Справа № 747/504/13-ц
Провадження № 2/747/112/2013
іменем України
26.07.2013 року Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Тіщенко Л.В.
за участю секретаря Зірки В.П.
прокурора Христенка В.І.
представника відповідача ОСОБА_1
заінтересованої особи ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївка цивільну справу позовом прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА_2 до Талалаївської РДА, ОСОБА_5, треті особи - відділ Держземагенства в Талалаївському районі, Рябухівська сільська рада Талалаївського району про визнання незаконним та скасування розпорядження Талалаївської районної державної адміністрації № 214 від 31.05.2012 року про передачу земельних ділянок в оренду ОСОБА_5, -
08 липня 2013 року до Талалаївського районного суду із Вищого спеціалізовано суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ після скасування рішення Талалаївського районного суду від 26 жовтня 2012 року та рішення апеляційного суду Чернігівської області від 11 січня 2013 року на новий розгляд надійшла справа за позовом прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА_2 до Талалаївської районної державної адміністрації та ОСОБА_5, треті особи - відділ Держземагенства в Талалаївському районі, Рябухівська сільська рада Талалаївського району про визнання незаконним та скасування розпорядження Талалаївської районної державної адміністрації № 214 від 31.05.2012 року про передачу земельних ділянок в оренду ОСОБА_5
У даному позові прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Талалаївської районної державної адміністрації № 214 від 31.05.2012 року в частині надання ОСОБА_5 в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення: пасовища загальною площею 22, 5663 га, пасовища загальною площею 23, 0962 га, пасовища загальною площею 10, 5545га, заболочених земель загальною площею 30, 9374 га, пасовища загальною площею 28, 6427 га, сіножаті загальною площею 6, 4249 га, пасовища загальною площею 9, 7180 га пасовища загальною площею 26, 8122 га, пасовища загальною площею 11, 120 га, сіножаті загальною площею 3,8424 га, пасовища загальною площею 21, 7280 га, заболочених земель загальною площею 17, 8785 га та пасовища, загальною площею 12, 0846 га, і визнати недійсними укладені 18.06.2012 року між Талалаївською районною державною адміністрацією і ОСОБА_5 договори оренди цих земельних ділянок.
В судове засідання представник відповідача - Талалаївської районної державної адміністрації - не з'явився, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник третьої особи - відділу Держземагенства в Талалаївському районі - в судове засідання не з'явився, надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.
Відповідно до ч.2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
В судовому засіданні до початку розгляду справи представником третьої особи - Рябухівської сільської ради ОСОБА_3 - було заявлено клопотання про закриття провадження у справі на тій підставі, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, поскільки розглядається питання скасування рішення суб'єкта владних повноважень - Талалаївської районної держаної адміністрації.
У судовому засіданні інші учасники процесу заперечували відносно даного клопотання.
Суд, заслухавши сторони відносно клопотання представника третьої особи, заявлене у відповідності до ст.168 ЦПК України, приходить до наступного висновку.
Положенням ч.1 ст. 15 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Коли спірні правовідносини виникають у зв'язку з реалізацією суб'єктом владних повноважень своїх управлінських функцій, то в такому випадку має місце спір, який за своєю природою є публічно-правовим, і таким, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, поскільки відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень управлінських функцій, поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Законом України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 року в редакції від 01.07.2013 року, зокрема статтею 7 передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. До відання місцевих державних адміністрацій належить зокрема і вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля, як це передбачено п.7 ч.1 ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації». На виконання наданих законом повноважень у сфері виконавчої влади на місцях голова місцевої державної адміністрації видає розпорядження, що передбачається ч.1 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації». Таким чином, розпорядження Талалаївської РДА № 214 від 31.05.2012 року є правовим актом індивідуальної дії, виданим суб'єктом владних повноважень, і спір між сторонами виник у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень своїх управлінських функцій, наданих йому законом, зокрема, оскаржується його рішення, і відповідно до п.1 ч.2 ст. 17 КАС України даний спір відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
При вирішення питання юрисдикції даного позову суд керується також і роз'ясненнями, викладеними у Постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 20.05.2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів». У пункті 12 даної Постанови зазначається, що з аналізу норм статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», частини першої статті 116 Земельного кодексу України випливає, що управління та розпорядження державним і комунальним майном є організаційно-правовою діяльністю суб'єктів владних повноважень - органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють її шляхом прийняття актів з дотриманням встановленої процедури.
Тобто суд приходить до висновку, що даний спір із Талалаївською районною державною адміністрацією за своєю природою є публічно-правовим, тобто таким, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, поскільки відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень управлінських функцій, поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Крім відповідача Талалаївської районної державної адміністрації, іншими учасниками процесу, а саме - третіми особами на стороні відповідача - у даному спорі виступають відділ Держземагенства в Талалаївському районі та Рябухівська сільська рада Талалаївського району.
Згідно наказу Міністерства аграрної політики і продовольства № 258 від 10.05.2012 року, яким затверджено Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі, даний відділ є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України, підпорядковується Держземагентству України та головному управлінню Держземагентства в області, є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах казначейства. Відділ утворюється в порядку, передбаченому ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію права власності, права користування земельними ділянками, тобто є суб'єктом владних повноважень. Таким чином, спірні правовідносини у даному позові виникли у зв'язку з реалізацією суб'єктом владних повноважень - відділу Держземагенства у Талалаївському районі - своїх управлінських функцій, і в даному випадку знову має місце спір, який за своєю природою є публічно-правовим, тобто таким, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, поскільки відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень управлінських функцій, поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Відповідно до положень статей 13, 14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України власниками землі є держава, Автономна республіка Крим та територіальні громади. Конституційний Суд України у Рішенні від 01 квітня 2000 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного Суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України вирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами, юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень. Відповідно до ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання. Тобто, з урахуванням цього рішення Конституційного Суду України такі правила визначення юрисдикції адміністративних судів поширюються на спори з участю сільських рад, у даному випадку - Рябухівської сільської ради Талалаївського району.
Все наведене вище свідчить про те, що даний спір не може бути розглянутий в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства з повідомленням прокурора у відповідності до ч.2 ст.206 ЦПК України, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 168, 205, 206 ЦПК України, суд, -
Провадження по справі за позовом прокурора Талалаївського району в інтересах ОСОБА_2 до Талалаївської РДА, ОСОБА_5, треті особи - відділ Держземагенства в Талалаївському районі, Рябухівська сільська рада Талалаївського району про визнання незаконним та скасування розпорядження Талалаївської районної державної адміністрації № 214 від 31.05.2012 року про передачу земельних ділянок в оренду ОСОБА_5 - закрити в зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Повідомити прокурора, що даний спір віднесений до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Чернігівської області через Талалаївський районний суд Чернігівської області протягом 5 днів з дня проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали
Суддя Л.В.Тіщенко