Постанова від 10.07.2013 по справі 806/2816/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/2816/13-a

категорія 5.1.2

10 липня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шимоновича Р.М.,

за участю секретаря судового засідання- Прохорчука П.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом прокурора Житомирського району до Житомирської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Прокурор Житомирського району звернувся до суду із позовом, у якому просив:

- визнати дії Житомирської районної державної адміністрації протиправними під час розгляду подання прокурора Житомирського району від 15 березня 2013 р. № 28;

- зобов'язати Житомирську районну державну адміністрацію вжити відповідних заходів до усунення порушень вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" в діяльності посадових осіб відділу освіти Житомирської районної державної адміністрації, причин і умов, що їм сприяють, з метою недопущення їх в подальшому;

- зобов'язати Житомирську районну державну адміністрацію на виконання вимог подання від 15 березня 2013 р. № 28: довести до відома членів комітету з конкурсних торгів зміст подання, провести службову перевірку, встановити винних у вказаних порушеннях осіб, провести семінарське заняття для працівників відділу освіти, які є членами комітету з конкурсних торгів, щодо неухильного дотримання вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Житомирською районною державною адміністрацією не вижито заходів, спрямованих на усунення порушень вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", зокрема, не проведено службову перевірку, в результаті чого не встановлено винних осіб. Також, відповідачем не надано матеріалів розгляду подання, а саме: інформації доведення до змісту подання працівників відділу освіти - членів комітету з конкурсних торгів. Вважає, що відповідачем не застосовані відповідні механізми розгляду подання в межах Закону України "Про місцеві адміністрації" та регламенту Житомирської районної державної адміністрації.

Прокурори в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Пояснив, що чинним законодавством не передбачено притягнення до відповідальності членів комітету з конкурсних торгів замовника з підстав, що зазначені у поданні та позові прокурора. Зазначив, що члени комітету з конкурсних торгів не є працівниками райдержадміністрації. Пояснив, що райдержадміністрації не мають жодних повноважень щодо здійснення контролю у сфері закупівель. Зазначив, що відповідачем не допущено порушень при розгляді подання прокурора, і чинним законодавством не передбачено, які саме дії відповідач має вживати з метою розгляду подання прокурора. На підставі наведеного просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 15 березня 2013 р. прокурором Житомирського району було внесено подання № 28 голові Житомирської РДА про усунення порушень вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" (а.с.10-15), яким останнього зобов'язано:

- невідкладно вжити відповідних заходів до усунення порушень вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель", іншого чинного законодавства в сфері закупівель за бюджетні кошти в діяльності посадових осіб відділу освіти Житомирської РДА, причин і умов, що їм сприяють, з метою недопущення їх в подальшому;

- вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб відділу освіти Житомирської РДА, що входять до складу комітету з конкурсних торгів відділу освіти, а саме голову комітету - ОСОБА_1, заступника голови комітету - ОСОБА_2, членів комітету - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та нинішнього секретаря комітету ОСОБА_6, які допустили порушення вимог чинного законодавства в сфері державних закупівель;

- про результати розгляду подання та вжиті заходи повідомити прокуратуру Житомирського району в строк до 29.03.2013, долучивши копії документів про вжиті заходи.

Зі згаданого подання видно, що прокуратурою Житомирського району було проведено перевірку додержання вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" в діяльності відділу освіти Житомирської райдержадміністрації та виявлено численні порушення вимог Закону.

Житомирською РДА було розглянуто подання прокурора № 28 від 15 березня 2013 р. та надано відповідь за вих. № 18-5/570 від 29 березня 2013 р., у якій повідомлено, що подання прокурора розглянуто та зазначено, що члени та секретар комітету з конкурсних торгів не є працівниками райдержадміністрації, тому питання про притягнення їх до відповідальності не відноситься до компетенції голови адміністрації.

Суд погоджується з такими висновками відповідача з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про здійснення державних закупівель", державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції. Органи, які уповноважені на здійснення контролю у сфері закупівель, не мають права втручатися у проведення процедур закупівель. Уповноваженим органом є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних закупівель.

Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про здійснення державних закупівель", за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени комітету з конкурсних торгів замовника (генерального замовника), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.

Слід зазначити, що відповідно до розділу 6 "Відповідальність" Положення про комітет з конкурсних торгів, затвердженого наказом голови Житомирської райдержадміністрації № 431 від 06 грудня 2010 р., члени комітету несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.

Згідно із ч. 1 ст. 164-14 Кодексу про адміністративні правопорушення України, здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти без застосування визначених законом процедур; застосування процедур закупівлі з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, в тому числі оформлення документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації) з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій) не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), що міститься у документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), укладення з учасником, що став переможцем торгів, договору про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти за цінами і обсягами, які не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації); неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог законодавства; неподання в установленому порядку звіту про результати здійснення процедури закупівлі товарів, робіт і послуг, відображення недостовірних відомостей у звіті про результати здійснення зазначеної процедури, непроходження навчання чи підвищення кваліфікації з питань організації та здійснення процедур закупівель відповідно до вимог закону; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від семисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що постановою Житомирського районного суду Житомирської області від 08 травня 2013 р. по справі № 278/1737/13-п ОСОБА_1 (голову комітету з конкурсних торгів) визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 Кодексу про адміністративні правопорушення України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розміром 17000,00грн., що свідчить про здійснення заходів реагування за наслідками виявлених порушень Закону України "Про здійснення державних закупівель".

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами представника відповідача, що голова Житомирська районна державна адміністрація, відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", не має повноважень щодо здійснення контролю у сфері закупівель та притягнення до відповідальності членів комітету з конкурсних торгів, з підстав, визначених у поданні від 15 березня 2013 р. № 28.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ч. 1, 3, 5 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 р., № 1789-XII подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо:

1) усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли;

2) притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності;

3) відшкодування шкоди;

4) скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом;

5) припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.

Відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.

У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо:

1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині;

2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень;

3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Суд вважає, що позовна вимога про визнання дій Житомирської районної державної адміністрації протиправними під час розгляду подання прокурора Житомирського району від 15 березня 2013 р. №28 не підлягає задоволенню, так як відповідачем надано повідомлення про результати розгляду подання та чинним законодавством не передбачено, які саме дії адміністрація повинна була вживати з метою розгляду подання прокурора, тому, на думку суду, відповідач діяв правомірно.

Відповідно до ч. 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Узагальнюючи наведене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог прокурора Житомирського району відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Головуючий суддя Р.М.Шимонович

Повний текст постанови виготовлено: 15 липня 2013 р.