Справа 2-а - 18/2008 року
27 жовтня 2008 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області
у складі:
головуючого - судді Приміч Г.І.
при секретарі Дзиговській Т.Б.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Колісниченко Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Кривого Рогу адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
22.08.2008 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з зазначеним адміністративним позовом до відповідача, вказавши в його обґрунтування, що 20.09.2005 р. вона звернулася до Криворізької РДА з заявою про надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО із земель запасу Новопільської сільської ради, на що одержала дозвіл відповідача на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га в оренду, для чого їй було надано строк оформлення технічної документації із землеустрою до 01.06.2007 р., у зв'язку з чим нею було одержано позитивний висновок Криворізького районного відділу земельних ресурсів про погодження проекту землеустрою щодо відведення в оренду спірної земельної ділянки, загальною площею 0,9922 га, погоджено Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі та технічну документацію на спірну земельну ділянку органами визначеними законодавством, відповідно до їх компетенції.
Висновком Новопільсьої сільської ради позивачці було погоджено місце розташування земельної ділянки для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО та проект землеустрою. На підставі цього 30.03.2007 р. ОСОБА_1 було замовлено в Криворізькій філії ДП ДГПІ «Дніпрогражданпроект» проект містобудівного обґрунтування земельної ділянки для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО на території Новопільської сільської ради Криворізького району, та одержано в Головному управлінні земельних ресурсів у Дніпропетровській області позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.
15.05.2008 року при зверненні позивачки до відповідача з заявою про затвердження проекту відведення спірної земельної ділянки та надання її в оренду терміном на 49 років, листом відповідача від 12.06.2008 р. ОСОБА_1 було відмовлено в наданні земельної ділянки в оренду на загальних підставах, оскільки набуття права оренди на неї повинно відбуватися на аукціоні, однак у зв'язку з відсутністю порядку проведення аукціонів - неможливо.
У зв'язку з цим позивачка, посилаючись на те, що обмеження її прав на набуття права оренди суперечить нормам ЗК України та Конституції України, адже відповідно до ч.3 ст. 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними, вважає, що положення ст. 124 ЗК України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі» в частині набуття права оренди земельних ділянок виключно на аукціонах, є нечинними та не можуть застосуватися до відносин сторін по справі, а дії Криворізької РДА по ухиленню від прийняття відповідного рішення про надання їй земельної ділянки в оренду порушують права та охоронювані законом інтереси позивачки. Посилаючись на викладене ОСОБА_1 просила суд зобов'язати Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області прийняти рішення про укладення з нею договору оренди спірної земельної ділянки строком на 49 років.
В ході розгляду справи позивачка подала заяву про зміну підстав позову та просила суд про його задоволення, посилаючись на те, що Законом України від 16.09.2008 р. №509-VI, що набрав чинності з 15.10.2008 р., внесено зміни до «Перехідних положень» ЗК України, згідно з якими у разі, якщо прийняття рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки мало місце до 1 січня 2008 року, то передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). У зв'язку з цим позивачка, посилаючись на те, що погодження їй місця розташування об'єкта та надання дозволу на розроблення проекту відведення спірної земельної ділянки було здійснено відповідачем ще в 2006-2007 р.р., вважає, що оформлення права оренди на неї не потребує проведення аукціону та може бути здійснене на загальних підставах шляхом укладання договору оренди за рішенням Криворізької РДА, прийняти яке вона просить зобов'язати відповідача.
У судовому засіданні позивачка та її представник підтримали уточнені позовні вимоги та просили їх задовольнити з вище викладених підстав.
Представник відповідача Колісниченко Т.М. проти задоволення уточненого позову не заперечувала і визнала його повністю.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, а адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28.09.2005 року відповідач на підставі заяви надав дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 4 га для розміщення авто гаражів, автостоянки та станції технічного обслуговування автомобілів на території Новопільської сільської ради, а 29.09.2006 р. відповідачем позивачу ОСОБА_1 було погоджено акт вибору та обстеження земельної ділянки, яка передається в оренду для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО із земель запасу Новопільської сільської ради Криворізького району (а.с. 4, 5, 6-7).
Розпорядженням голови Криворізької районної державної адміністрації № 30-р від 17.01.2007 р. «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО на території Новопільської сільської ради» ОСОБА_1 було надано відповідний дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га в оренду і надано строк для оформлення технічної документації із землеустрою до 01.06.2007 р. (а.с. 18).
На виконання вказаного розпорядження позивачкою було одержано позитивний висновок Криворізького районного відділу земельних ресурсів № 0163 від 02.03.2007 р. про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 0,9922 га (а.с. 11-12, 20) та погоджено Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачі на зберігання межевих знаків ОСОБА_1, для розміщення автогаражів, автостоянки, СТО (а.с. 21).
Технічна документація на спірну земельну ділянку була погоджена позивачкою у районному відділі земельних ресурсів від 29.09.2006 року № 0853 (а.с.58); відділі містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Криворізької районної державної адміністрації (висновки №4/10-752 від 27.12.2006, №4/10-163 від 02.03.2007 р., р.(а.с. 41,57,63); Дніпропетровському обласному центрі з охорони історико-культурних цінностей (висновки № 04-К від 15.01.2007 р., № 03-К.Р. від 15.01.2007 р. (а.с. 54,60,); в Криворізькій районній санепідемстанції (висновки №2/1-73 від 17.01.2007 р., № 2/1-259 від 19.02.2007 р. (а.с. 55,61), у відділі екологічного та аналітичного контролю (висновки № 03-зв/40-ОВ від 15.01.2007 р., № 03-зв/659-ОВ від 27.03.2007 р.(а.с. 56,62)
Висновком Новопільської сільської ради № 9-12-19/13-5 від 19.02.2007 р. ОСОБА_1 погоджено місце розташування об'єкту - земельної ділянки для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО, загальною площею 0,9922 га, в т.ч. 0,9922 га пасовищ за рахунок земель запасу за межами населеного пункту (а.с. 19).
Листом Новопільської сільської ради № 9-2-14/255 від 26.03.2007 р. (а.с._9) ОСОБА_1 погоджено проект землеустрою для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО, та визнано за можливе відвести земельну ділянку в оренду за рахунок земель запасу, загальною площею 0,9922 га, в т.ч. 0,9922 га пасовищ.
На підставі цього 30.03.2007 р. позивачкою було замовлено в Криворізькій філії Державного підприємства ДГПІ «Дніпрогражданпроект» проект містобудівного обґрунтування земельної ділянки для розміщення автогаражів, автостоянки та СТО на території Новопільської сільської ради Криворізького району (а.с. 17), який виготовлено в 2007 році (а.с.36-39).
В 2007 році приватним проектно - виробничим підприємством «Земсервіс» було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для розміщення авто гаражів, автостоянки та станції технічного обслуговування автомобілів на території Новопільської сільської ради (а.с. 46-48).
07.05.2008 р. ОСОБА_1 було одержано в Головному управлінні земельних ресурсів у Дніпропетровській області висновок державної експертизи землевпорядної документації № 319 від 07.05.2008 р. відповідно до якого зроблені зауваження та пропозиції до землевпорядної документації (а.с. 14-15), які фактично усунуті (а.с.13,16)
Відповідно до ч. 2 ст. 759 та ч. 2 ст. 792 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), а відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України “Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
Згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, була наявність відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, відсутність цього рішення відповідача перешкоджала позивачці укласти договір, на що вона мала переважне право, чим порушуються права позивача як землекористувача.
Відповідно до п. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до абз. 3 п.1 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України, в редакції Закону України від 16.09.2008 р. № 509-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», чинного з 15.10.2008 р. передбачено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Згідно з обставинами справи рішення про погодження позивачці місця розташування об'єкта було прийнято Новопільською сільською радою 19.02.2007 р., а рішення Криворізької РДА про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки було прийнято 17.01.2007 р., тобто до 1 січня 2008 року, а тому передача позивачці в оренду спірної земельної ділянки повинна здійснюватися без проведення земельних торгів.
Таким чином, дії відповідача по відмові ОСОБА_1 в укладенні договору оренди земельної ділянки без проведення земельного аукціону, суперечать вимогам законодавства, чинного на момент прийняття судом постанови по даній справі, та є протиправними і такими, що порушують права позивача.
Відповідно до ст. 152 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають захисту передбаченими в ній способами з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства, при цьому захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до п.2 ч. 3 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Таким чином, суд вважає, що захист порушених прав ОСОБА_1 можливий шляхом зобов'язання Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області прийняти рішення про укладення з позивачкою договору оренди спірної земельної ділянки.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.6-12, 69-71, 100-102, 159-163 КАС України, суд -
Зобов'язати Криворізьку районну державну адміністрацію Дніпропетровської області прийняти рішення про укладення з ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,9922 га для розміщення автогаражів, автостоянки та станції технічного обслуговування автомобілів на території Новопільської сільської ради Криворізького району строком на 49 років.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя: