16.07.2013 р. Справа №914/1924/13
за позовом: Прокурора Шевченківського району м.Львова в інтересах держави, в особі
позивача: Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Галичани», м.Львів
про внесення змін до договору оренди землі від 07.09.2009р.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Квик Т.І.
Прокурор: Телюк Г.В.
Представники:
від позивача: Тиркус М.П.
від відповідача: Мартинович С.В.
На розгляд господарського суду Львівської області Прокурором Шевченківського району м.Львова в інтересах держави, в особі Львівської міської ради подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Галичани» про внесення змін до договору оренди землі від 07.09.2009р.
Ухвалою суду від 22.05.2013р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 11.06.2013р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
У судовому засіданні 16.07.2013р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просять суд позовні вимоги задоволити повністю та внести зміни до договору оренди землі від 07.09.2009р. №Ш-1653, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «Галичани», і викласти пункти 5 і 9 договору у наступній редакції: п.5 - Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5' 328' 627,58 грн., п.9 - Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 159' 858,83 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім гривень 83 копійки) в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33214812700007 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 38007662, отримувач: міський бюджет Шевченківського району, код платежу 13050200 до 30-го числа місяця наступного за звітним.
У судовому засіданні 16.07.2013р. представник відповідача усно заперечив проти позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
07.09.2009р. між Львівською міською радою (орендодавець, позивач по справі) та ТзОВ «Галичани» (орендар, відповідач по справі) було укладено договір оренди землі (надалі по тексту - договір), згідно з яким, орендодавець на підставі ухвали Львівської міської ради №899 від 07.06.2007р. «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м.Львові» та ухвали Львівської міської ради №2551 від 19.03.2009р. «Про користування ТзОВ «Галичани» земельною ділянкою на вул.Б.Хмельницького, 225-а» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м.Львові на вул.Б.Хмельницького, 225-а для обслуговування виробничо-складських будівель. Договір укладено на 10 років (п.8 договору).
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1' 459' 342,92 грн. Згідно з п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 43' 780,29 грн. в рік.
Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка за 1 кв.м. земельної ділянки площею 5659 кв.м., яка знаходиться у м.Львові, вул. Б.Хмельницького, 225-а, станом на 2012 рік становить 941,62 грн. Таким чином, згідно витягу нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5' 328' 627,58 грн.
18.06.2009р. Львівською міською радою прийнято ухвалу №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова», якою серед іншого затверджено коефіцієнти нормативної грошової оцінки земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон.
26.07.2012р. Львівською міською радою прийнято ухвалу №1675 «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові». Згідно п.14.5 ухвали річний розмір орендної плати залежно від функціонального призначення земельної ділянки встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки незалежно від терміну оренди (крім ділянок, вказаних у підпунктах 15.6-15.7 цього Положення) включно.
Вимогою-повідомленням від 24.12.2012р. №2403-вих-1466 позивач повідомив відповідача про введення в дію нової грошової оцінки земель м.Львова та направив йому примірник змін до договору та вимагав терміново впродовж 10 днів з часу отримання вимоги у встановленому порядку підписати та скерувати вищезазначені документи позивачу. Відправку вимоги-повідомлення підтверджується поштова квитанція про оплату від 24.12.2012р. Докази надання відповіді на таку вимогу в матеріалах справи відсутні.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Даний позов заявлено прокурором Шевченківського району м.Львова в межах наданих йому законодавством повноважень в інтересах держави в особі Львівської міської ради для захисту її прав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування» та Податковим кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у
м.Львові, вул.Б.Хмельницького, 225-а, що є об'єктом договору, внесення змін до якого є предметом позовних вимог, становить 5' 328' 627,58 грн., що підтверджується витягом управління Держкомзему у місті Львові.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» в редакції, чинній на момент прийняття ухвали Львівської міської ради №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова» від 18.06.2009р., технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).
Згідно з ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Позивач звертався до відповідача з вимогою-повідомленням від 24.12.2012р., у якому повідомив про введення в дію нової грошової оцінки земель м.Львова та направив йому примірник змін до договору та вимагав терміново впродовж 10 днів з часу отримання вимоги, у встановленому порядку підписати та скерувати вищезазначені документи позивачу. Проте, у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Верховний Суд України у постанові від 20.11.2012р. (справа №28/5005/640/2012) звертає увагу на те, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує. Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічна правова позиція про те, що недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі №17/5005/8502/2011.
Відповідно до ч.1 ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
З огляду на зазначене, у суду відсутні підстави вважати, що переданий йому на розгляд спір не підлягає вирішенню у судовому порядку.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що ухвалою Львівської міської ради №2712 від 18.06.2009р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова», яка набрала чинності та не скасована, було встановлено інший, ніж передбачено п.5 договору, розмір нормативної грошової оцінки земель, суд вважає за необхідне позовну вимогу позивача задоволити та внести зміни у п.5 договору оренди землі від 07.09.2009р. №Ш-1653, укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ «Галичани», шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5' 328' 627,58 грн.»
Відповідно до п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 14.5 Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №1675 від 26.07.2012р. встановлено, що річний розмір орендної плати залежно від функціонального призначення земельної ділянки встановлюється у розмірі трьох відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки незалежно від терміну оренди (крім ділянок, вказаних у підпунктах 15.6-15.7 цього Положення) включно.
Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Доказів скасування ухвали Львівської міської ради №1675 «Про затвердження Положення про підготовку, організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м. Львові» від 26.07.2012р., ухвали Львівської міської ради №2712 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Львова» від 18.06.2009р. сторонами не надано, тому суд вважає за необхідне позовну вимогу прокурора задоволити та внести зміни до договору оренди землі від 07.09.2009р., укладеного між Львівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Галичани», та викласти п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 159' 858,83 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім гривень 83 копійки) в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33214812700007 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 38007662, отримувач: міський бюджет Шевченківського району, код платежу 13050200 до 30-го числа місяця наступного за звітним».
Частиною 2 ст.34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів покладаються на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
На підставі викладеного та керуючись ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 5, 13, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель», ст. ст. 1, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, ст.ст. 14, 288 Податкового кодексу України та ст.ст. 3, 12, 33, 34, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85,111-28 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 07.09.2009р., укладеного між Львівською міською радою (79010, м.Львів, пл. Ринок, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Галичани» (79024, м.Львів, вул.Б.Хмельницького, 225а, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20825145), шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5' 328' 627,58 грн.».
3. Внести зміни до договору оренди землі від 07.09.2009р., укладеного між Львівською міською радою (79010, м.Львів, пл. Ринок, 1, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Галичани» (79024, м.Львів, вул.Б.Хмельницького, 225а, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20825145), шляхом викладення п.9 договору у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 159' 858,83 грн. (сто п'ятдесят дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім гривень 83 копійки) в рік, що становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки і вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок №33214812700007 ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 38007662, отримувач: міський бюджет Шевченківського району, код платежу 13050200 до 30-го числа місяця наступного за звітним».
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Галичани» (79024, м.Львів, вул.Б.Хмельницького, 225а, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20825145) в доход Державного бюджету України 1' 147,00 грн. судового збору.
5. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 16.07.2013р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 16.07.2013р.
Суддя Яворський Б.І.