справа № 806/3029/13-a
категорія 6.1
06 червня 2013 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черноліхова С.В. ,
при секретарі - Павлюк В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Брусилівської селищної ради Житомирської області до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області про визнання незаконними та скасування припису та постанови,-
встановив:
Брусилівська селищна рада Житомирської області звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати незаконними і скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області № 27 від 10 квітня 2013 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, а також постанову про накладення штрафу № 37/7-Ю від 18 квітня 2013 року. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що вказані припис та постанова були винесені за здійснення на підставі договору підряду капітального ремонту дороги по вул. Революції у смт. Брусилів Житомирської області без реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларації про початок виконання таких робіт. З даними висновками Інспекції позивач не погоджується, оскільки сама перевірка була проведена з порушенням процесуальних норм, передбачених законодавством для здійснення таких перевірок, штраф накладено поза межами двохмісячного строку з дня вчинення порушення.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що перевірка була проведена з чітким дотриманням процедури її проведення, у ході якої виявлено проведення будівельних робіт з капітального ремонту дороги по вул. Революції у смт. Брусилів Житомирської області (І категорія складності) без реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларації про початок виконання цих робіт. За результатами перевірки складено акт, протокол, винесено припис, як того вимагає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, та прийнято постанову про накладення штрафу у межах строку, визначеного частиною 11 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності". Акт, протокол, припис та постанова були отримані селищним головою.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" із змінами і доповненнями.
Відповідно до статті 41 вказаного Закону, державний архітектурно-будівельний контроль (сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил) здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Як визначено статтями 34, 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", право на виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Із змісту наведених правових норм слідує, що право на виконання підготовчих і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, виникає у замовника лише після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт.
Судом встановлено, що під час проведеної Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил виявлено проведення ТОВ "Укравтобан Білдінг" будівельних робіт з капітального ремонту дороги по вул. Революції у смт. Брусилів Житомирської області (І категорія складності) без реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларації про початок виконання будівельних робіт. На момент перевірки частково виконані роботи влаштування щебеневої основи, влаштування покриттів з асфальтобетонних сумішей, укріплення узбіччя щебенем (роботи виконувалися у листопаді 2012 року).
Відповідно до пунктів 16-17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
За результатами перевірки 10 квітня 2013 року складено акт, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також винесено припис № 27 про негайне зупинення позивачем будівельних робіт з капітального ремонту дороги по вул. Революції у смт. Брусилів Житомирської області, підготовку необхідного пакета документів для реєстрації декларації про початок виконання таких робіт та подачу заповненої декларації на реєстрацію в Інспекцію.
Примірники акта, протоколу і припису були отримані у день їх складення селищним головою ОСОБА_1, про що свідчать відповідні відмітки на них.
У судовому засіданні представники позивача визнали, що роботи з ремонту дороги по вул. Революції у смт. Брусилів Житомирської області справді виконувалися без реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларації про початок виконання будівельних робіт.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт, а також наведення недостовірних даних у зазначеній декларації на об'єктах I категорії складності - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.
Штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення (ч. 11 цієї ж статті Закону).
За результатами розгляду зазначених матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності позивача визнано винним у вчиненні правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", про що 18 квітня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області прийнято постанову № 37/7-Ю про накладення на позивача штрафу у розмірі 20646, 00 грн. за виконання будівельних робіт без реєстрації в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області декларації про початок виконання будівельних робіт і наведення недостовірних даних у такій декларації на об'єкту І категорії складності.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Житомирській області правомірно винесено припис і застосовано до позивача штраф у розмірі 20646, 00 грн., тому позовні вимоги про скасування припису № 27 від 10 квітня 2013 року і постанови від 18 квітня 2013 року № 37/7-Ю є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про порушення Інспекцією порядку проведення перевірки, оскільки вони спростовуються наявними у матеріалах справи документами.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні позовних вимог Брусилівської селищної ради Житомирської області відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Головуючий суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 10 червня 2013 р.