Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16
тел. 230-31-77
Іменем України
"23" вересня 2008 р. Справа № А4/299-07/6
12:30 год.
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Маляренка А.В.
при секретарі Полішук О.Д.
розглянувши адміністративну справу № А4/299-07/6
за позовом Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області, смт. Іванків
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Райагропостач», смт. Іванків
про застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках.
Представники сторін:
від позивача: Коваленко О.В. (довіреність № 3481/10/10 від 10.09.2008 року)
відповідача: Бойчук Д.Л. (довіреність № б/н від 08.02.2007 року)
Обставини справи:
Іванківська міжрайонна державна податкова інспекція в Київській області звернулась із заявою про застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю “Райагропостач» відповідно до підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 та підпункту 9.3.1, 9.3.9, пункту 9.3 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач просить задовольнити заяву, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю “Райагропостач» порушує правила, визначені підпунктом 9.1.2. пункту 9.1. статті 9 Закону, а саме відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечує, про що подав до суду письмові заперечення № б/н від 14.08.2007 року, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову Іванківській МДПІ в Київській області з наступних підстав:
- абзац 2 пункту 5.4 розділу 5 Порядку застосування адміністративного арешту активів платника податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 25 вересня 2001року № 386 (далі - Порядок), вказує, що у разі відмови платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення слід установити факт відмови та зафіксувати його «Актом відмови», який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення.
- листи товариства «Райагропостач»не містять категоричну відмову від проведення перевірки, а лише повідомляють про неможливість надання всіх необхідних документів для проведення перевірки.
- ТОВ «Райагропостач» зверталось з письмовим запитом до державного реєстратора Іванківської районної державної адміністрації Київської області, внаслідок чого 23 липня поточного року отримало виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців й тим самим, з урахуванням приписів частини восьмої ст. 21 вищевказаної правової норми, спростувало факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по господарський суд -,
встановив:
ТОВ “Райагропостач» було включено до плану-графіку комплексних документальних перевірок на І квартал 2007р. (відповідачу було надіслано повідомлення про проведення перевірки за № 11, яке було ним одержано 14.03.07р.).
23.03.2007 року при виході на юридичну адресу складено акт №16 про відсутність ТОВ «Райагропостач»за юридичною адресою.
Цього ж дня від ТОВ"Райагропостач" отримано лист за вх, №4497 про те, що УПМ ДПА в м. Києві 31.05.2006 року вилучені первинні та фінансові документи та на сьогоднішній день повернуті не в повному обсязі.
28.04.2007 року від ДПА в Київській області надійшов лист за №3194/7/23-5 1/186 про те, що відповідно до отриманої від СВ ПМ ДПА в Київській області службової записки за №1060, документи ТОВ «Райагропостач", які були вилучені по кримінальній справі №70-00314 в офісному приміщенні ТОВ «Тетра Аудит", повернуті слідчим управлінням ДПА України представнику ТОВ «Тетра Аудит" Скрипачуку Володимиру Валерійовичу.
В зв'язку з тим, що документи по господарській діяльності були повернуті ТОВ «Райагропостач"', Іванківською МДПІ 18.05.2007 року за №4086/10/23-034 направлено лист підприємству щодо надання документів для проведення планової комплексної документальної перевірки за період 01.10.2005 року по 31.12.2006 року.
04.06.2007 року за вхідним № 7485 до Іванківської МДПІ надійшов лист від ТОВ «Райагропостач»за № 34/31-07 від 31.05.2007 року про те, що згідно договору про надання аудиторських послуг від 12.04.2007 року № 19/2, фінансово-господарські документи ТОВ «Райагропостач" передані Українському дочірньому підприємству «Урса Україна", код за ЄДРГІОУ 23732616, юридична адреса: м. Київ, вул. Вікентія Хвойди, 18/14, офіс 327 для проведення бухгалтерського аудиту.
13 червня 2007р. на підставі подання ВПМ ДПІ у Вишгородському районі, начальником Іванківської МДПІ Ліщенко В.В. прийнято рішення про наявність обставин, які є підставою для застосування до ТОВ “Райагропостач» у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків. Підставою для прийняття зазначеного рішення є факт відмови від проведення документальної перевірки, не знаходження платника податків за юр. адресою.
Відповідно до підпункту 9.3.9. статті 9 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Приписами підпункту 9.1.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу. Приписи підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 названого Закону містять виключний перелік обставин можливості застосування арешту активів. Зокрема: підпункту «г» - платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Згідно з підпунктом 9.2.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» арешт активів може бути повним або умовним. Повним арештом активів визнається виключна заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його активами з їх тимчасовим вилученням або без такого. При вилученні активів ризик, пов'язаний з їх зберіганням або втратою їх функціональних чи споживчих якостей, покладається на орган, який прийняв рішення про таке вилучення. Умовним арештом активів визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на такі активи, яке полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного податкового органу на здійснення будь-якої операції платника податків з такими активами. Зазначений дозвіл може бути наданий керівником податкового органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення окремої операції платником податків не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення (підпункт 9.2.3 статті 9 Закону).
Приписами п.п. 3.9 п. 3.9 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється за заявою податкового органу виключно на підставі рішення суду в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно п. 5.4 розділу 5 Порядку застосування адміністративного арешту активів платників податків затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 25 вересня 2001 р. № 386 та Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 жовтня 2001 р. за № 865/6056 арешт активів може бути застосовано, якщо з'ясовується, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування. У разі виникнення такої обставини слід установити факт відмови платника податку від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення, зафіксувати його Актом відмови, який складається оперативним працівником податкової міліції за місцезнаходженням такого платника податку, підписується працівником податкової інспекції, який повинен проводити перевірку, та понятими особами, а в разі незнайдення платника податку обов'язково скласти акт про факт його незнайдення.
За умови відсутності акта відмови від проведення документальної перевірки та акта про відсутність ТОВ “Райагропостач» за юридичною адресою наведені обставини не підтверджують факт відмови ТОВ “Райагропостач» від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів.
Зважаючи на те, що податковою службою не надано жодного доказу на підтвердження наявності у Товариства з обмеженою відповідальністю “Райагропостач» податкового боргу, для погашення якого, як виключний спосіб і передбачено адміністративний арешт активів платника податків, у господарського суду відсутні правові підстави для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків - ТОВ “Райагропостач» на підставі підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення заяви Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції з огляду на вимоги підпункту 9.1.1 та 9.3.3 пункту 9.3 статті 9 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Судові витрати розподіляються відповідно до ч. 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 71, 94, 158 -163, Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-
постановив:
В задоволенні заяви Іванківської міжрайонної державної податкової інспекції про застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунках платника податків -відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Маляренко А.В.