Постанова від 04.07.2013 по справі 118/953/13-а

СУДАЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Справа № 118/953/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2013 року м. Судак

Судацький міський суд Автономної Республіки Крим в складі:

Головуючого, судді Сича М.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Янчковської Ю.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Судаку справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Судацької міської ради Автономної Республіки Крим про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в трані 2013 року до суду з адміністративним позовом до Судацької міської ради, в якому, уточнивши позовні вимоги остаточно просив: визнати неправомірним та скасувати рішення 29 сесії 6 скликання Судацької міської ради № 1214/29-12 від 24 грудня 2012 року «Про відмову ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1»; зобов'язати Судацьку міську раду на найближчій сесії ради за датою прийняття рішення суду розглянути питання про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення 29 сесії 6 скликання Судацької міської ради № 1214/29-12 від 24 грудня 2012 року про відмову йому у наданні дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки, на якій знаходиться належне йому домоволодіння, є протиправним та порушує його конституційне право на володіння земельною ділянкою.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задовольнити.

Представник Судацької міської ради в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним, що підтверджується особистою розпискою.

Неявка належним чином сповіщеного про дату, час та місце розгляду справи представника відповідача в судове засідання - не є перешкодою для розгляду справи по суті у відповідності до норм ч. 4 ст. 128 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Судацького міського суду від 14 березня 2011 року поділено жилий будинок з надвірними спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, між ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (арк. справи 4-6).

ОСОБА_2 отримано 16 травня 2011 року витяг про державну реєстрацію 54/100 части житлового будинку згідно рішення Судацького міського суду від 14 березня 2011 року (арк. справи 37).

Рішенням Судацького міського суду від 03 травня 2012 року визначено порядок користуванні земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_1, між ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, відповідно до додатку № 2 висновку експертизи № 2971 від 13 лютого 2012 року (арк. справи 7-8).

Постановою Судацького міського суду від 25 жовтня 2012 року визнано незаконною бездіяльність Судацької міської ради та зобов'язано її на наступному пленарному засіданні ради розглянути клопотання ОСОБА_2 від 23 липня 2012 року про надання дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування частини жилого будинку АДРЕСА_1(арк. справи 12-13).

Рішенням 29 сесії 6 скликання Судацької міської ради № 1214/29-12 від 24 грудня 2012 року відмовлено ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1 (арк. справи 14).

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських рад у галузі земельних відносин.

Відповідно до пунктів «б», «в» вказаної статті до повноважень сільських рад належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських рад належить підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Частинами 1, 2 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З системного аналізу вказаних норм суд приходить до висновку, що підставою для відмови в задоволенні заяви про надання дозволу на розробку та виготовлення технічної документації на земельну ділянку є лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.1 ст. 120 Земельного кодексу України, при переході права власності на будівлю і споруду, право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування -на підставі договору оренди.

Так, по справі встановлено, що позивач - ОСОБА_2, як громадянин України, відповідно до ст. 121 Земельного кодексу України, має право на безоплатне отримання у власність земель ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.

При такому положенні, рішення 29 сесії 6 скликання Судацької міської ради № 1214/29-12 від 24 грудня 2012 року «Про відмову ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1» підлягає визнанню неправомірним та скасуванню, оскільки порушує права позивача на отримання земельної ділянки.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання Судацької міської ради розглянути на найближчій сесії ради за датою прийняття рішення суду питання про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки, то ці вимоги є похідними від вимог про визнання рішення неправомірним та його скасування, а оскільки суд дійшов висновку про задоволення вказаних позовних вимог, тому суд знаходить законність підстав з цього приводу.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 55 Конституції України, ст. 81, 89, 116, 118 Земельного кодексу України, ст. 321 Цивільного кодексу України, ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. ст. 2, 3, 6, 9, 17, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Судацької міської ради Автономної Республіки Крим про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення 29 сесії 6 скликання Судацької міської ради Автономної Республіки Крим № 1214/29-12 від 24 грудня 2012 року «Про відмову ОСОБА_2 в наданні дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1».

Зобов'язати Судацьку міську раду Автономної Республіки Крим на найближчій сесії ради за датою прийняття рішення суду розглянути питання про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку технічної документації для передачі у власність земельної ділянки площею 0,0394 га. для будівництва та обслуговування жилого будинку АДРЕСА_1.

Зобов'язати Судацьку міську раду Автономної Республіки Крим у місячний термін надати до Судацького міського суду звіт щодо виконання даної постанови, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М. Ю. Сич