Копія
Іменем України
17 липня 2013 рокуСправа №827/1518/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
судді Шаповала І.І., при секретарі Пономарьової І.В; за участю: представника позивача Сертакової С.А., представника відповідача Маслової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі про стягнення 165520, 33 грн.,
06.06.2013р. УПФУ у Гагарінському районі м. Севастополя звернулося до суду з вказаною позовною заявою до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі (далі Управління) про стягнення 165520, 33 грн.
В судовому засіданні представник позивача просила задовольнити позов з наведених в ньому підстав. Представник відповідача заперечувала з підстав, наведених у запереченнях (а.с. 37-39).
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні докази, суд вважає, що позовні підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що Управління ПФУ за період з червня 2012 року по лютий 2013 року виплатило гр. ОСОБА_3 пенсію по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР на загальну суму 1350,00 грн. (основний щомісячний розмір пенсії - 150,00 грн.).
Підпунктом «г» пункту 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 від 23.09.1999р. (далі Закон №1105) встановлено, що виплату пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснює Фонд соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Вказаний закон та будь-які інші законодавчі акти України не містять дискримінаційних посилань на те, що особам, які отримали інвалідність внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР, а не на території України, пенсія по інвалідності не призначається і виплата пенсії таким особам в Україні не здійснюється, тому виплату позивачем гр. ОСОБА_3 пенсії по інвалідності, призначену внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР на загальну суму 1350,00 грн. слід вважати законною.
З огляду на викладене, суд вважає, що призначена гр. ОСОБА_3 пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві на території колишнього СРСР, виплату якої здійснив позивач, - є таким видом соціальної виплати, передбаченої ст. 21 Закону № 1105, яка повинна бути компенсована позивачу за рахунок відповідача згідно підпункту «г» пункту 1 ст. 21 Закону України № 1105, тому в цієї частині позов підлягає задоволенню.
Щодо стягнення решти суми, то з матеріалів справи вбачається, що в період з червня 2012р. по лютий 2013р. позивачем було виплачено 34 пенсіонерам державну адресну допомогу до пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, призначених внаслідок нещасного випадку на виробництві, на загальну суму 164170,33 грн., що підтверджено документально та не оспорюється відповідачем.
Суд вважає, відповідач не може нести витрати по компенсації позивачу сплаченої пенсіонерам державної адресної допомоги, виходячи з наступного.
Пунктом 2 «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затвердженого спільною Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Пенсійного фонду України № 5-4/4 від 04.03.2003 (далі - Порядок), - встановлено механізм відшкодування витрат Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України на централізованому рівні.
Пунктом 4 вказаного Порядку визначено вичерпний перелік виплат, що підлягають відшкодовуванню, до яких державна адресна допомога не входить і розширеному тлумаченню цей перелік не підлягає, тобто вказаний Порядок (а також форми, встановлені в додатках до нього) не передбачають відшкодування органам Пенсійного фонду України державної адресної допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Також відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 26 березня 2008 р. № 265 виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, а не за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Аналіз Постанови КМУ від 26 березня 2008 р. № 265 дає підстави вважати, що державна адресна допомога як окремий від соціальної допомоги не входить до складу розмірів пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника; виплата державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога. При цьому необхідно враховувати те, що страхування від нещасних випадків є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, кошти на здійснення якого не формуються за рахунок державного бюджету України, не включаються до його складу та використовуються виключно за їх прямим призначенням. Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України № 21-118а 11 від 20.06.2011р.(а.с.41).
Викладене свідчить про те, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі не має правових підстав приймати до заліку для відшкодування на централізованому рівні суми адресної державної допомоги та суми витрат на їх доставку і тому позов в частині стягнення з відповідача 164170,33 грн. задоволенню не підлягає.
На підставі ч.4 ст.167 КАС України у судовому засіданні 17.07.2013р. були проголошені вступна та резолютивна частини постанови. В повному обсязі постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України 18.07.2013р.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративним позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Севастополі на користь Управління Пенсійного фонду України у Гагарінському районі м. Севастополя суму у розмірі 1350,00 грн. на р/р 25609300351731 в ТОБО № 10011/0267 філії - Кримське республіканське управління АТ «Ощадбанк» МФО 324805, код ЄДРПОУ: 22275002.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя підпис І.І. Шаповал.
З оригіналом згідно.
Станом на 18.07.2013р. постанова не набрала законної сили.
Суддя І.І. Шаповал.