№ 245/69/13-А
про зміну способу і порядку виконання рішення
29 липня 2013 року Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дмитрієва О.Ф., при секретарі Вжещ Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве Донецької області заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення,-
Постановою Старобешівського районного суду Донецької області від 21.03.2012 року по адміністративній справі №2-а-4422/11 зобов*язано Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації провести перерахунок та здійснити виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у розмірі п*яти мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова суду боржником виконана частково, здійснено перерахунок ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік, у розмірі 4490,00 грн., але виплатити недоотримані кошти немає можливості у зв*язку з відсутністю лімітних призначень на 2013 рік.
04.06.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Старобешівського районного суду Донецької області з заявою про зміну способу і порядку виконання зазначеного рішення, а саме: про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у розмірі п*яти мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 4490,00 грн.
Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.
Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.
В даному випадку, витрати, пов'язані з виконанням судових рішень відсутні в бюджетних призначеннях через відсутність кошторисних призначень та фінансування Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської РДА. Тобто здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства та виключно з рахунків, за якими здійснюються визначені у судовому рішенні види соціальних виплат.
Заявник ОСОБА_1 до суду не з*явився, надав заяву, з клопотанням розглянути справу за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської РДА належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не прибув,однак надав до суду заяву, якою просив справу розглянути за їх відсутністю.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до ч.3ст. 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неприбуття у судове засідання стягувача і боржника, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд розглядає питання про відстрочення виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням осіб, що беруть участь у справі, та у виняткових випадках може змінити чи встановити спосіб та порядок виконання рішення.
Відповідно до ст..2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно ст.3 цього Закону стягувач за судовим рішенням звертається до Державної казначейської служби України у строк встановлений Законом України «Про виконавче провадження».
Судові рішення ухвалюються в межах чинного законодавства незалежно від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України, в якій передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Таким чином, з огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у рішенні від 08.11.2005 року (набрало чинності 08.02.2006 року) по справі „Кечко проти України" реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Згідно Закону України „Про Державний бюджет України на 2013 рік" кошти на виплату щорічної разової компенсації на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі, визначеному Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та на виконання рішень судів в Державному бюджеті України на 2013 рік не передбачені, вищезазначене судове рішення не виконується через відсутність фінансування держави, а запропонований спосіб відповідає встановленим обставинам справи, тому суд вважає за необхідне змінити спосіб та порядок виконання судового рішення, стягнувши з Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік у розмірі п*яти мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 4490,00 грн.
Значення слів «виплатити» та «стягнути» має однакове правове навантаження, тому суд вважає за можливе змінити спосіб виконання судового рішення, тим самим в повній мірі захистити права та інтереси ОСОБА_1, що за ст. 2 КАС України є завданням адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Старобешівського районного суду Донецької області від 21.03.2012 року по адміністративній справі №2-а-4422/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманих коштів на оздоровлення за 2010 рік : «стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2010 рік у розмірі п*яти мінімальних заробітних плат на момент виплати відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 4490,00 грн..
Виконавчий лист №2-а-4422/11 виданий 29.05.2013 року Старобешівським судом Донецької області,по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Старобешівської районної державної адміністрації про стягнення недоотриманих коштів на оздоровлення за 2010 рік-визнати таким, що не підлягає виконанню.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобешівський районний суд Донецької області протягом п*яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п*яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя:
30.07.2013