У Х В А Л А №142/1131/13-к
08.07.2013 року 1-в/142/261/13
Піщанський районний суд Вінницької області
в складі
головуючого судді Щерби Н.Л.
при секретарі Косован О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Піщанка Вінницької області подання начальника Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області
про встановлення адміністративного нагляду та встановлення обмежень відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця смт. Піщанка Піщанського району Вінницької області, українця, громадянина України, зі слів не працюючого, не одруженого, прописаного в АДРЕСА_1, проживаючого в АДРЕСА_2, раніше судимого, а саме :
- 22 липня 2008 року Піщанським районним судом Вінницької області за вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ст.. 70 КК України, та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. Звільненого 10 березня 2012 року із Самбірської ВК Львівської області по відбуттю строку покарання, призначеного вироком суду.
Начальник Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду та встановлення обмежень відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування подання вказав, що ОСОБА_1, судимий 22 липня 2008 року Піщанським районним судом Вінницької області за вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ст.. 70 КК України, та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. 10 березня 2012 року звільнений із Самбірської ВК Львівської області по відбуттю строку покарання, призначеного вироком суду.
ОСОБА_1, будучи засудженим до позбавлення волі за тяжкі умисні злочини, після звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушував громадський порядок і права інших громадян, та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме:
- 07 лютого 2013 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 (сімнадцять) гривень;
- 13 березня 2013 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 51 (п'ятдесят одна) гривня;
- 05 червня 2013 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту строком на 5 (п'ять) діб;
25 червня 2013 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення у виді адміністративного арешту строком на 5 (п'ять) діб.
По місцю проживання ОСОБА_1 характерезується негативно, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, схильний до зловживання спиртними напоями, на зауваження не реагує, ніде не працює,
неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, однак відповідних висновків для себе не робить.
На підставі викладеного, а також керуючись ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», начальник Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області, вважає, за доцільне встановити відносно раніше судимого ОСОБА_1 адміністративний нагляд з наступними обмеженнями:
1. Заборонити виходити з будинку (квартири) з 22 години 00 хвилин до 06 годин 00 хвилин щодобово.
2. Заборонити виїзд за межі району без дозволу керівництва Піщанського РВ УМВ України у Вінницькій області.
3. З'являтись на реєстрацію в Піщанський РВ УМВС України у Вінницькій області чотири рази на місяць.
4. Заборонити відвідувати об'єкти торгівлі, де спиртні напої продаються на розлив.
Згідно із положеннями п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК України, під час виконання вироків, суд має право вирішувати інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Відповідно до ч. 3 ст. 539 КПК України, клопотання (подання) про вирішення питання, пов'язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово згідно із правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380 цього Кодексу.
Частина друга статті 318 КПК України, вказує, що судовий розгляд здійснюється в судовому засіданні з обов'язковою участю сторін кримінального провадження , крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», у судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.
В судовому засіданні представник Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області подання підтримав, просить суд його задовольнити за обставин, викладених в поданні.
ОСОБА_1 в судовому засіданні не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Заслухавши пояснення учасників розгляду подання, дослідивши матеріали подання, суд вважає подання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 22 липня 2008 року судимий Піщанським районним судом Вінницької області за вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ст.. 70 КК України, та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі. 10 березня 2012 року звільнений із Самбірської ВК Львівської області по відбуттю строку покарання, призначеного вироком суду.
ОСОБА_1, будучи засудженим до позбавлення волі за тяжкі умисні злочини, після звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушував громадський порядок і права інших громадян, та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 178, ч. 2 ст. 178, ч. 3 ст. 178, ст. 185 КУпАП.
По місцю проживання ОСОБА_1 характерезується негативно, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, веде антигромадський спосіб життя, схильний до зловживання спиртними напоями, на зауваження не реагує, ніде не працює, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, однак відповідних висновків для себе не робить.
Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Статтею 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п «в» статті 3 цього Закону є матеріали органів внутрішніх справ .
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закон порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про аміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Частиною 3 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що подання начальника Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є обґрунтованим, а тому його слід задовольнити та встановити відносно ОСОБА_1 адміністративний нагляд терміном на 1 рік із встановленням обмежень дій піднаглядного.
Керуючись ст. ст. 537, 539, 318-380, 369, 370, 372, 392, 393, 395 КПК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року, суд, -
Подання начальника Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік та застосувати до нього наступні обмеження, а саме :
1. Заборонити виходити із будинку (квартири) з 22 години 00 хвилин до 06 години 00 хвилин, щодобово;
2. Заборонити виїзд за межі Піщанського району в особистих справах без дозволу керівництва Піщанського РВУМВС України у Вінницькій області;
3. З'являтися на реєстрацію в Піщанський РВ УМВС України у Вінницькій області
2 (два) рази на місяць;
4. Заборонити відвідувати об'єкти торгівлі, де спиртні напої продаються на розлив.
Ухвалу суду для виконання направити начальнику Піщанського РВ УМВС України у Вінницькій області.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області через Піщанський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: