Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
Іменем України
17.02.2009
Справа №2-7/10917-2008
За позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (95034, м. Сімферополь, вул. Дзержинського, 6) в інтересах держави в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища (95022, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198, ідентифікаційний код 33713831)
До відповідача - Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства (97564, Сімферопольський район, с. Каштанове, вул. Богданова, 18а; Сімферопольський район, с. Партизанське, вул. Ленінського Комсомолу, 1-Б)
Про стягнення 1 804, 10 грн.
Суддя ГС АР Крим І. І. Дворний
представники:
Від позивача - Сокол Ю.А. - предств., дов. № 03 від 31.12.2008р.
Від відповідача - Бекіров Е.З. - предств., дов. № 4 від 22.01.2009р.
Прокурор - Куртбедінова М.Х.- посв. № 08101
Суть справи: Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища з позовом до Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства, в якому просить стягнути з відповідача збитки у розмірі 1 804, 10 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 01.09.2008 р. по 02.10.2008 р. Каштановським державним комунальним госпрозрахунковим підприємством житлово-комунального господарства в порушення статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та статті 49 Водного кодексу України здійснювався самовільний забір води з свердловини без отримання дозволу на спецводокористування, у зв'язку з чим державі заподіяні збитки у розмірі 1 804,10 грн., які Прокурор в особі Рескому просить стягнути з відповідача в примусовому порядку.
Відповідач явку свого представника у судове засідання забезпечив, письмовий відзив на позовну заяву не надав, проте усно проти позову заперечував.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд
Каштановське державне комунальне госпрозрахункове підприємство житлово-комунального господарства зареєстровано рішенням Сімферопольської районної державної адміністрації від 04.10.1999 р. як юридична особа за №04055558ю0010132, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
02.10.2008 р. Республіканським комітетом АР Крим з охорони навколишнього середовища була проведена перевірка дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатом якої був складений акт № 111/5 від 02.10.2008 р. Перевіркою був встановлений факт самовільного, без наявності відповідного дозволу, забору підземної води з каптажу № 4772 за період з 01.09.2008 р. по 02.10.2008 р.., який склав 4, 7 тис. м. куб. (а.с. 6-8). Забір води у зазначеному обсязі за вказаний вище період підтверджується безпосередньо й самим відповідачем в довідці від 02.10.2008 р. (а. с. 10).
На підставі акта перевірки, відносно начальника Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства, Добродеєва Володимира Івановича, складений протокол про адміністративне порушення № 002893 від 02.10.2008 р. та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 03.10.2008 р. (а.с.11-12).
Відповідно до ст. 38 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», п. 9 ст. 44 Водного Кодексу, в порядку спеціального використовування природних ресурсів підприємствам надаються в користування природні ресурси на підставі спеціальних дозволів.
Відповідно до ст. 9 Водного Кодексу України, води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
Обов'язки водокористувачів встановлені ст. 44 Водного Кодексу України, зокрема до них відноситься обов'язок здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст. 48 Водного Кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використовування води і скидання забруднюючих речовин з поворотними водами із застосуванням каналів.
Стаття 49 Водного Кодексу України встановлює, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Ця стаття також встановлює перелік органів, які видають дозвіл на спеціальне водокористування.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.09.2008 р. по 02.10.2008 р. дозвіл на спеціальне водокористування у Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства був відсутній. Іншого суду відповідачем доведено не було, у той час як відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством для доведення фактів такого роду.
Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Причому відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, зокрема, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ч.1 ст. 110 Водного Кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до ст. 111 Водного Кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29 грудня 2001 р. N 290 була затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації. Вказана Методика була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 січня 2002 р. за N 44/6332.
Відповідно до пункту 1.1 Методики, вона розроблена відповідно до статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 111 Водного кодексу України та Положення про здійснення органами Держводгоспу України контролю за раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів, затвердженого наказом Держводгоспу України від 29 січня 2001 р. N 20 і зареєстрованого в Мін'юсті України 9 лютого 2001 р. за N 124/5315.
Методика є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства (пункт 1.3 Методики).
Відповідно до пункту 1 Положення про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Ради Міністрів АР Крим №359 від 09.08.2005 р., комітет є республіканським органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, заповідної справи, екологічною і, в межах своєї компетенції, радіаційної безпеки на території Автономної Республіки Крим. Реском функціонально підпорядковується Міністерству з охорони навколишнього природного середовища України і входить в систему республіканських органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим.
Отже, можливість застосування позивачем Методики №290 безпосередньо вбачається з вищенаведених норм.
Згідно з пунктом 6 Методики при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення первинного обліку кількості води, що забирається з водних об'єктів і скидається до них, збитки розраховуються за формулою
З с.в. = х Тар х 5,
де
W - об'єми води при самовільному водокористуванні, заборі води з порушенням планів водокористування, переуступці права водокористування, об'єм нераціонально використаної води, об'єм зумисного чи незумисного заниження показників обсягів забору води з водних об'єктів чи обсягів відведення води у водні об'єкти;
Тар - діючий на час порушення тариф на воду як природний ресурс без урахування пільгових коефіцієнтів;
5 - коефіцієнт.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» збір за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод Автономної республіки Крим з 1 січня 2008 року встановлений на рівні 25,59 копійок за 1 куб. м.
Зазначеним нормативним актом передбачено, що до нормативів збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод підприємствами житлово-комунального господарства застосовується коефіцієнт 0,3.
За таких обставин, враховуючи, що відповідачем за період з 01.09.2008 р. по 02.10.2008 р самовільно зібрано підземних вод в обсязі 4, 7 тис. куб. м., Каштановське державне комунальне госпрозрахункове підприємство житлово-комунального господарства повинно відшкодувати заподіяні державі збитки у загальному розмірі 1 804, 10 грн. (4700 х 0,2559 х 0,3 х 5);
Таким чином, розмір шкоди обчислений позивачем правомірно.
Відповідач, всупереч вимогам статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, не надав суду доказів відшкодування шкоди в добровільному порядку.
За таких обставин, вимоги Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в особі Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища щодо стягнення з Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства збитків у розмірі 1 804, 10 грн., засновані на нормах чинного законодавства України, а тому підлягають задоволенню.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача на користь державного бюджету України відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства (97564, Сімферопольський район, с. Каштанове, вул. Богданова, 18а; Сімферопольський район, с. Партизанське, вул. Ленінського Комсомолу, 1-Б, ідентифікаційний код 305355157) в доход бюджету (отримувач - бюджет м. Сімферополя, р/р 33112331700002 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, код бюджетної класифікації 24062100, ОКПО 34740405) 1 804, 10 грн. збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
3. Стягнути з Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства (97564, Сімферопольський район, с. Каштанове, вул. Богданова, 18а; Сімферопольський район, с. Партизанське, вул. Ленінського Комсомолу, 1-Б, ідентифікаційний код 305355157) в доход державного бюджету України (код платежу 22090206, одержувач - держбюджет м. Сімферополя, р/р 31115095700002 у банку одержувача Управління Держказначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405) держмито в сумі 102, 00 грн.
4. Стягнути з Каштановського державного комунального госпрозрахункового підприємства житлово-комунального господарства (97564, Сімферопольський район, с. Каштанове, вул. Богданова, 18а; Сімферопольський район, с. Партизанське, вул. Ленінського Комсомолу, 1-Б, ідентифікаційний код 305355157) в доход Державного бюджету України (р/р 31218259700002, код платежу 22050000, в банку одержувача: Управління держказначейства в м. Сімферополі ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ОКПО 34740405) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.