Ухвала від 20.01.2009 по справі 2-а-773/08/1231

Головуючий в 1 інстанції - Попков О.Г.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Іменем України

20 січня 2009 року справа № 2-а-773/08/1231

зал судового засідання у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Старосуда М.І.

суддів: Лях О.П., Юрченко В.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційні скарги

управляння праці і соціального захисту населення Стаханівської міської ради Луганської області Головного управління Державного Казначейства України в Луганській області

на постанову Стаханівського міського суду Луганської області

від по адміністративній справі

23 вересня 2008 року № 2а-773/08 (суддя Попков О.Г.)

за позовом

ОСОБА_1

до

управляння праці і соціального захисту населення Стаханівської міської ради Луганської області Головного управління Державного Казначейства України в Луганській області

про

визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень неправомірною та стягнення недоотриманої щорічної допомоги, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернулась до Стаханівського міського суду Луганської області з позовною заявою до управляння праці і соціального захисту населення Стаханівської міської ради Луганської області, Головного управління Державного Казначейства України в Луганській області про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень неправомірною та стягнення недоотриманої щорічної допомоги за 2004-2007 роки, згідно ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Стаханівського міського суду Луганської області від 23 вересня 2008 року у справі № 2а-773/08 позовна заява задоволена частково, в наслідок чого, визнана незаконною бездіяльність управління щодо несплатиОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі, визначеному ч. 5 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2004, 2007 роки; стягнуто з управління за рахунок коштів Державного бюджету України грошову допомогу на користьОСОБА_1 за 2004 рік в сумі - 277 грн. 35 коп., за 2007 рік в сумі - 1175 грн. 18 коп., всього стягнути - 1452 грн. 53 коп.

Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовної заяви відмовити.

ГУДКУ надіслав до суду заяву про приєднання до апеляційної скарги.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом норм матеріального та процесуального права.

Вважає правомірним та обґрунтованим застосування у спірних правовідносинах положень ст. 44 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік» та ст. 29, ст. 33 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік».

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

ОСОБА_1 має статус ветерана війни - учасника війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, у зв'язку з чим та відповідно до вимог ч. 5 ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня) в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Фактично позивач отримав від відповідача у 2004 році - нічого, у 2007 році - 55 грн., при цьому відповідач керувався положеннями Законів України “Про державний бюджет України» на відповідний рік.

Колегія суддів вважає апеляційні скарги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до ч. 5 ст. 14 цього Закону щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Абзацом 1 ст. 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Згідно абз. 1 ст. 17-1 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі разової грошової допомоги.

Не приймається до уваги довід заявника скарги стосовно правомірності застосування у 2004 році ст. 44 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік», якою не передбачена виплата щорічної допомоги до 5 травня учасникам війни, оскільки положення ст. 44 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного суду від 01.12.2004 року № 20рп/2004.

Колегія суддів вважає, також, неправомірним довід заявника скарги щодо правомірності застосування у 2007 році розміру таких виплат, встановленому п. 13 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до якого у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах, зокрема, учасникам війни - 55 гривень, оскільки положення зазначеної норми Закону - визнані неконституційним рішенням Конституційного Суду України у справі № 6-рп від 09.07.2007 року.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірність дій щодо нарахування позивачу щорічної грошової допомоги до 9 травня протягом 2004 року - нічого, 2007 року - в розмірі 55 грн., встановленому Законом України “Про Державний бюджет », а не в розмірі, встановленому Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ст. 22 зазначеного закону рішення підприємств, установ і організацій, які надають пільги, можуть бути оскаржені до районної державної адміністрації, виконавчого комітету міської Ради або до районного (міського) суду.

Оскільки орган праці та соціального захисту населення порушив право позивача на отримання разової грошової допомоги, виплата якої встановлена ч. 5 ст. 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він звернувся за захистом порушеного права з позовною заявою, та суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись Конституцією України, Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 2, ст. 71, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И ЛА :

Апеляційні скарги управляння праці і соціального захисту населення Стаханівської міської ради Луганської області, Головного управління Державного Казначейства України в Луганській області на постанову Стаханівського міського суду Луганської області від 23 вересня 2008 року у справі № 2а-773/08 - залишити без задоволення.

Постанову Стаханівського міського суду Луганської області від 23 вересня 2008 року у справі № 2а-773/08 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий

Судді