Справа № 1718/4755/12
27 червня 2013 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - одноособово суддя Довгий І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахунку та виплати недоплачених сум, -
Позивач 27 липня 2010 року звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації, Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, в якому просить визнати бездіяльність протиправною, зобов'язати нарахувати та виплатити недоплачену допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 27 липня 2007 року по 27 липня 2010 року включно та надалі, посилаючись на ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації подав суду письмові заперечення, в яких з посиланням на Постанову КМ України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 95 Конституції України, ст. 4 Бюджетного кодексу України вказував на безпідставність заявлених вимог. Управління забезпечує доплати в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі про Державний бюджет у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами. Просив відмовити у задоволенні позову.
Від Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації заперечень не надійшло.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Спірні відносини регулюються ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З наданих суду письмових доказів вбачається, що позивач є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЄС ( категорія 3), проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, і отримує щомісячну допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування, нарахування та виплату якої здійснює відповідач - управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
Таким чином позивач набув право на отримання допомоги в розмірі, визначеному ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в межах встановленого строку звернення до суду за захистом, тобто з 27 липня 2007 року.
У спірний період нарахування та виплата позивачу доплат, передбаченими ст. 39 Закону Закону № 796 проводилась відповідачем у розмірах менших, ніж встановлено законом.
Посилання відповідача на положення Постанови КМ України від 26 липня 1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" про встановлення обмежених розмірів допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства не заслуговують на увагу, оскільки згідно ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Доводи відповідача щодо неможливості задоволення позовних вимог у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів, призначених на ці виплати, судом не приймаються до уваги. Суд вважає необхідним визначити, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Відповідно до п. 4 Постанови КМ України № 936 від 20 вересня 2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна грошова допомога громадянам, які проживають на території зон радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) державних адміністрацій за місцем реєстрації громадян.
Таким чином до повноважень управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації належить нарахування та виплата зазначеної допомоги.
Діяння відповідача - управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації, щодо ненарахування та невиплати допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40 процентів від мінімальної заробітної плати за період з 27 липня 2007 року по 27 липня 2010 року включно слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену допомогу із урахуванням проведених виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т. ч. на виконання делегованих повноважень.
З огляду на відсутність предмета спору не заслуговують на увагу доводи позивачки про зобов'язання відповідача здійснювати нарахування виплат в такому ж розмірі в майбутньому після звернення до суду з позовом.
Керуючись ст. 37 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 158-163, 254,256 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 за період часу з 27 липня 2007 року по 27 липня 2010 року включно щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства як особі, що проживає на території гарантованого добровільного відселення у розмірах менших, ніж визначено ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період часу з 27 липня 2007 року по 27 липня 2010 року включно:
- щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства як особі, що проживає в зоні гарантованого добровільного відселення відповідно до статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розмірів 40 процентів від мінімальної заробітної плати,
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Сарненський районний суд протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя: