Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"18" листопада 2008 р. Справа № А20/297-08
Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Іванків-Дружба»
до
Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції
про
визнання недійсним рішення
секретар судового засідання: Павленко О.Є.
за участю представників:
від позивача
Шаменок М.В., в.о. директора, паспорт
від відповідача
Коваленко О.В., довір. від 10.09.2008 р. № 3481/10/10
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.11.2008 р. о 12 год. 25 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 24.11.2008 р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Обставини справи:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Іванків-Дружба»(далі за текстом -позивач) до Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -відповідач) про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000972300/0 від 14.07.2008 р., яким позивачеві нараховано 36967,90 грн. штрафних санкцій за порушення вимог п.п. 1, 2, 11, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі за текстом -Закон).
Позивач, зокрема, наголошує на відсутності порушення, за яке до нього застосовані штрафні санкції, з огляду на те, що при відпуску попередньо сплаченого за безготівковим розрахунком палива на АЗС позивача за талонами та відомостями розрахункової операції в розумінні ст. 2 Закону не відбувається, у зв'язку з чим позивачем не було порушено порядок застосування РРО.
У запереченнях на позов, наданих відповідачем, Іванківська МДПІ просить відмовити товариству у задоволенні позовних вимог з тих підстав, що податкова служба обґрунтовано нарахувала позивачеві штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». При цьому відповідач зазначає, що п. 2 ст. 3 Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) зобов'язані надавати особі розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Податкова інспекція зазначає, що перевіркою позивача було встановлено: не застосування РРО на повну суму покупки нафтопродуктів на загальну суму 7214,06 грн.; проведення розрахункових операцій через РРО без використання режиму попереднього програмування цін товарів; не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 162,52 грн., чим були порушені вимоги п.п. 1, 2, 11, 13 статті 3 Закону.
У звязку з викладеним відповідач вважає, що оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесено ним у відповідності до чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
26 червня 2008 року працівниками ДПА в Київській області було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності автомобільної заправної станції (АЗС) ТОВ «Іванків-Дружба», що розташована за адресою: смт. Іванків, вул. Київське шосе, 1Б.
Перевіркою встановлено:
- на АЗС ТОВ «Іванків-Дружба»з початку робочого дня було реалізовано за безготівковою формою оплати (по відомостях) із застосуванням РРО але не на повну суму покупки нафтопродуктів на загальну суму 7214,06 грн. з тих же ємностей і через ті ж паливно-роздавальні колонки, з яких здійснювалась реалізація нафтопродуктів і за готівковою формою оплати, чим порушено пункти 1 і 2 статті 3 Закону;
- розрахункові операції проводились через реєстратор розрахункових операцій (РРО) без використання режиму попереднього програмування цін товарів, чим порушено пункт 11 статті 3 Закону;
- суб'єктом підприємницької діяльності не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (недостача складає 162,52 грн.), чим порушено пункт 13 статті 3 Закону.
За результатами перевірки працівниками ДПА у Київській області складено акт від 26.06.2008 р. № 100017892370.
На підставі вказаного акта перевірки 14.07.2008 р. Іванківською МДПІ було винесено рішення № 0000972300/0 про застосування штрафних (фінансових санкцій) на загальну суму 36967,90 грн., а саме:
- згідно із п.1 ст. 17 Закону за проведення розрахункових операцій через РРО на неповну суму вартості проданих товарів - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (7214,06 грн. х 5 = 36070,30 грн.);
- згідно із п. 6 ст. 17 Закону за проведення розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування РРО - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.);
- згідно із ст. 22 Закону за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО - у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (162,52 грн. х 5 = 812,60 грн.).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ТОВ «Іванків-Дружба»оскаржило його в адміністративному порядку до ДПА в Київській області. Рішенням ДПА в Київській області від 02.09.2008 р. № 993/10/25-017/182-689 скаргу товариства від 21.07.2008 р. № 23 залишено без задоволення, а рішення Іванівської МДПІ від 14.07.2008 р. № 0000972300/0 -залишено без змін.
Визнання в повному обсязі недійсним рішення Іванківської МДПІ від 14.07.2008 р. № 0000972300/0 про застосування штрафних (фінансових санкцій) на загальну суму 36967,90 грн. і є предметом позову у даній адміністративній справі.
Проте, як з'ясовано судом, відповідачем у добровільному порядку було частково сплачено нараховані податковою інспекцією штрафні (фінансові) санкції на суму 85 грн. (за порушення п. 6 ст. 17 Закону) та на суму 812,60 грн. (за порушення ст. 22 Закону).
Як вбачається з позову, вимоги товариства стосуються висновків перевіряючих щодо порушення ТОВ «Іванків-Дружба»вимог пунктів 1 і 2 статті 3 Закону у вигляді реалізації палива за безготівковою формою оплати (по відомостях) на загальну суму 7214,06 грн. з тих же ємностей і через ті ж паливно-роздавальні колонки, з яких здійснювалась реалізація нафтопродуктів і за готівковою формою оплати.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності та юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відособленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 1 ст. 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток , платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Пункт 2 тієї ж статті 3 зобов'язує суб'єкта підприємницької діяльності видавати особі, яка отримує та повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»містить визначення розрахункової операції -це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
З обставин справи випливає, що позивачем в момент відпуску пального за відомостями прийняття готівкових коштів не здійснювалося.
Відповідно до пункту 10 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 р. № 1442, розрахунки з покупцями за придбані ними нафтопродукти, інші товари провадиться за готівку в національній валюті, в безготівковому порядку, за кредитними картками або в іншому порядку відповідно до законодавства.
Згідно з п. 3.1 статті 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) або у безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).
Як наголошує позивач, товариством проводився відпуск нафтопродуктів споживачам на підставі договорів, укладених між ТОВ «Іванків-Дружба»та споживачами, за безготівковий розрахунок, що відповідає вимогам Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 р. № 281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496.
Так згідно з підпунктом 10.3.1 Інструкції розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1315.
При цьому паливороздавальні колонки (ПРК) мають забезпечувати індикацію ціни нафтопродукту, кількості та загальної вартості виданої дози нафтопродукту (пп. 10.3.1.2).
Підпунктом 10.3.1.3 передбачено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.
Водночас підпунктом 10.3.2.1 встановлено, що відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП.
Згідно з п. 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за № 377/8976, безготівкові розрахунки -перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.
Відповідно до п. 2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 р. (далі -Положення № 637), підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.
Згідно з п. 2.5 Положення № 637 якщо підприємства (підприємці) та фізичні особи здійснюють готівкові розрахунки без відкриття поточного рахунку шляхом унесення до банків готівки для подальшого її перерахування на рахунки інших підприємств (підприємців) або фізичних осіб, то такі розрахунки для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів безготівковими.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку що розрахунки за паливо на суму 7214,06 грн., відпущене споживачам позивачем 26.06.2008 р., відбувалися в безготівковій формі, а відпуск нафтопродуктів за талонами після попереднього безготівкового розрахунку за договорами купівлі-продажу не є розрахунковою операцією в розумінні статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки вказані талони не є ані платіжним засобом, ані засобом розрахунку при придбанні нафтопродуктів споживачами.
Суд погоджується з позицією позивача, що талони в даному випадку - це внутрішні документи товариства, які підтверджують право набувача товару (нафтопродукту) отримати його в місці зберігання (АЗС), що підтверджують зобов'язання продавця видати покупцю оплачене раніше паливо. При цьому видача палива по талонах є відвантаженням його споживачам, яке знаходиться на АЗС на зберіганні (у розумінні ст.ст. 936 - 955 Цивільного кодексу України), і не є предметом операцій купівлі-продажу чи реалізації, і, відповідно, не є розрахунковою операцією з реалізації (продажу) товару.
Водночас штрафні (фінансові) санкції згідно з п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»застосовуються за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги).
Суд також бере до уваги надані позивачем пояснення, що товариством на АЗС використовується спеціалізований РРО, і відпуск пального через колонки здійснюється лише після проведення його кількості через реєстратор, чеки на відпуск палива за готівку роздруковувались у повному обсязі, а паливо, що відпускалось зі зберігання за відомостями/талонами проводилось через касовий апарат з реєстрацією відпущеної кількості нафтопродукту.
При цьому кількість відпущеного пального з резервуарів співпадала з кількістю палива, відображеною в Z-звіті та всіх звітних документах, що подавалися до податкового органу, а кількість пального, відпущеного в день перевірки, відповідала кількості пального, зазначеній в Х-звіті РРО.
Згідно з приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень правомірності прийнятого ним спірного рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 36070,30 грн. не довів, доказів, які б спростували доводи позивача, суду не надав.
У зв'язку з викладеним позовні вимоги ТОВ «Іванків-Дружба»підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до вимог частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Іванків-Дружба»задовольнити частково.
2. Визнати недійсним рішення Іванівської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області від 14.07.2008 р. № 0000972300/0 в частині застосування 36070,30 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Іванків-Дружба»(07200, Київська обл., Іванківський р-н, смт. Іванків, вул. Київське шосе, 1А, 1Б, код ЄДРПОУ 30163999) 3 (три) грн. 32 коп. судового збору.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.М. Бабкіна
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 24.11.2008 р.