30.08.2013
Справа № 717/1478/13-А
30 серпня 2013 року смт. Кельменці
8 година 30 хвилин
Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого - судді: Туржанського В.В.,
при секретарі: Олійник І.Г.
з участю позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кельменці справу за позовом ОСОБА_1 до голови Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області Цапа Василя Михайловича про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач ОСОБА_1 подав до суду позовну заяву в якій просить: визнати дії та бездіяльність відповідача - голови сільської ради с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області Цапа В.М. щодо самостійного та формального вирішення земельного спору та його бездіяльності, що виражається у відмові вирішення спору у встановленому законом порядку неправомірними. Зобов'язати відповідача усунути допущені порушення прав та інтересів ОСОБА_1, розглянути земельний спір за поданою ним заявою (зверненням) за встановленими та зазначеними в позовній заяві порушеннями норм земельного законодавства, на підставі та в порядку , встановлених законодавством України. Стягнути з відповідача на користь позивача сплачений позивачем судовий збір.
В судовому засіданні ОСОБА_1 уточнив позовні вимоги та просить усунути допущені порушення його прав та інтересів шляхом зобов'язання відповідача розглянути земельній спір за наданою позивачем заявою відповідно до вимог ст. 159 ЗК України , з урахування карти - схеми спірної земельної ділянки та кадастрового плану складеного ПП „Експертзем" 26.05.2010 року.
Відповідач - сільський голова с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області Цап В.М. до суду не з'явився будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позов та пояснив, що спір щодо земельної ділянки тягнеться давно і сільський голова не хоче його вирішити. У зв'язку з цим позивач звернувся до сільського голови із заявою, але сільський голова дав формальну відповідь.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав позов та пояснив, що голова сільської ради формально розглянув заяву з порушеннями вимог ст. 159 ЗК України , а саме не розглянув заяву за участю сторін в шестиденний термін. Крім того сільський голова розглянув заяву одноособово і дав формальну відповідь. У листі відсутня відповідь по суті заяви.
Судом були досліджені такі інші докази: копія заяви ОСОБА_1 від 22 березня 2013 року, копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення виплату поштового переказу №95 від 22 березня 2013 року, копія листа Романковецької сільської ради №290 від 29 березня 2013 року, копія поштового конверта, копія рішення Романковецької сільської ради №19/10-2008 від 20 лютого 2008 року, копія акту прийому - передачі виділеної земельної ділянки від 13 жовтня 2011 року, копія рішення виконавчого комітету Романковецької сільської ради №50 від 23 липня 2003 року, копія карти, копія викопіювання, копія листа Романковецької сільської ради №247 від 19 березня 2013 року, копія акту про встановлення і погодження меж земельної ділянки від 26 травня 2010 року, копія кадастрового плану земельної ділянки Цапа В.М. , АДРЕСА_1.
Судом встановлено, що 22 березня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до сільського голови с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області із заявою в якій просив провести відповідні роботи по визначенню межі земельної ділянки загального користування по АДРЕСА_1, площею 0,0261 га і виносу її в натурі. При цьому просив врахувати карти - схеми аерозйомки с. Романківці від 1957 року, рішення Романковецької сільської ради №19/10-2008 від 20 лютого 2008 року, рішення Сокирянського районного суду від 16 жовтня 2008 року. У своїй заяві позивач зазначив, що він звертається в порядку визначеному Законом України „Про звернення громадян". Вказана обставина стверджується копією заяви ОСОБА_1
29 березня 2013 року сільський голова с. Романківці Цап В.М. надіслав ОСОБА_1 письмову відповідь у якій зазначив, що відповідно до рішення Сокирянського районного суду від 16 жовтня 2008 року Цапа В.М. зобов'язано звільнити самовільно зайняту ним земельну ділянку розміром 0,02 га біля криниці по АДРЕСА_1. 13 жовтня 2011 року земельна ділянка була фактично вилучена та по акту прийому - передачі передана Романковецькій сільській раді. Проект рішення щодо земельної ділянки площею 0,02 га по АДРЕСА_1 буде винесено на сесію Романковецької сільської ради про зарахування до земель загального користування. Вказана обставина стверджується листом за підписом сільського голови с. Романківці №290 від 29 березня 2013 року.
Таким чином, відповідач - сільський голова с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області Цап В.М., в порушення вимог ст. 15 Закону України „Про звернення громадян", не об'єктивно розглянув звернення ОСОБА_1, а саме не прийняв рішення про задоволення вимог ОСОБА_1 або про відмову у їх задоволенні. Зокрема у відповіді сільського голови не зазначено чи буде визначена межа земельної ділянки загального користування по АДРЕСА_1 , площею 0,0261 га та чи буде винесено таку межу в натурі.
Відповідно до п.18 ч.4 ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування" сільський голова забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Відповідно до ст. 3 Закону України „Про звернення громадян" заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Згідно ст.. 14 Закону України „Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково. Зокрема з поданих позивачем доказів вбачається, що позивач не звертався до органу місцевого самоврядування із заявою про вирішення земельного спору. Позивач не просив вирішити земельний спір. Зокрема позивач просив визначити межу земельної ділянки і становлення межу в натурі (на місцевості). В заяві позивач чітко послався на закон України „Про звернення громадян".
Таким чином, посилання позивача на порушення відповідачем вимог ст. 159 ЗК України є безпідставними.
Згідно до п. 3 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку звернення ОСОБА_1 розглянуто в супереч способу передбаченому законом України „Про звернення громадян", а саме не об'єктивно. Позивачу не повідомлено про задоволення його вимог або про відмову у їх задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши інші докази, враховуючи викладене вище, суд вважає, що дії сільського голови с. Романківці Сокирянського району, які полягають у необ'єктивному розгляді звернення ОСОБА_1 слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача всебічно та об'єктивно розглянути заяву ОСОБА_1 в порядку передбаченому Законом України „Про звернення громадян".
Суд вважає, що у задоволенні решти вимог ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки він не звертався до відповідача із вимогою розглянути земельній спір.
Враховуючи викладене вище, на підставі ст. ст. 3, 15, 19 „Закону України „Про звернення громадян", керуючись ст.ст. 2,5,7,9,14,86,94,158,159,160,161,162,163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії сільського голови с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області Цапа Василя Михайловича, які полягають у необ'єктивному розгляді звернення ОСОБА_1.
Зобов'язати сільського голову с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області Цапа Василя Михайловича об'єктивно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 березня 2013 року.
Стягнути з сільського голови с. Романківці Сокирянського району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійку судових витрат понесених по сплаті судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її отримання сторонами до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кельменецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: /підпис/
Копія. З оригіналом згідно:
Примітка: на момент видачі цієї копії постанова не набрала законної сили.