31 травня 2013 р. Справа № 804/5809/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Луніної О.С.
при секретарі Кравець Є.С.
за участю:
представника позивача Новіков М.А.
представника відповідача Савицька К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства «Криворіжаглобуд» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів з проханням стягнути з Закритого акціонерного товариства «Криворіжаглобуд» на користь позивача пеню в розмірі 98364,68 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач порушив терміни сплати адміністративно-господарських санкцій передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", у зв'язку з чим до відповідачу нарахована пеня в розмірі 98364,68 грн.
Відповідач надав заперечення в яких зазначив, що позивач з порушенням вимог чинного законодавства невірно розрахував суму пені за порушення термінів сплати адміністративного господарських санкцій.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, визнав позов в частині нарахування пені в розмірі 9799,42 грн.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на Закрите акціонерне товариство «Криворіжаглобуд» покладено обов'язок щорічно подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.
Відповідно до Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007р. форма 10-ПІ від 12.04.2012р., відповідач за 14 робочих місць, призначене для працевлаштування на підприємство інваліда і не зайняте ним, повинен був самостійно сплатити до 15.04.2008р. суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 269046,40 грн.
Крім того, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 року у справі №2а-8621/08/0470, якою позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій на суму 269 046,40 грн. були задоволені.
На виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2010 року, 13.03.2013 року Дніпропетровський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №2а- 8621/08/0470.
За наслідками примусового виконання виконавчого листа №2а-8621/08/0470, Інгулецьким відділом Державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції з відповідача було стягнуто заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій на суму 269049,40 грн., стягнуті кошти надійшли на реєстраційний рахунок Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 17.04.2013 року.
Згідно Розрахунку пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, відповідачу нарахована пеня в розмірі 98364,68 грн.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягає за собою нарахування пені.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з п.3 ст.549 Цивільного кодексу України пеня - неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до Наказу «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати» від 15.05.2007 року N 223, пеня - штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно зі ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції за не працевлаштування інвалідів застосовуються без строків давності. Проте, суд зазначає, щодо пені така умова не діє. Тому при її стягненні повинен застосовуватися загальний строк давності, встановлений ст. 250 Господарського кодексу України. Згідно з цією статтею адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до господарського суб'єкта протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через 1 рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Законом україни «Про основи соціальної захищеності інвалідів» встановлений розмір пені (120 відсотків річних облікової ставки НБУ). Однак у зазначеному Законі відсутнє посилання на те, що до строку нарахування пені не застосовуються приписи п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України. Отже, положення п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України є загальнообов'язковою умовою для нарахування штрафних санкцій.
Відповідач 15 квітня 2013 року на підставі Постанови про відкриття виконавчого провадження здійснив оплату адміністративно-господарських санкцій в розмірі 269 046,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1269.
Отже, нарахування пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій повинно здійснюватись за період з 16.04.2008 року по 16.10.2008 року, тобто за шість місяців, в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати адміністративно-господарських санкцій, тобто на 15.04.2013 року.
Відповідно до вищезазначеного, сума пені повинна складати 9799,42 грн.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.3 ст.112 КАС України у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу..
На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 КАС України суд, -
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Закритого акціонерного товариства «Криворіжаглобуд» про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Криворіжаглобуд» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарські санкції у розмірі 9799,42 грн.
В іншій частині в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 05.06.2013 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 05.06.2013 СуддяОСОБА_3 ОСОБА_3