Головуючий у 1-й інстанції: Щербаков В.В.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"11" липня 2013 р. Справа № 817/320/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,
Товариство з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" звернулося до суду з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних санкцій на суму 53666,40 грн.
12.04.2013 року товариством уточнено позовні вимоги у відповідності до яких позивач просив суд визнати протиправним та скасувати рішення №0000422340 від 21.05.2008 року в частині нарахування штрафних санкцій на суму 23612,08 грн.
У зв'язку з реорганізацією відповідача - Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції, у відповідності до ст. 55 КАС України, судом першої інстанції допущеноє заміну останньої її правонаступником - Сарненською міжрайонною державною податковою інспекцією Рівненської області Державної податкової служби.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2013 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби №0000422340 від 21 травня 2008 року в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 23612,08 грн. відносно порушень норм регулювання обігу готівки, які мали місце 14 та 15 березня 2007 року.
Присуджено на користь з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Розглянувши справу в порядку, визначеному п.2 ч.1 ст.197 КАС України, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи убачається, що 31.12.2007 року Сарненською МДПІ Рівненської області за результатами планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ "НДБ Експорт", за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року, складено акт №133/23/33723745.
Під час перевірки податковим органом встановлено порушення ТОВ "НДБ Експорт": пп. 2.12 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині не оприбуткування до каси невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку в сумі 6979,6 грн.; абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині отримання готівкових коштів без попереднього звітування за раніше отримані суми в сумі 67287,38 грн.; абзацу 2 пп.2.11 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні в частині перевищення строків використання виданої під звіт готівки в сумі 7786,2 грн. (а.с.15).
Зазначені порушення полягали у тому, що 14.03.2007р. відповідно до видаткового ордеру № 17 працівнику підприємства ОСОБА_5 видано готівку з каси в сумі 807,20 грн. Авансовий звіт поданий працівником 14.03.07 року (а.с.21). Разом з тим перевіркою встановлено відсутність при звітові документів, які підтверджують здійснення вказаним працівником витрат (до звіту додано ксерокопію прибуткового касового ордеру ДП "Володимирецький лісгосп" № 000049 від 14.03.2007р. при цьому сам ордер додано до авансового звіту працівника вказаного підприємства ОСОБА_6 на підтвердження його витрат вказаного числа). Готівкові кошти працівником ОСОБА_5 до каси не поверталися, жодних інших документів на момент перевірки до авансового звіту ОСОБА_5 не додано (а.с.16).
15.03.2007р. працівником підприємства ОСОБА_6 отримано з карткового рахунку кошти в сумі 10000 грн. 16.03.2007 р. вказаним працівником подано авансовий звіт, в якому зазначено, що витрачено кошти в сумі 10 000 грн. Разом з тим до авансового звіту додано підтверджені документи лише на 7232,40 грн. (прибутковий касовий ордер № 65 від 15.03.2007р. ТзОВ фірма „Нострадамус"). При цьому готівка в сумі 2767,60 грн. до каси підприємства оприбуткована не була, чим було порушено вимоги пп. 2.12 п. 2 Положення в частині здавання до каси підприємства невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку, та абз. 2 пп.2.11 п. 2 в частині двохденного терміну щодо звітування за отримані під звіт готівкові кошти (а.с.17).
В наступних періодах працівником ТОВ "НДБ Експорт" ОСОБА_6 з карткового рахунку було отримано кошти в сумі 39784,38 грн. про витрачання яких подані належним чином оформлені авансові звіти. Разом з тим на момент отримання даних коштів вказаним працівником так і не було подано авансовий звіт з належно оформленими документами про витрачання коштів у сумі 2767,60 грн., які були отримані ним з карткового рахунку 15.03.2007р. Враховуючи вищевикладене, кошти в сумі 39784,38 грн. видані ОСОБА_6 з порушенням вимог абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення;
05.09.2007р., 06.09.2007р. та 11.09.07р. директором ТОВ "НДБ Експорт" (ОСОБА_8) отримано з карткового рахунку кошти в сумі 4212 грн. (тричі по 1404грн.) разом з тим при перевірці первинних касових документів встановлено, що авансові звіти про витрачання вказаних коштів ОСОБА_8 відсутні. На вказані суми оформлено авансові звіти від працівника підприємства ОСОБА_5 На момент перевірки були відсутні документи, що свідчать про здачу таких коштів ОСОБА_8 до каси підприємства.
Вказаними діями було порушено вимоги пп.2.12 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині не оприбуткування до каси невитраченого залишку готівки отриманого з карткового рахунку в сумі 4212 грн., абз. 2 пп.2.11 п. 2 Положення в частині перевищення терміну звітування за отриману під звіт готівку по коштах в сумі 4212 грн., абз. 4 пп.2.11 п. 2 Положення в частині отримання готівкових коштів без попереднього звітування за раніше отримані суми, а саме 06.09.2007р. та 11.09.2007р. кошти в сумі 2808 грн. отримані без звітування за кошти в сумі 1404 грн. отримані 05.09.2007р.
В наступних періодах директором ТОВ "НДБ Експорт" ОСОБА_8 з карткового рахунку було отримано кошти в сумі 24695 грн. про витрачання яких подані належним чином оформлені авансові звіти. Разом з тим, на момент отримання даних коштів ОСОБА_8 так і не було подано авансовий звіт з належно оформленими документами про витрачання коштів у сумі 4212 грн., які були отримані ним з карткового рахунку у вересні 2007р. Враховуючи вищевикладене, кошти в сумі 24695 грн. видані ОСОБА_8 з порушенням вимог абзацу 4 пп.2.11 п. 2 Положення.
На підставі вказаного акту перевірки, 21.05.2008 року, відповідачем прийнято рішення №0000422340, яким згідно з абзацами 3, 5 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано до ТОВ "НДБ Експорт" штрафні (фінансові) санкції у сумі 53666,40 грн.
Задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 23612,08 грн., суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що рішення в названій частині є неправомірним.
Таких висновків суд дійшов дослідивши акт перевірки (7-19), авансові звіти (23, 24, 26, 30, 31, 34, 35, 40, 41, 45, 46, 53-55, 216-235), а також, розрахунок застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.05.2008 року та нарахування відповідачем штрафних санкцій в сумі 23612,08 грн. відносно порушень норм регулювання обігу готівки, які мали місце 14 та 15 березня 2007 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до положень абзаців 2, 4 пункту 2.11 статті 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.
За змістом пункту 2.12 статті 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), фізичні особи - довірені особи підприємств (юридичних осіб), які відповідно до законодавства України одержали готівку з карткового рахунку із застосуванням корпоративної платіжної картки або особистої платіжної картки, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання коштів разом із підтвердними документами в установлені строки і порядку, що визначені для підзвітних осіб законодавством України, а також документи про одержання готівки з карткового рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала тощо) разом з невитраченим залишком готівки.
Як встановлено судом першої інстанції, документи, на які позивач посилається у позові як на спростування доводів податкового органу, на момент проведення перевірки представлені не були, що підтверджується змістом акту перевірки, оскільки усі документи надані позивачем під час перевірки описано у розділі 3.3.1 "Порядок ведення касових операцій в Україні" акту перевірки № 133/23/33723745 від 12.05.2008р. (а. с. 16-18).
Однак, не зважаючи на те, що порушення виявлені податковим органом під час перевірки мали місце, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що податковий орган не мав законних підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Так, зі змісту акту перевірки убачається, що планова виїзна перевірка підприємства ТОВ "НДБ Експорт" проводилась згідно з направлення від 07.04.2008 року № 184 та направлення від 21.04.2008 року № 216.
Згідно з актом перевірки №133/23/33723745 від 12.05.2008 року в п. 2.1. Розділі 2, п.2.1."Загальні положення " вказано, що перевірка проводилась з 07 по 25 квітня 2008 року. Термін перевірки продовжувався на 4 робочі дні згідно наказу Сарненської МДПІ № 223 від 21.04.2008 р.
Відповідно до підпункту 3.3.1 пункту 3.3 акту перевірки, факти виявлених податковим органом порушень позивачем вимог пунктів 2.11, 2.12 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, мали місце 14 березня 2007 року, 15 березня 2007 року, 05 вересня 2007 року, 06 вересня 2007 року та 11 вересня 2007 року, тоді як перевірка, на підставі висновків якої було прийняте оспорюване рішення, була проведена у період з 07 по 25 квітня 2008 року, результати якої оформлені 12 травня 2008 року.
Відповідальність за порушення вказаних вище вимог законодавства визначена абзацами 3, 5 статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За своєю суттю передбачені статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями і їх застосування врегульоване нормами глави 27 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 250 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Виходячи з приписів зазначених правових норм, висновки суду першої інстанції з приводу того, що штрафні (фінансові) санкції застосовувано до позивача поза строками., визначеними ст.250 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) є обґрунтованими.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекція Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "НДБ Експорт" вул.Варшавська,6,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул. Широка,18,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500