Справа: № 2а-103/08 Головуючий у 1-й інстанції: Льон О.М.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
Іменем України
24 липня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Гром Л.М.,
Суддів: Бєлової Л.В., Міщука М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 17.06.2008 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової компенсації,
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області про визнання дій неправомірними та стягнення одноразової компенсації.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 17.06.2008 року позов задоволено, стягнуто з відповідача на користь ОСОБА_2 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за період з 2005 року по 2007 рік в сумі 5225 грн. та одноразову компенсацію в сумі 13010,4 грн., а всього в сумі 18235,4 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1), що підтверджується відповідним посвідченням серії, та інвалідом ІІІ групи про що свідчить довідка МСЕК від 07.08.2007 року (а.с. 7-9).
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, встановлена, зокрема, для інвалідів ІІІ групи в розмірі 30 мінімальних заробітних плат.
Крім того, статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам III групи - чотири мінімальні заробітні плати.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру виплати одноразової компенсації позивачу та щорічної допомоги на оздоровлення як особі постраждалій внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС підлягає ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Крім того, закріплення у ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідного положення, яким передбачено, що порядок обчислення одноразової компенсації особам постраждалим внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС та щорічної допомоги на оздоровлення визначається Кабінетом Міністрів України, не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України має визначати зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.
Таким чином, висновок суду першої інстанції щодо наявності права у позивача на отримання одноразової компенсації, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованим.
Однак, колегія суддів зазначає, що висновок суду першої інстанції щодо стягнення суми в розмірі 18235,4 грн. є помилковим.
Відповідно до статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Установивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті вирішив зазначений спір, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області - задовольнити частково.
Постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 17.06.2008 року змінити, виклавши перший та другий абзаци резолютивної частини рішення наступним чином:
«Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як інваліду ІІІ групи, одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 мінімальних заробітних плат встановлених законом з урахуванням фактично проведеної виплати.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Канівської міської ради Черкаської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення, як інваліду III групи передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат за період з 2005 року по 2007 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.
В решті постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 17.06.2008 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
ОСОБА_3