33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
"29" липня 2013 р. Справа № 5019/653/12
Суддя Войтюк В.Р. розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області
до відповідача Дубенського міжгосподарського санаторно-оздоровчого комплексу "Берізка"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Уфа-Нова"
про визнання недійсним рішення загальних зборів та статуту підприємства
За участю представників:
позивача : Боліщук І.Ю. дов. № 6 від 15.03.13 р. ,
відповідача : Мартинов О.Ю. дов. від 17.06.13 р.,
3-ї особи: Савонік Н.І. дов. у справі,
прокуратури: Криворучко А.О. посв. № 001264 від 22.08.12 р.
СУТЬ СПОРУ:Заступник прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Дубенського міжгосподарського санаторно-оздоровчого комплексу "Берізка", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ПП "Уфа-Нова", про визнання недійсним рішення загальних зборів та статуту підприємства.
Зазначає, що у відповідності до висновків Акту перевірки наявності державної частки у майні Дубенського міжгосподарського санаторно - оздоровчого комплексу «Берізка» від 30.03.2007, проведеної комісією, яка створена наказом регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області (далі - регіональне відділення) від 26.02.2007 №74 «Про передприватизаційну підготовку Дубенського МСОК «Берізка», відповідно до Положення «Про порядок перед приватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка», затвердженого наказом ФДМУ від 14.08.2000 №1691, із врахуванням аудиторського висновку АФ «Арії-Аудит» від 09.01.2007,- частка держави у майні МСОК «Берізка» в грошовому виразі становить 1 288, 4 млн.крб., або 11, 67 %.
Цим же актом для МСОК «Берізка» було вказано привести у відповідність до Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку «Основні засоби» статутний фонд МСОК «Берізка» та уточнити частки всіх засновників, в тому числі держави, у статутному фонді підприємства. Листом регіонального відділення від 21.01.2008 № 263 керівнику МСОК «Берізка» було вказано про порушення термінів проведення загальних зборів засновників з визначення часток кожного з них.
Також, наказом регіонального відділення від 21.10.2010 № 214 «Про продовження проведення передприватизаційної підготовки та визначення державної частки у майні Дубенського МСОК «Берізка» (із змінами) продовжено роботу комісії (із внесеними змінами членів комісії) по визначенню державної части у статутному фонді підприємства, МСОК «Берізка» ( пункт 2 наказу) вказана черговість проведення подальших робіт згідно чинного законодавства. Однак, в ході подальшого вивчення документального підтвердження формування статутного фонду підприємства керівником підприємства було надано протокол зборів від 24.02.2010.
Крім того, МСОК «Берізка» було проінформовано, що у відповідності до листа профспілки працівників агропромислового комплексу України №01/244 від 15.11.2006, листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області № 263 від 21.01.2008, Розпорядження KM України № 141-р від 17.03.2004 «Про включення МСОК «Берізка» до переліку державних дитячих оздоровчих закладів та його передачі до сфери управління відповідних органів, уповноважених управляти державним майном», відчуження майна МСОК без згоди РВ ФДМУ не допускається.
В той же час встановлено, що Альонов П.В., обіймаючи з 07.02.1985 посаду директора міжгосподарського санаторно - оздоровчого комплексу «Берізка» села Молодаво Друге Дубенського району Рівненської області, відповідно до наказу № 42 обкому профспілки працівників сільського господарства від 07.02.1985, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки згідно пунктів 19-20 статуту МСОК «Берізка» в редакції 1997 року, достовірно знаючи, що майновий комплекс МСОК «Берізка» належить державі та профспілці працівників агропромислового комплексу України, та відчуження майна МСОК не може бути проведеним без згоди власників майна, серед яких є регіональне відділення, незаконно відчужив частину зазначеного майна МСОК «Берізка» шляхом складання і підпису протоколів №1, № 2 від 24.02.2010 загальних зборів учасників МСОК «Берізка», без їх фактичного проведення, згідно яких були змінені назви підприємств -учасників та для приватного підприємства «УФА-НОВА» відчужено частку у статутному капіталі МСОК «Берізка» в розмірі 62,32%. У зв'язку з цим державним реєстратором Дубенської РДА в той же день були зареєстровані зміни в Статуті МСОК «Берізка» і його посвідчено в новій редакції.
МСОК «Берізка» не повідомив регіональне відділення про проведення загальних зборів, до порядку денного яких включено питання перерозподілу часток, відчуження часток та інші питання. При цьому не було враховано частку держави, визначену в 2007 році, а також те, що робота з визначення державної частки у майні підприємства продовжувалась.
Крім того, відповідно до п. 16 Статуту МСОК «Берізка» від 23.07.1997, вищим органом управління МСОК є збори уповноважених представників господарств -учасників. А, згідно Установчого договору від 1997 року про спільну діяльність по створенню санаторно-оздоровчого комплексу «Берізка» КСП :«Рачинське», «Варковицьке», «Вільна Україна», «Перемога», «Зоря», «Привільненське», «Іква», «Правда», «ім. Кузнецова», «Дружба», «Прогрес», «Україна», «Стовпецьке», «Колос України», ім. Шевченка, ім. Лесі Українки, «Гірницьке», «Світанок», Мирогощанський аграрний коледж, СПМК №4, Райкомунгосп, Хмільфабрика, радгосп «Соснівський», Рибомеліоративна станція, РТП Варковичі, РТП Верба,- утворили спільне товариство по лікуванню і оздоровленню дітей - санаторно-оздоровчий комплекс «Берізка».
Однак, представники вищеназваних підприємств і установ, зазначені у вищевказаному протоколі №2 загальних зборів учасників МСОК «Берізка» від 24.02.2010 як присутні, насправді присутніми на вказаних зборах не були та повідомлень про їх проведення у встановленому Законом порядку не отримували. Таким чином, загальні збори учасників вважаються неповно важними, оскільки на ньому не були присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
В результаті проведення даних зборів були прийняті рішення по винесених на порядок денний питаннях, серед яких були наступні:
1. Про виключення учасників зі складу МСОК «Берізка»;
2. Про включення учасника до складу МСОК «Берізка»;
3. Про відчуження часток у статутному капіталі МСОК «Берізка»;
4. Про перерозподіл часток учасників у статутному капіталі МСОК «Берізка»;
5. Про викладення Статуту МСОК «Берізка» у новій редакції.
6. Щодо підписання установчих документів МСОК «Берізка» та їх державної реєстрації.
Однак, відповідно до ст.59 Закону України «Про господарські товариства» до компетенції загальних зборів учасників, крім питань, зазначених у пунктах "а", "б", "г - ж", "и - й" статті 41 цього Закону,- належить:
а) встановлення розміру, форми і порядку внесення учасниками
додаткових вкладів;
б) вирішення питання про придбання товариством частки учасника;
в) виключення учасника з товариства;
г) визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів.
Також, відповідно до п.б ст.41 даного Закону, до компетенції загальних зборів належить внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу.
Зазначає, що рішення прийняті на загальних зборах учасників МСОК «Берізка» та зафіксовані протоколом №2 від 24.02.3010рі є недійсними.
Крім того, 11.03.2010 було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме зареєстровано Статут МСОК «Берізка» в новій редакції, затверджений загальними зборами учасників МСОК «Берізка».
Проте, оскільки рішення прийняті на загальних зборах учасників МСОК «Берізка», зафіксовані в протоколі №2 від 24.02.2010, є недійсними, то Статут МСОК «Берізка» у новій редакції, зареєстрований 11.03.2010 теж є недійсним.
Згідно наказу регіонального відділення від 18.08.2011 № 147 «Про внесення змін до наказу від 21.10.2010 №214» продовжено проведення перед приватизаційної підготовки по виявленню державної частки у майні МСОК «Берізка».
15.12.2011 регіональним відділенням проведено засідання комісії з передприватизаційної підготовки по виявленню державної частки у майні Дубенського МСОК «Берізка», в результаті якого відповідно до Порядку встановлення наявності та розміру корпоративних прав держави в майні господарських організацій, заснованих на змішаній формі власності, та підготовки їх до приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 24.07.2007 №1229 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2007 за №926/14193 було здійснено перевірку наявності та розміру державної частки в майні Дубенського МСОК «Берізка» станом на 30.09.2011.
На виконання протокольного рішення від 15.12.2011 №4 встановлено, що державна частка на момент здійснення розрахунків є наявною та складає 91,5 % майна МСОК «Берізка», а частка Рівненської обласної профспілкової організації працівників АПК - 8,5%, про що складено Акт комісії з визначення частки держави в майні Дубенського міжгосподарського санаторно-оздоровчого комплексу «Берізка» від 15.12.2011, затверджений начальником регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області 22.12.2011.
Відповідач вважає, що провадження у справі підлягає припиненню з огляду на наступне. Відповідно до ч.4 ст. 12 ПІК України справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Зазначена норма процесуального закону надає право на оскарження рішення загальних зборів виключно учаснику (засновнику, акціонеру) товариства.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не є учасником (засновником) відповідача, а відтак він не наділений суб'єктивним правом на оскарження рішення загальних зборів.
Крім того. ч.4 ст.12 ГТІК України встановлює, що відповідачем у даному спорі має бути господарське товариство.
Види господарських товариств визначені у ч.1 ст.80 ГК України.
Так, відповідно до ч. 1 ст.80 ГК України до господарських товариств належать:
- акціонерні товариства;
- товариства з обмеженою відповідальністю;
- товариства з додатковою відповідальністю;
- повні товариства;
- командитні товариства.
Зазначений перелік є вичерпним.
МСОК «Берізка» не є господарським товариством, оскільки установчими документами підприємства не встановлено, що воно є господарським товариством (ст.82 ГК України).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.80 ПІК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Заслухавши пояснення учасників процесу, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно постанови спільного рішення зборів уповноважених господарств учасників №125 від 09.04.1984, і Закону України «Про підприємства в Україні» (в редакції, чинній на час винесення постанови), створено міжгосподарський санаторно-оздоровчий комплекс «Берізка».
У відповідності до п. 1, 9, 10, 16, 17, 18, 20 Статуту МСОК «Берізка», затвердженого протоколом зборів уповноважених представників господарств - засновників №6 від 25.07.1997 (із змінами від 05.03.2010), засновниками підприємства є колгоспи, радгоспи та інші державні і громадські підприємства Дубенського району. Майно і кошти МСОК створюються від дольової участі господарств - учасників, а їх розмір визначається зборами уповноважених представників. Пайові внески учасниками МСОК вносяться за рахунок власних коштів підприємств та асигнувань із державного бюджету. Вищим органом управління МСОК є збори уповноважених представників господарств - учасників, що обираються на 3 роки і складають по 3 представника від кожного господарства - учасника, незалежно від розмірів господарства і його пайової участі. Збори уповноважених представників мають, крім інших, зокрема і повноваження щодо розгляду заяв громадських і державних підприємств про прийом їх до складу учасників або вихід, та виносять по них своє рішення; визначають розміри пайових і додаткових внесків господарств - учасників, а також; порядок і строки їх внесення; заслуховують звіт керівника та голови ревізійної комісії МСОК. Збори уповноважених представників господарств - учасників МСОК збираються у відповідності до плану роботи, але не менше 1 разу на рік. Голова ради МСОК - директор підприємства здійснює щоденне керівництво діяльністю комплексу, забезпечує виконання рішень зборів уповноважених представників господарств - учасників і Ради МСОК, розпоряджається майном і засобами підприємства, укладає договори, видає доручення, накази.
У відповідності до висновків Акту перевірки наявності державної частки у майні Дубенського міжгосподарського санаторно - оздоровчого комплексу «Берізка» від 30.03.2007, проведеної комісією, яка створена наказом регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області від 26.02.2007 №74 «Про передприватизаційну підготовку Дубенського МСОК «Берізка», відповідно до Положення «Про порядок перед приватизаційної підготовки підприємств, у статутних фондах яких є державна частка», затвердженого наказом ФДМУ від 14.08.2000 №1691, із врахуванням аудиторського висновку АФ «Арії-Аудит» від 09.01.2007,- частка держави у майні МСОК «Берізка» в грошовому виразі становить 1 288, 4 млн.крб., або 11,67 %.
Цим же актом для МСОК «Берізка» вказано привести у відповідність до Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку «Основні засоби» статутний фонд МСОК «Берізка» та уточнити частки всіх засновників, в тому числі держави, у статутному фонді підприємства. Листом регіонального відділення від 21.01.2008 № 263 керівнику МСОК Берізка» вказано про порушення термінів проведення загальних зборів засновників з визначення часток кожного з них.
У подальшому, в квітні 2010 року (вхідний від 15.04.2010 №18/01037) регіональне відділення отримало повідомлення про проведення 19.04.2010 зборів засновників, а згодом 29.09.2010 - повідомлення про проведення зборів 28.10.2010, у зв'язку з чим, листом регіонального відділення від 22.10.2010 № 11-06-02579 керівника попереджено про неправомірність та передчасність проведення зборів з внесенням змін до Статуту підприємства.
Також, наказом регіонального відділення від 21.10.2010 № 214 «Про продовження проведення передприватизаційної підготовки та визначення державної частки у майні Дубенського МСОК «Берізка» (із змінами) продовжено роботу комісії (із внесеними змінами членів комісії) по визначенню державної части у статутному фонді підприємства, МСОК «Берізка» ( пункт 2 наказу) вказана черговість проведення подальших робіт згідно чинного законодавства.
Крім того, МСОК «Берізка» проінформовано, що у відповідності до листа профспілки працівників агропромислового комплексу України №01/244 від 15.11.2006, листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області № 263 від 21.01.2008, Розпорядження KM України № 141-р від 17.03.2004 «Про включення МСОК «Берізка» до переліку державних дитячих оздоровчих закладів та його передачі до сфери управління відповідних органів, уповноважених управляти державним майном», відчуження майна МСОК без згоди РВ ФДМУ не допускається.
Проте, усупереч зазначеним вимогам РВ ФДМУ відповідач не визначив частку у майні, а оформив протоколи №1, № 2 від 24.02.2010 загальних зборів учасників МСОК «Берізка», згідно яких змінені назви підприємств -учасників, виключено частку держави та для приватного підприємства «УФА-НОВА» відчужено частку у статутному капіталі МСОК «Берізка» в розмірі 62,32%. У зв'язку з цим державним реєстратором Дубенської РДА в той же день були зареєстровані зміни в Статуті МСОК «Берізка» і його посвідчено в новій редакції.
Згідно пункту 1 Статуту Міжгосподарського санаторно-оздоровчого комплексу "Берізка", затвердженого розпорядженням голови Дубенської районної державної адміністрації від 23.07.1997р. №315, комплекс створений колгоспами і радгоспами та іншими господарствами району є добровільним об'єднанням його учасників.
Відповідно до ст. 118 ГК України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав.
Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання.
Об'єднання підприємств є юридичною особою.
Державна реєстрація об'єднання підприємств здійснюється відповідно до статті 58 ГК України.
Згідно з ст. 119 ГК України, залежно від порядку заснування, об'єднання підприємств можуть утворюватися як господарські об'єднання або як державні чи комунальні господарські об'єднання.
Господарське об'єднання - об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об'єднали свою господарську діяльність.
Господарські об'єднання діють на підставі установчого договору та/або статуту, який затверджується їх засновниками.
Відповідно до частини 1, 2 статті 118 Господарського кодексу України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав.
Частиною 1, 6 статті 122 цього ж кодексу передбачено, що господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання: затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього; вирішує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу; утворює виконавчий орган господарського об'єднання відповідно до його статуту чи договору; вирішує фінансові та інші питання відповідно до установчих документів господарського об'єднання. Спори, що виникають між учасниками об'єднання, вирішуються в порядку, передбаченому статутом об'єднання, або в судовому порядку відповідно до закону.
Водночас, в порушення вимог Статуту, ст.ст.118,119,122 ГК України МСОК «Берізка» не повідомив регіональне відділення про проведення загальних зборів, до порядку денного яких включено питання перерозподілу часток, відчуження часток та інші питання. При цьому не враховано частку держави, визначену в 2007 році.
Згідно Установчого договору від 1997 року про спільну діяльність по створенню санаторно-оздоровчого комплексу «Берізка» його засновниками є КСП «Рачинське», «Варковицьке», «Вільна Україна», «Перемога», «Зоря», «Привільненське», «Іква», «Правда», «ім. Кузнецова», «Дружба», «Прогрес», «Україна», «Стовпецьке», «Колос України», ім. Шевченка, ім. Лесі Українки, «Гірницьке», «Світанок», Мирогощанський аграрний коледж, СПМК №4, Райкомунгосп, Хмільфабрика, радгосп «Соснівський», Рибомеліоративна станція, РТП Варковичі, РТП Верба.
Однак, представники вищеназваних підприємств і установ, зазначені у вищевказаних протоколах № 1 та №2 загальних зборів учасників МСОК «Берізка» від 24.02.2010 як присутні, також присутніми на вказаних зборах не були та повідомлень про їх проведення у встановленому Законом порядку не отримували.
Разом з тим, рішенням (протокол №1) Загальних зборів МСОК «Берізка» від 24.02.2010 внесено зміни до Статуту з урахуванням проведеної реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств.
Учасниками МСОК «Берізка» стали правонаступники колективних сільськогосподарських підприємств:
КСП «Рачинське» - СВК «Рачин»:
КСП «Варковицьке» - СВК «Варковицький»:
КСП «Вільна Україна» - СВК «Вільна Україна» - ПСП «Агрофірма Волинь»;
КСП «Перемога» - СТзОВ «Стубла»:
КСП «Зоря» - СВК «Екопродукт»;
КСП «Привільненське» - СВК «Привільне» - ТзОВ «СП «Наша Україна»:
КСП «Іква» - СВК «Іква»:
КСП «Правда» - СВК «Правда»:
КСП ім. Кузнецова- СВК «Повчанський»:
СПМК № 4 - ЗАТ «Дубнохмільбуд»:
Райкомунгосп - Дубенський районний міжгосподарський комбінат сільського комунального господарства «Райсількомунгосп»;
Хмільфабрика - ВАТ «Дубнохміль»;
КСП «Дружба» - СВК «Дружба»:
КСП «Прогрес» - СВК «Прогрес»:
КСП «Україна» - ПСП «Україна»:
КСП «Колос України» - СВК «Колос України»:
КСП ім. Шевченка - СВК «Шевченка»:
КСП ім. Лесі Українки - СВК ім. Лесі Українки;
КСП «Гірницьке» - СПП «Гірницьке»:
Р-п «Соснівський» - СВК «Обгів»;
КСП «Світанок» - СВК «Семидубський»:
Рибомеліоративна станція - ВАТ «Рівненська рибоводно-меліоративна станція»;
РТП Варковичи - ВАТ «Дубноремтранссервіс»;
РТП Верба - ВАТ «Вербаремтранссервіс» - ВАТ «Дубенський районний агроторговий дім «Вербаагротех».
Рішенням загальних зборів учасників МСОК «Берізка» (протокол № 2) від 24.02.2010 року виключено зі складу учасників МСОК «Берізка» СВК «Повчанськии». СВК «Дружба». КСП «Стовпецьке», СВК «Імені Шевченка». СВК «Колос України». Дубенський районний міжгосподарський комбінат сільського комунального господарства «Райсількомунгосп» у зв'язку із ліквідацією. Розмір часток у статутному капіталі ліквідованих підприємств становив 19.68 %.
Рішенням загальних зборів учасників МСОК «Берізка» (протокол № 2) від 24.02.2010 року включено до складу учасників МСОК «Берізка» приватне підприємство «УФА НОВА» із вкладом у розмірі 13914.00 грн., що становить 19.68 % статутного капіталу. Грошові кошти було внесено новим учасником на розрахунковий рахунок МСОК «Берізка».
В подальшому, рішенням загальних зборів МСОК «Берізка» (протокол Mb 2) від 24.02.2010 року відбулось укладання договорів купівлі-продажу часток між СЗК ім. Лесі Українки. СВК «Правда». СВК «Іква». СПП «Гірницьке». ВАТ «Лубенський районний агроторговий дім «Вербаагротех», ПСП «Україна». СВК «Обгів». СВГ «Прогрес». ВАТ «Дубнохміль. ВАТ «Дубнохмільбуд», СВК «Семидубський». ТзОЗ «СП «Наша Україна» та ПП «УФА НОВА», за якими останнє придбало у власність частки (3.28 % X 13) у розмірі 42.64 % Статутного фонду.
З урахуванням перерозподілу часток учасників МСОК «Берізка», виключивши частку держави, статутний фонд, перерозподілений наступним чином:
1. СВК «Екопродукт» - 2319.00 грн. - 3.28 % Статутного фонду;
2. СТзОВ «Стубла» - 23 19.00 грн. - 3.28 % Статутного фонду;
3. Мирогощанський аграрний коледж - 2319,00 грн. - 3.28 % Статутного фонду;
4. СВК «Варковицький» - 2319.00 грн. - 3,28 % Статутного фонду;
5. ВАТ «Рівненська рибоводно-меліоративна станція» - 2319.00 грн. - 3.28 % Статутного фонду;
6. СВК «Рачин» - 23 19.00 грн. - 3.28 % Статутного фонду;
7. ЗАТ «Дубноремтранссервіс» - 2319.00 грн. - 3,28 % Статутного фонду;
8. ПП «УФА НОВА» - 44061.00 грн. - 62.32 % Статутного фонду;
9. Трудовий колектив МСОК «Берізка» - 10432.00 грн. - 14,72 % Статутного фонду.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути :
• порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства ;
• позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
• порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є:
• прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення ;
• прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства;
• прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання учасникам відповідної інформації.
Суд бере до уваги, що рішенням зазначених вище зборів учасників із статутного фонду безпідставно виключено частку держави, про їх скликання не повідомлено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, як правонаступника, збори фактично не проводилися, а їх протоколи формально складені головою товариства.
Указана обставина підтверджується вироком Рівненського міського суду від 05.06.2013 р. (а.с.167-175 т.2), у якому установлені обставини, які в силу вимог ст.35 ГПК України не потребують доказування:
Таким чином, суд вважає доведеним, що Альонов Петро Васильович, обіймаючи з 07.02. 1985 року посаду директора міжгосподарського санаторно - оздоровчого комплексу (далі - МСОК) «Берізка» села Молодаво Друге Дубенського району Рівненської області, будучи службовою особою відповідно до наказу № 42 обкому профспілки працівників сільського господарства від цього ж числа, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки згідно пунктів 19-20 статуту МСОК «Берізка» в редакції 1997 року, достовірно знаючи, що в статутному капіталі майнового комплексу МСОК «Берізка» 11,67 відсотка належить державі і це майно не може бути відчужене без згоди власників відповідно до листа профспілки працівників агропромислового комплексу України №01/244 від 15.11.2006 року, листа Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області № 263 від 21.01.2008 року, Розпорядження KM України № 141-р від 17.03.2004 року щодо включення МСОК «Берізка» до переліку державних дитячих оздоровчих закладів та його передачі до сфери управління відповідних органів, уповноважених управляти державним майном, умисно, в інтересах третіх осіб, використав своє службове становище всупереч інтересам служби, не уточнив частки всіх засновників, в тому числі частку держави, у статутному фонді МСОК «Берізка», не вніс зміни в статут МСОК «Берізка» та не відобразив частку держави.
Після проведення спірних зборів учасників згідно наказу регіонального відділення від 18.08.2011 № 147 «Про внесення змін до наказу від 21.10.2010 №214» продовжено проведення передприватизаційної підготовки по виявленню державної частки у майні МСОК «Берізка», де у:
- пункті 2, абзацу 2 - Директору МСОК „Берізка" вказано провести станом на 30.09.2011 повну інвентаризацію, надавши зведений акт інвентаризації, баланс підприємства комісії до 15 жовтня 2011 року, та провести незалежну оцінку майна підприємства відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 №1891;
- пункт 2, абзац 6 - Висновок про вартість майна, аудиторський висновок та баланс підприємства надати комісії до 25 листопада 2011 року.
Так, 15.12.2011 регіональним відділенням проведено засідання комісії з передприватизаційної підготовки по виявленню державної частки у майні Дубенського МСОК «Берізка», в результаті якого відповідно до Порядку встановлення наявності та розміру корпоративних прав держави в майні господарських організацій, заснованих на змішаній формі власності, та підготовки їх до приватизації, затвердженого наказом ФДМУ від 24.07.2007 №1229 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2007 за №926/14193 було здійснено перевірку наявності та розміру державної частки в майні Дубенського МСОК «Берізка» станом на 30.09.2011.
На виконання протокольного рішення від 15.12.2011 №4 встановлено, що державна частка на момент здійснення розрахунків є наявною та складає 91,5 % майна МСОК «Берізка», а частка Рівненської обласної профспілкової організації працівників АПК - 8,5%, про що складено Акт комісії з визначення частки держави в майні Дубенського міжгосподарського санаторно-оздоровчого комплексу «Берізка» від 15.12.2011, затверджений начальником регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області 22.12.2011.
Оцінюючи доводи відповідача щодо непідвідомчості спору суд ураховує роз'яснення зазначеного вище Пленуму ВСУ від 24.10.08 р. № 13.
Так, відповідно до п.1 корпоративні відносини регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК), Господарським кодексом України (далі - ГК), законами України від 19 вересня 1991 р. N 1576-XII "Про господарські товариства" (далі - Закон про господарські товариства), від 23 лютого 2006 р. N 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", від 10 грудня 1997 р. N 710/97-ВР "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" (далі - Закон про Національну депозитарну систему), від 15 травня 2003 р. N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон про державну реєстрацію), Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ДКЦПФР) від 17 жовтня 2006 р. N 1000, Положенням про депозитарну діяльність, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 17 жовтня 2006 р. N 999, Положенням про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного капіталу акціонерного товариства, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 22 лютого 2007 р. N 387, Положенням про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 23 грудня 1998 р. N 199, іншими нормативно-правовими актами.
2.Законом України від 15 грудня 2006 р. N 483-V "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів" (далі - Закон N 483-V) до підвідомчості господарських судів віднесено справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
При визначенні підвідомчості (підсудності) справ цієї категорії судам необхідно керуватися поняттям корпоративних прав, визначеним частиною першою статті 167 ГК, згідно з якою корпоративними є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
У разі якщо суб'єктний склад осіб, які беруть участь у справі, або предмет позову не відповідають визначеним пунктом 4 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) справам, що виникають із корпоративних відносин, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статті 1 ГПК господарським судам підвідомчі спори щодо захисту порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб (у тому числі іноземних), громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи.
Аналогічної правової позиції дотримується і Вищий господарський суд України у своїх постановах від 27.02.2013 р. у справі № 5016/2591/2011(13/182), від 13.05.2010 р. № 6/133-09-3744.
Відповідно до вимог ст.32-34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами:
письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів;
поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 118 ГК України, ст.ст.49, 80-82 ГПК України, суд
1. Позов задоволити.
2. Визнати недійсним рішення Дубенського МСОК "Берізка", оформлене протоколами загальних зборів № 1 та № 2 від 24.02.2010 р.
3. Визнати недійсним Статут МСОК "Берізка" в новій редакції, затверджений протоколом загальних зборів учасників санаторно-оздоровчого комплексу "Берізка" № 2 від 24.02.2010 р. та зареєстрований 11.03.2010 р.
4. Стягнути з Дубенського міжгосподарського санаторно - оздоровчого комплексу "Берізка" (35626, Рівненська область, Дубенський район, с.Молодаво-2, код 2109704) в доход державного бюджету 2 146 грн. 00 коп. судового збору.
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 01 серпня 2013 року.
Суддя Войтюк В.Р.