Постанова від 02.07.2013 по справі 592/5441/13-а

Справа №592/5441/13-а

Провадження №2-а/592/200/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.2013 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми в складі: головуючого - судді Котенко О.А., при секретарі - Чайка Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який обґрунтовує тим, що згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми від 15.11.2007 року № 80484 йому було призначено пенсію за вислугою років в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати. Розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми від 19.03.2008 року № 191841 згідно із його заявою від 19.03.2008 року та наданою 17.03.2008р. № 18-158 Прокуратурою Сумської області довідкою про заробітну плату з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року № 34 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» проведений перерахунок розміру пенсії в розмірі 90% від заробітної плати станом на 01.02.2008 року. 07.04.2010 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» він був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію. Наступний перерахунок пенсії був проведений з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» згідно з його заявою від 20.07.2012 року та довідкою про заробітну плату, виданою Прокуратурою Сумської області 20.07.2012 року №18-20-34. Перерахунок пенсії проведений з 01.07.2012 року вже у розмірі 80% від заробітної плати, у зв'язку з чим вважає дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах Сумської області незаконними. Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла на час призначення пенсії, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Положеннями ч.2 ст.50-1, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-УІ від 08.07.2011 року запроваджено обмеження та зменшення розміру пенсій, що призводить до звуження змісту та обсягу права на пенсійне забезпечення. Просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо перерахунку йому пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року незаконними та зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в порядку ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, починаючи з 01 липня 2012 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з зазначених підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, надала заперечення на позов, пояснивши, що позивач з 12.11.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пунктом 1 статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» чітко визначав - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. На підставі даної норми закону позивачу було призначено пенсію в розмірі 90 відсотків. 31.05.2012 року було прийнято Постановою Кабінету Міністрів № 505 «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», якою було підвищено заробітну плату працівників прокуратури і 20 липня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до управління для проведення перерахунку пенсії. Управлінням на підставі п.13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків. Як передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Тому вважаємо, що управлінням правомірно було проведено перерахунок пенсії позивачу згідно змін внесених до законодавства. Статтею 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Вважають, що позивачу було відомо про порушення його прав з моменту проведення перерахунку пенсії, а саме з липня 2012 року. Відповідно до п. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. В позовних матеріалах та доданих до них документах відсутні будь - які заяви про поновлення строку, і тому управління Пенсійного фонду України в м. Сумах вважає, що позивачем порушені строки звернення до адміністративного суду. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково, виходячи з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач з 12.11.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми позивачу було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати. Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми від 19.03.2008 року згідно з заявою позивача проведений перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати станом на 01.02.2008 року. 07 квітня 2010 року ОСОБА_1 був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію.

Викладені обставини підтверджуються листами Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах (а.с.8,10).

В зв'язку з набранням чинності постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» позивач ОСОБА_1 в липні 2012 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії.

Згідно з заявою позивача ОСОБА_1 від 20.07.2012 року та довідкою про заробітну плату, виданою прокуратурою Сумської області, проведений перерахунок пенсії позивача з 01.07.2012 року у розмірі 80% від заробітної плати згідно з нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Згідно з ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Питання пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих врегульовано ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Згідно з положеннями цієї статті (в редакції від 12.07.2001 року, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. На підставі даної норми закону позивачу було призначено пенсію в розмірі 90 відсотків.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 11 серпня 2010 року, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону, згідно якого, при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

При перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст. 50-1 Закону (в редакції від 01.10.2011 року), проте дана норма має застосовуватись лише до працівників при виході на пенсію після вступу в законну силу даного Закону, а позивач перебуває на обліку в управлінні, як одержувач пенсії за вислугу років ще з 12.11.2007 року.

Між тим, позивач звертався до управління з заявою не про призначення пенсії, а про її перерахунок, отже управління повинно було здійснити перерахунок керуючись ч.17 ст. 50-1 Закону, в редакції Закону від 12 липня 2001 року.

Виходячи зі змісту ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 12 липня 2001 року, перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачу пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники, підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.

Згідно ст.ст. 22, 92 ч. 1 Конституції України, визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих права і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не встановлюють. Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами пи розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих позивачем, зокрема довідки прокуратури Сумської області від 20.07.2012 року та повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач фактично обмежив право позивача на отримання пенсії в розмірі 90 відсотків, яку йому вже було призначено.

Відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі (ч.1 ст.102 КАС України). Частиною 4 статті 102 КАС України передбачено, що правила даної статті не поширюються на строки звернення до адміністративного суду.

Позивач зазначає в позові, що в кінці липня 2012 року він звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії і отримавши пенсію, він зрозумів, що йому не донараховано пенсію. Отже, позивач в липні-серпні 2012 року знав про порушення його прав, але до суду звернувся 23.05.2013 року.

Враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить захистити його права, суд вважає, що права позивача підлягають захисту з 23 листопада 2012 року. В частині вимог за період з 01.07.2012 року по 22.11.2012 року позов необхідно залишити без розгляду.

Суд вважає необхідним визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 23.11.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Керуючись ст.58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, ст. ст. 2, 9, 10, 11, 14, 99, 100, 102, 128, 159, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України №3668-УІ від 08.07.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 23.11.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку згідно з ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Позовну заяву ОСОБА_1 за період з 01 липня 2012 року по 22 листопада 2012 року - залишити без розгляду.

На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.

Суддя О.А. Котенко