Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" березня 2009 р. Справа № 51/28-09
вх. № 979/6-51
Суддя господарського суду Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Головань В.І., довіреність № 030109/27-1641 від 01.07.2008 р., відповідача - Шаров В.А., голова сільради, паспорт Серія № МК 646539 виданий Київським РВХМУУМВС України в Харківській області 05.11.1997 р.
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківської області, м. Харків
до Крисинської сільської ради, с. Крисине
про стягнення 503,75 грн., -
Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави у відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи, 503,75 грн. Позов обгрунтовано статтями 9, 12, 21, 33 Закону України "Про відходи", статтями 19, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
10.03.2009 року до господарського суду від позивача надійшов супроводний лист № 03-01-13/28-09 від 10.03.2009 року, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи копію свідоцтва про державну реєстрацію позивача; копію довідки про включення позивача до ЄДРПОУ; копію довіренності представника.
Суд, дослідивши надані документи, долучає їх до матеріалів справи.
10.03.2009 року до господарського суду від відповідача надійшла заява, в якій він просить суд долучити до матеріалів справи довідку про юр.адресу відповідача; довідку про включення відповідача до ЄДРПОУ; копію свідоцтва про державну реєстрацію відповідача.
Суд, дослідивши надані документи, долучає їх до матеріалів справи.
До початку судового засідання сторони звернулись до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява сторін розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.
В судовому засіданні 10.03.2009 року представник позивача підтримує позов у повному обсязі.
В судовому засіданні 10.03.2009 року представник відповідача визнає позов в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Виходячи з положень ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
15 квітня 2008 року позивачем були проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Богодухівського району Харківської області.
В ході перервірки встановлено порушення вимог чинного законодавства у сфері проводження з відходами, а саме - виявлене розміщення несанкціонованого сміттєзвалища твердих побутових відходів у межах земель комунальної власності територіальної громади с. Крисино, про що складаний акт № 00253/4 від 15.04.2008 року.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області були складені протокол про адміністративне правопорушення: № г-000074 від 15 квітня 2008 року, а також постанова про накладення адміністративного стягнення № 04-15-72 від 15.04.2008 року, згідно якої за невжиття дієвих заходів по контролю та ліквідації несанкціонованого звалища вул. Космічній, 4 в с. Крисино, що в свою чергу призвело до засмічення земель та порушення природоохоронного законодавства голову Крисинської сільської ради - Шарова Володимира Анатолійовича було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.82 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 102,00 грн.
Відповідно до Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року, у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.
В зв'язку з виявленими порушеннями позивачем, з урахуванням норм передбачених “Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодав-ства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., було розраховано суму збитків та складено претензію № 120, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 503,75 грн., яку 08 травня 2008 року, було направлено на адресу відповідача за вих. номером 04-21/27-1171.
Згідно абз.1 ст.1 Закону України "Про відходи" - "відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення".
Відповідно до п. З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забруд-ненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середо-вища України № 149 від 04.04.2007 р., - "Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому грунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди."
Відповідно до ст. 55 “Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 33 Закону України “Про відходи» забороняється несанкціоно-ване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.
Відповідно до ст.12 Закону України “Про відходи» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Відповідно п.1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування" - первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про відходи» територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" - виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.
Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Як вбачається зі змісту ст. ст. З0, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприєм-ствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядку-вання, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадян-ства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.19 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.
Відповідно до ст. 21 Закону України “Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.
Відповідно до ст.43 Закону України “Про відходи» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 211 Земельного Кодексу України - "Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами".
Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."
Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."
Відповідно до частини 5 статті 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб
Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 503,75 грн. заборгованості обгрунтовані, підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, визнані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволен-ню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 9, 12, 21, 33, 43 Закону України “Про відходи», ст.ст. 19, 20, 55, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 187,189 Земельного Кодексу України, ст. ст. 6, 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 30, 38, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст.ст. 1, 4, 12, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Крисинської сільської ради Богодухівського району Харківської області (62144, Харківська область, Богодухівський район, с. Крисине, вул. Робоча, 1-А, код 04397187, р/р 35413002001215 ГУДК в Харківської області, МФО 851011) на користь держави 503,75 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи, які перерахувати на р/р 33113331700095 в ВДК у Богодухівському районі, код ЄДРПОУ ВДК 241344254, МФО 851011, символ звітності 331, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності".
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Шарко Л.В.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 березня 2009 року.