08 травня 2013 р. Справа № 804/5071/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.04.2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем було протиправно винесено постанову про накладення штрафу від 15.03.2013 року у розмірі 680, 00 грн. на користь держави за невиконання рішення суду щодо перерахунку підвищення до пенсії громадянці ОСОБА_2 як дитині війни з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 12.01.2011 року по 22.07.2011 року у сумі 1 043, 35 грн. Адже органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері є Кабінет Міністрів України, а Пенсійний фонд України - реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України. Крім того, позивач повідомив відповідача листом від 25.02.2013 року № 1252/06-34 про виникнення обставин, які викликали неможливість виконання постанови Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 15.02.2013 року ВП № 36596927.
Просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області щодо винесення постанови про накладення штрафу від 15.03.2013 року ВП № 36596927;
- визнати незаконною постанову Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 15.03.2013 року ВП № 36596927;
- зобов'язати Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській скасувати постанову від 15.03.2013 року ВП № 36596927 про накладення штрафу за невиконання рішення суду.
У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили.
Тому, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю з наступних підстав.
Аналіз матеріалів справи показує, що 03.08.2011 року Орджонікідзевським міським судом Дніпропетровської області було прийнято постанову, справа № 2-а-480/11, якою позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю та визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Орджонікідзе Дніпропетровської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 12.01.2011 року по дату винесення рішення, а саме: до 03.08.2011 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Орджонікідзе Дніпропетровської області здійснити перерахунок, донарахувати і забезпечити виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 12.01.2011 року по дату винесення рішення, а саме: до 03.08.2011 року з урахуванням фактично виплаченої суми такого підвищення.
Однак, постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2012 року вищевказану постанову Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 03.08.2011 року було скасовано та прийнято нову, якою позов ОСОБА_2 - задоволено частково та визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 в повному обсязі підвищення пенсії згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 12.01.2011 року по 22.07.2011 року включно в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період 12.01.2011 року по 22.07.2011 року включно в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка була виплачена у цей період.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
07.02.2013 року Орджонікідзевським міським судом Дніпропетровської області було видано виконавчий лист № 2-а-480/11.
Так, на виконання свого обов'язку, передбаченого ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року № 606-ХІV (у відповідній чинній редакції), 15.02.2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, ВП № 36596927 та встановлено боржнику - Управлінню Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області - вимогу щодо самостійного виконання рішення суду у строк до 22.02.2013 року.
Проте, листом від 25.02.2013 року № 1252/06-34 позивач повідомив Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області, що на виконання вимог суду ОСОБА_2 здійснено лише перерахунок підвищення до пенсії як дитині війни у лютому 2013 року з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 12.01.2011 року по 22.07.2011 року у сумі 1 043, 35 грн. Також, посилаючись на норми п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 року № 4282-VI та Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 року № 5515-VI, відповідач зазначив про те, що у 2012-2013 роках норми та положення ст.ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, ст.ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІV застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки. А тому, у Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області виникли обставини, яки викликали неможливість виконання вищевказаного судового рішення в частині виплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період 12.01.2011 року по 22.07.2011 року включно в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка була виплачена у цей період.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у встановлений для добровільного виконання строк позивачем рішення суду виконано не було.
А відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Чинним законодавством України передбачена обов'язковість рішень суду на всій території України.
Так, згідно з ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Крім того, відповідно до ст. 14 Цивільного процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-VI, передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.
Відповідно до п. 9 ч. 2. ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішення суду.
На виконання вимог ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доход, відповідачем було винесено постанову від 15.03.2103 року, ВП № 36596927, якою накладено на боржника - Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області - штраф у розмірі 680, 00 грн. та встановлено вимогу про самостійне виконання вказаної постанови у 5-денний строк з моменту отримання даної постанови.
Також відповідач попередив Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про те, що ч. 2 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу України» від 24.03.1998 року № 202/98-ВР (у відповідній чинній редакції), державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України.
Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Отже, аналіз вищевикладених норм чинного законодавства України та дійсних обставин справи показує, що відповідач діяв в межах наданих йому законом повноважень та на виконання покладених на нього обов'язків, будь-яких ознак протиправності в діях відповідача, які б свідчили про порушення вимог чинного законодавства, під час розгляду справи судом встановлено не було.
А тому, об'єктивність причин неможливості виконання рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 03.08.2011 року (набрало законної сили станом на 20.11.2012 року), на які посилається позивач, не може слугувати підставою для не виконання відповідачем своїх обов'язків, передбачених Законом України «Про виконавче про виконавче провадження», а зокрема ст. 89 вказаного закону.
Таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області про визнання неправомірними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області щодо винесення постанови про накладення штрафу від 15.03.2013 року ВП № 36596927, визнання незаконною постанову Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області від 15.03.2013 року ВП № 36596927, зобов'язання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській скасувати постанову від 15.03.2013 року ВП № 36596927 про накладення штрафу за невиконання рішення суду - є такими, що задоволенню не підлягають.
Тому, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову необхідно відмовити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Суддя А.Ю. Рищенко