Постанова від 15.07.2013 по справі 2а-7357/09/1770

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-7357/09/1770

15 липня 2013 року 16год. 56хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Деркач Н.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Ващишина О.В.,

відповідача: представник Кондратенко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа Холдинг"

до Державної податкової інспекції у м.Рівному

про визнання нечинним рішення , -

ВСТАНОВИВ :

Товариство з обмеженою відповідальністю "Літа Холдинг" (далі ТОВ "Літа Холдинг") звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному (ДПІ у м. Рівному) (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) про визнання нечинними рішень про застосування фінансових санкцій від 18.08.2009 №1001802343 та №1001812343 та стягнення матеріальних збитків в сумі 200 000000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 27 по 31 липня 2009 року ДПІ у м. Житомирі проведено позапланову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства Житомирською філією ТОВ "Літа Холдинг" за період з 01.04.2008 по 31.03.2009, за результатами якої складено акт №4764/23-1/35368230/0110 від 05.08.2009.

Результати зазначеної перевірки були також відображені в акті №1038/23-400/33167320 від 10.08.2009 про результати планової виїзної перевірки ТОВ "Літа Холдинг" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 по 31.03.2009 року.

На підставі акта перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001812343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 40 734 352,80 грн. та №1001802343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 63 072,58 грн.

28.08.2009 року позивач оскаржив рішення до начальника ДПА у Рівненській області, проте рішенням про результати розгляду скарг від 09.10.2009 №18754/25-16/2652 зазначені рішення ДПІ у м. Рівне були залишені без змін.

Відповідач у вказаних рішеннях покликається на порушення позивачем Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі Закон №265/95-ВР) та наказу ДПА України №614 від 01.12.2000 року, а саме: в розрахунковому документі відсутній обов'язків реквізит - назва господарської одиниці.

Позивач вказує, що розрахункові операції ним проведені на повну суму вартості проданих товарів, всі розрахункові операції проводились через реєстраторів розрахункових операцій, покупцям роздруковувалися та надавалися відповідні розрахункові документи, які підтверджують виконання розрахункової операції.

Окрім того, позивач покликається на те, що Законом №265/95-ВР не передбачено фінансової санкції за роздрукування розрахункового документа не встановленого зразка або з порушенням форми розрахункового документа.

З огляду на вказані обставини, позивач вважає оспорювані рішення про застосування фінансових санкцій протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала повністю з підстав, викладених у ньому, надала суду додаткові пояснення, просила позов задовольнити повністю.

Відповідач адміністративний позов не визнав про що подав письмові заперечення.

У судовому засіданні представник відповідача адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях та додатково пояснила суду, що пунктом 1 та 2 ст. З Закону № 265/95-ВР від 06.07. 1995 року передбачено, що суб 'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов 'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

У відповідності до розділу 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 фіскальний чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги).

Зазначає, що касовий чек повинен містити такий обов'язковий реквізит як назву господарської одиниці.

Житомирською філією ТОВ "Літа Холдинг" в порушення п.1, 2 ст.3 Закону №265/95-ВР - реєстратором розрахункових операцій друкувалися та видавалися розрахункові документи не встановленої (в порушення розділу № Положення про форму та зміст розрахункових документів) форми, а саме: в розрахунковому документів відсутній обов'язковий реквізит - назва господарської одиниці.

Пунктом 1 ст.17 Закону №265/95-ВР передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстраторів розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Вказує також, що Згідно даних, взятих з книг обліку розрахункових операцій, контрольних стрічок та фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій за період з 01.04.2008 року 31.12.2008 року (останній день роботи на реєстратору розрахункових операцій) через реєстратор розрахункових операцій були роздруковані та видані розрахункові документи не встановленої форми на загальну суму 8 146 666 три. 56 коп., за що згідно п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із наступними змінами та доповненнями) передбачена фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), тобто 8 146 666 грн. 56 коп.х 5 = 40 733 332 грн. 80 коп.

Окрім того, Житомирською філією ТОВ "Літа Холдинг" в порушення п. 9 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР не забезпечено виконання щоденного друку фіскального звітного чека за 12.06.2008 року , 22.08.2008 року, 02.12.2008 року, за що згідно п. 4 ст. 17 Закону № 265/95-ВР передбачена фінансова санкція в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 340 грн. 00 коп. та здійснено роздрібну торгівлю алкогольними напоями на загальну суму 31 536,29 грн. через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії, що є порушенням ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 та у зв'язку з чим прийнято рішення №1001802343 про застосування фінансових санкцій в сумі 63 072,58 грн.

Враховуючи викладені обставини представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Судом встановлено, що у період з 05.06.2009 по 27.07.2009 року ДПІ у м. Рівне було проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Літа Холдинг" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 по 31.03.2009, валютного та іншого законодавства з 01.04.2008 по 31.03.2009 за результатами якої складено акт №1038/23-400/33167320 від 10.08.2009.

У період з 27.07.2009 по 31.07.2009 ДПІ у м. Житомирі було проведено позапланову документальну виїзну перевірку Житомирської філії ТОВ "Літа Холдинг" за результатами якої складено акт від 05.08.2009 №4764/23-1/35368230/0110.

Вказаними перевірками встановлено порушення :

- ст.15 Закону №481/95-ВР, зокрема здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на загальну суму 31 536,29 грн. через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії;

- п.9 ст.З Закону №265/95-ВР, а саме: підприємством не забезпечено щоденний друк на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітніх чеків;

- п.1, 2 ст.3 Закону №265/95-ВР - в розрахунковому документів відсутній обов'язковий реквізит - назва господарської одиниці.

На підставі акта перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №1001812343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 40 734 352,80 грн. та №1001802343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 63 072,58 грн.

28.08.2009 року позивач оскаржив рішення до начальника ДПА у Рівненській області, проте рішенням про результати розгляду скарг від 09.10.2009 №18754/25-16/2652 зазначені рішення ДПІ у м. Рівне були залишені без змін.

Відповідно до п.1 та п.2 ст.3 Закону №265/95-ВР (в редакції від 31.03.2005, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до п.3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації №614 від 01.12.2000 року

Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити:

назву господарської одиниці;

адресу господарської одиниці;

для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";

для СГ, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";

якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);

вартість одиниці виміру товару (послуги);

найменування товару (послуги);

літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);

позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;

загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";

для СГ, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";

порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції;

фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";

напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.

З акта перевірки судом встановлено, що за період з 01.04.2008 по 31.12.2008 року роздруковувались та видавались касові чеки в яких не зазначений обов'язковий реквізит розрахункового документа - назва господарської одиниці, що є порушенням п.1, 2 ст. 3 Закону України №265/95-ВР.

Судом також встановлено, що Житомирською філією ТОВ "Літа Холдинг" в порушення п. 9 ст. З Закону № 265/95-ВР не забезпечено виконання щоденного друку фіскального звітного чека за 12.06.2008 року , 22.08.2008 року, 02.12.2008 року, та здійснено роздрібну торгівлю алкогольними напоями на загальну суму 31 536,29 грн. через електронний контрольно-касовий апарат не зазначений у ліцензії, що є порушенням ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995.

Представником позивача у судовому засіданні не було представлено доказів на спростування висновків податкового органу, викладених у акті перевірки. Окрім того, судом неодноразово витребовувалися, у т.ч. і письмовою ухвалою суду від 28.05.2013 року у позивача докази на обґрунтування позовних вимог, зокрема прибуткові та видаткові касові ордери, книги обліку розрахункових операцій, контрольні стрічки РРО, щоденні фіскальні звітні чеки, оборотньо-сальдові відомості по рахунку 372 «підзвітні особи» за період з 01.04.2008 по 31.03.2009.

Згідно відповіді ліквідатора ТОВ «Літа Холдинг» №1063 від 10.07.2013 Тихончук Л.Х. постановою Господарського суду Рівненської області по справі №8/6 від 08.11.2010 ТОВ «Літа Холдинг» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Ліквідатор неодноразово звертався до директора ТОВ «Літа Холдинг» про передачу бухгалтерських та інших документів, проте станом на 10.07.2013 року ліквідатору так і не передано бухгалтерської та іншої документації банкрута, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей.

Таким чином у суду відсутні докази, які б підтверджували протиправність прийнятих ДПІ у м. Рівне рішень про застосування фінансових санкцій 18.08.2009 №1001802343 та №1001812343.

Відповідно до п.1 ст.17 Закону 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Згідно з п.4 ст.17 цього Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій застосовується штрафна санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до абз.6 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.

З огляду на зазначені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №1001812343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 40 734 352,80 грн. та №1001802343 від 18.08.2009 згідно якого ТОВ "Літа Холдинг" визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 63 072,58 грн.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а тому в цій частині позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення.

Оцінюючи зібрані по справі докази за правилами ст. 86 КАС України, суд зазначає, що протиправність прийнятих ДПІ у м. Рівне рішень про застосування фінансових санкцій не підтверджується наявними у справі доказами та приписами зазначених норм матеріального права, а тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.

Позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача - ДПІ у м. Рівному матеріальних збитків на суму 200 000 000 грн., на думку суду, є необґрунтованими, оскільки позивачем не доведено суду протиправності оспорюваних у даній справі рішень про застосування фінансових санкцій, а також які саме матеріальні збитки ним понесено, та чим вони підтверджуються.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не відповідають зібраним по справі доказам та матеріалам справи, а тому до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа Холдинг" - відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Жуковська Л.А.