Справа № 22-а-11898/08 Суддя 1-ї інстанції Гончарова І.А.
Суддя - доповідач Сухарьок М.Г.
24 жовтня 2008 року м. Донецьк
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,
при секретарі Безруковій В.М.
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по справі № 2-а-8764/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив визнати дії УПФУ, щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» незаконними, зобов'язати УПФУ провести перерахунок призначеної пенсії в відповідному розмірі пенсій за віком та прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по справі № 2-а-8764/08 позовні вимоги позивача задоволені у повному обсязі.
Відповідач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу в якій просив рішення суду скасувати посилаючись на невірне застосування норм матеріального та процесуального права.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне в задоволенні вимог викладених в апеляційній скарзі відмовити, постанову суду - залишити без змін.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 7 зазначеного Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Нормами статті 11 Закону України № 2262 зазначено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і цим Законом.
Аналіз наведених норм доводить те, що пенсійне забезпечення позивача регулюється декількома Законами, норми яких поширюються на них.
Призначення державної пенсії регулюється вищенаведеними нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю регулюється статтею 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої інвалідам 1 групи призначається пенсія у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам 2 групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком яка виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу відповідно до статті 53 даного Закону.
Підвищення пенсії за вислугу років відповідно до статті 25 Закону України № 2262 здійснюється відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктом 27 статті 13 якого передбачена виплата підвищеної пенсії, зокрема інвалідам 3 групи -200 процентів пенсії за віком, інвалідам 2 групи - 350 процентів пенсії за віком відповідно до Закону України від 23 листопада 1995 року № 458/95-ВР з 1 січня 1996 року, а з 1 січня 2006 року - 30 процентів прожиткового мінімуму, для інвалідів 3 групи, 40 процентів прожиткового мінімуму інвалідів 2 групи.
Суд першої інстанції вірно визначився, що дії Управління щодо виплати пенсій позивачу у розмірах менших ніж вказано є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Враховуючи вищевикладене, коле судова колегія прийшла до висновку, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду від 31 липня 2008 року є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 - 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по справі № 2-а-8764/08 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій неправомірними - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2008 року по справі № 2-а-8764/08- залишити без змін.
Ухвала прийнята у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 24 жовтня 2008 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.