Постанова від 03.07.2013 по справі 826/8006/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 липня 2013 року 15:08 № 826/8006/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., суддів Аблова Є.В., Амельохіна В.В., при секретарі судового засідання Паньківу В.В. розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Селянсько-фермерського господарства "Іскра-1"

до Міністерства аграрної політики та продовольства України

провизнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії

за участю представників сторін:

від позивача: Маркевич А.М.;

від відповідача: Заруцький В.С.

Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 03.07.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Селянсько-фермерське господарство "Іскра-1" (надалі по тексту - Позивач) з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (надалі по тексту - Відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо надання СФГ "Іскра-1" компетенції фактичних витрат на розвиток виноградарства, зобов'язати відповідача сплатити СФГ "Іскра-1" кошти на компенсацію фактичних витрат на розвиток виноградарства у 2012 році в розмірі 173188 грн., стягнути з відповідача на користь СФГ "Іскра-1" судовий збір в розмірі 1731,88 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що відмова Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо надання Позивачу компенсації фактичних витрат на розвиток виноградарства як головного розпорядника бюджетних коштів є надуманою та протиправною, чим безпідставно позбавлено СФГ "Іскра-1" позбавлено компенсації зроблених у 2012 році витрат на виконання державної програми відповідно до Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства у сумі 173188 грн.

В судовому засіданні представник Позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив Суд їх задовольнити.

Заперечуючи щодо суті заявлених позовних вимог представник Відповідача в наданих Суду запереченнях зазначає про відсутність законодавчих підстав компенсувати у 2013 році витрати СФГ "Іскра-1", понесених у 2012 році, а відтак - відсутність можливості у Міністерства аграрної політики та продовольства України здійснити компенсацію.

В судовому засіданні представник Відповідач заперечував проти задоволення адміністративного позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивачів, відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Відповідно до Довідки АБ №349574 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України основним видом діяльності СФГ "Іскра-1" є, зокрема, сільськогосподарське виробництво у тому числі вирощування фруктів, ягід, виноградарство.

СФГ "Іскра-1" є учасником бюджетної програми "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".

Як зазначає Позивач, у 2009-2010 роках відповідно до Закону України "Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства" та Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства господарство подавало необхідні документи для часткової компенсації зроблених витрат на виконання державної програми і отримувало ці компенсації.

У 2012 році Позивач також подав всі необхідні документи для часткової компенсації зроблених витрат на виконання державної програми відповідно до Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства на загальну суму 173188 грн.

У зв'язку з неотриманням грошової компенсації проведених у 2012 році витрат господарству, СФГ "Іскра-1" листом від 24.03.2013 року звернувся до Міністерства з проханням вирішити питання про виплату господарству належної компенсації.

У відповідь на звернення Позивач отримав відповідь №37-13-4-15/9534 від 25.04.2013 року, в якому було зазначено, що господарством в Міністерство були надані недостовірні відомості про закладення у 2009 році виноградників на площі 18,05 га, за що Міністерством господарству було компенсовано 265,1 тис. грн. також згідно з представленим СФГ актом інвентаризації виноградників від 01.05.2011 року в господарстві налічувалось 17,4 га виноградників, з яких 12 га - 2009 року посадки, у зв'язку з приписками обсягів виконаних робіт при поданні документів на компенсацію у 2012 році бюджетні кошти господарств не виділялись.

Відповідно до Закону України "Про збір та розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства" (чинний на момент компенсації понесених Позивачем витрат у 2009-2010 роках), який визначає порядок справляння та використання збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства платники, які визначені у статті 1 цього Закону, сплачують на спеціальний рахунок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, щомісяця у строки, визначені законом для місячного звітного періоду.

Нараховані суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства залишаються на спеціальному рахунку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Головним розпорядником цих коштів є центральний орган виконавчої влади, який здійснює державну політику у сфері виноградарства, садівництва і хмелярства. Суми збору розподіляються та використовуються таким чином: вісімдесят п'ять відсотків - на розвиток виноградарства і садівництва, п'ятнадцять відсотків - на розвиток хмелярства.

Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 р. N 587 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2012 р. N 285) визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (далі - збір) в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".

Відповідно до п. 3 Порядку головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.

Бюджетні кошти розподіляються між галузями: виноградарство і садівництво - 85 відсотків; хмелярство - 15 відсотків.

Пунктом 15 Порядку бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством (далі - суб'єкти господарювання), незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за такими напрямами: 1) проведення робіт із закладення насаджень, догляду за ними до вступу у плодоношення (проектні роботи, підготовка ґрунту та посадка, догляд за насадженнями, спорудження шпалери, встановлення систем краплинного зрошення) та придбання матеріалів, необхідних для проведення таких робіт, - у межах затверджених Мінагрополітики нормативів витрат на 1 гектар, що визначаються з урахуванням зони закладення насаджень, схеми посадок та інших технологічних особливостей, а також витрат з виконання відповідних робіт; 2) придбання саджанців, використаних для ремонту молодих насаджень, які постраждали від несприятливих погодних умов, - у межах установлених Мінагрополітики нормативів; 3) догляд за продуктивними насадженнями хмелю з урахуванням їх середньої врожайності, обсягу виробленої і реалізованої продукції хмелярства за три попередніх роки (для новостворених підприємств ураховується середня врожайність по Україні за три попередніх роки) з якісними показниками, визначеними відповідно до ДСТУ 7067:2009 "Хміль. Технічні умови", ДСТУ 4099:2009 "Хміль. Правила відбирання проб та методи випробовування", - у межах установлених Мінагрополітики нормативів (до 25 відсотків бюджетних коштів, передбачених на розвиток хмелярства); 4) будівництво водонакопичувальних басейнів для забезпечення безперебійного водопостачання мереж краплинного зрошення з метою своєчасного поливу виноградників та плодових насаджень - у межах установлених Мінагрополітики нормативів; 5) розкорчування площ непродуктивних багаторічних насаджень - у межах установлених Мінагрополітики нормативів після проведення посадки у звітному році нових насаджень плодово-ягідних культур та винограду на аналогічній площі; 6) будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем та ємністю від 500 тонн для зберігання столових сортів винограду та плодів власного виробництва (далі - холодильники), придбання ліній товарної обробки плодів (до 35 відсотків бюджетних коштів, передбачених на розвиток виноградарства та садівництва) - в межах установлених Мінагрополітики нормативів; 7) будівництво розсадницькими господарствами лабораторних комплексів для виробництва безвірусного садивного матеріалу (далі - лабораторний комплекс) та в межах установлених Мінагрополітики нормативів - камер швидкого заморожування плодів і ягід виробниками такої продукції; 8) придбання механізмів та техніки (в тому числі імпортного виробництва, яка не виробляється в Україні) для проведення технологічних операцій у виноградарстві, садівництві та хмелярстві і нового обладнання для сублімаційного висушування фруктів; модернізації холодильного та газового режимів зберігання у реконструйованих холодильниках ємністю від 500 тонн (за умови власного виробництва столових сортів винограду та плодів в обсязі, не меншому ємності такого холодильника) згідно з визначеним Мінагрополітики переліком.

Для розгляду заяв про компенсацію та документів, поданих суб'єктами господарювання, вирішення інших питань щодо виплати компенсації за рахунок бюджетних коштів Мінагрополітики утворює комісію в установленому ним порядку.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до представлених на компенсацію витрат у 2009 році СФГ "Іскра-1" було подано на компенсацію витрати в сумі 265,1 тис. грн., понесених на закладення виноградників на площі 18,05 га. На підставі отриманих документів Мінагрополітики було компенсовано господарству 265 тис. грн.

Як зазначає представник Відповідача, наявний у Міністерстві оригінал акту про фактичний обсяг робіт та витрат станом на 01.11.2009 року є основним документом, на підставі якого здійснюється виплата компенсації.

Згідно з представленими СФГ "Іскра-1" актом інвентаризації виноградників від 01.05.2011 року, в господарстві налічувалось 17,4 га виноградників, з яких 12 га - 2009 року посадки.

Згідно п. 13 Порядку підставами для відмови Мінагрополітики у виплаті компенсації витрат суб'єктам господарювання є: визнання їх банкрутами або порушення щодо них справи про банкрутство, перебування у процесі реорганізації чи ліквідації або наявність простроченої більш як півроку заборгованості за податковими зобов'язаннями, платежами до Пенсійного фонду України та заборгованості з виплати заробітної плати; подання неповного пакета документів; подання недостовірної інформації; встановлення контролюючими органами факту нецільового та/або неефективного використання бюджетних коштів; виявлення порушень технології створення та зрошення багаторічних насаджень; невідповідність розрахунків попередніх обсягів компенсації затвердженим Мінагрополітики нормативам витрат; відсутність врожаю з насаджень, які закладалися за рахунок бюджетних коштів, або їх низька врожайність (нижче 50 відсотків врожайності, передбаченої проектом) протягом трьох років з моменту вступу їх у плодоношення.

Враховуючи подання Позивачем недостовірної інформації надання компенсації останньому не виявилось можливим.

Крім того, Позивач зазначає, що внаслідок тривалих морозів і перемерзання ґрунту в січні 2012 року молоді виноградні насадження першого року вегетації в кількості 3199 кущів на площі 1,44 га (рік закладення - 2011) загинули, що підтверджено актом обстеження від 09 серпня 2012 року комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ренійської РДА, затвердженим головою Ренійської РДА. СФГ "Іскра-1" було закуплено і використано для ремонту насаджень саджанці, вартість кожного з яких без урахування податку на додану вартість складала 10 гривень. Витрати господарства підтверджені накладними та розрахунками від 19 і 27 вересня 2012 року.

Водночас, відповідно до наказу Мінагрополітики України від 19.06.2012 р. №365, затвердженого у Міністерстві юстиції України 04.07.2012 року за №1114/21426, за наявності документів, виданих уповноваженими органами зазначеними у підпункті 159.3.5 пункту 159.3 Податкового кодексу України, що підтверджують факт форс-мажорних обставин, в результаті яких відсоток зріджених молодих насаджень перевищує визначений проектно-кошторисною документацією, здійснюється компенсація вартості садивного матеріалу, використаних для ремонту насаджень, але не більше 35 відсотків від затвердженого нормативу на 1 га.

Зважаючи, що Селянське фермерське господарство "Іскра-1"не надало відповідні документи видані уповноваженими органами, зокрема, Торгово-промисловою палатою України, що підтверджують факт форс-мажорних обставин, в результаті яких відсоток зрідженості молодих насаджень перевищує визначений проектно-кошторисною документацією, тому вимоги здійснити компенсацію вартості садивного матеріалу безпідставні.

Крім того, докази надання таких документів на підтвердження існування факс-мажорних обставин, в результаті яких відсоток зріджених молодих насаджень перевищує визначений проектно-кошторисною документацією, Позивачем до Суду не надано.

Враховуючи все вищенаведене, виходячи з наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Скарга про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Головуючий суддя А.Б. Федорчук

Судді Є.В. Аблов

В.В. Амельохін