Постанова від 25.06.2013 по справі 813/2888/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2013 року № 813/2888/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костецького Н.В.

за участю секретаря судового засідання Олексяк І.Р.

представника позивача Шнира Я.Б.

представника відповідача Лешика І.П.

представника прокуратури Копишинської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Малого приватного підприємства «МПМ» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області за участі Прокуратури м.Львова про визнання дій протиправними,

ВСТАНОВИВ:

Мале приватне підприємство «МПМ» (далі - МПП «МПМ») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - Інспекція ДАБК у Львівській області), в якому просить суд:

- визнати незаконними та протиправними дії відповідача щодо здійснення 12 квітня 2013 року позапланової перевірки на додержання вимог містобудівного законодавства щодо експлуатації закладу громадського харчування на вул.Городоцькій 141 у м.Львові на підставі направлення на здійснення позапланової перевірки від 10.04.2013 року із складенням Акту №7/04з від 12.04.2013 року;

- встановити відсутність компетенції (повноважень) у відповідача здійснювати позапланові перевірки на предмет додержання вимог містобудівного законодавства на підставі власних Наказів, а також у суб'єктів господарської діяльності, які не здійснюють будівництва та/або підготовчих (будівельних) робіт.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12 квітня 2013 року відповідач звернувся до позивача з вимогою про здійснення позапланової перевірки на додержання вимог містобудівного законодавства щодо експлуатації закладу громадського харчування на АДРЕСА_1, власником якого є позивач. При цьому відповідачем було надано направлення на здійснення позапланової перевірки від 10.04.2013 року, в якому зазначено одну особу - головного державного інспектора Р.М. Федіва. Якого саме суб'єкта господарської діяльності на додержання вимог містобудівного законодавства щодо експлуатації закладу громадського харчування слід перевіряти у направленні не вказано. Також не вказано підстави здійснення позапланової перевірки і не враховано, що проведення позапланової перевірки здійснюється в цій сфері виключно під час виконання підготовчих і будівельних робіт (на час проведення перевірки в закладі обслуговувались споживачі, жодні підготовчі чи будівельні роботи не проводились). Крім того, підстави для проведення позапланової перевірки передбачені Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553. Однак жодної із передбачених цим Порядком підстав у направленні на перевірку відповідачем не вказано. Відтак позивач вважає дії відповідача щодо здійснення зазначеної позапланової перевірки на підставі вказаного вище направлення незаконними і протиправними, та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав заначених у позові, та просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позов заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких полягає у наступному. Позивачем 03.01.2013 року було зареєстровано в Інспекції ДАБК у Львівській області декларацію про готовність об'єкта до експлуатації №ЛВ 143130030612 з реконструкції нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на АДРЕСА_1. 01.04.2013 року Наказом Інспекції ДАБК у Львівській області № 59-ОД було скасовано вищезазначену декларацію. Враховуючи зазначений факт (скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації) виникла необхідність проведення перевірки на предмет експлуатації приміщення на підставі скасованої декларації, оскільки відповідно до п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року підставою для проведення позапланової перевірки є: необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації. У зв'язку із наведеним Інспекцією було видано наказ №334/7-пз від 10.04.2013 року «Про перевірку на АДРЕСА_1» та направлення на здійснення позапланової перевірки від 10.04.2013 року. Враховуючи наведене вважає позов безпідставним та просить у його задоволенні відмовити.

Під час судового розгляду справи на підставі ст. 60 КАС України з посиланням на необхідність представництва в суді інтересів держави у справу вступив представник Прокуратури м. Львова, яка, беручи участь у справі, висловила думку про відсутність підстав для задоволення заявленого адміністративного позову та просила суд відмовити у позові повністю.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази по справі, суд виходив з наступного.

Згідно п.1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, у тому числі, здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань (п.3 Положення №439/2011).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Порядок), п.1 якого передбачено, що він визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із п.п. 5, 7, 8 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції. Підставами для проведення позапланової перевірки, серед інших, є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.

Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати п'яти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.

Під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Відповідно до п. 9 Порядку, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва..

Згідно із п.п. 16-18 Порядку, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в інспекції.

Акт перевірки підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку та суб'єктом містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.

Судом встановлено, що 03.01.2013 року Інспекцією ДАБК у Львівській області зареєстровано декларацію позивача про готовність об'єкта до експлуатації №ЛВ 143130030612 з реконструкції нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на вул. Городоцькій,141 у м Львові, код 1230.4, 3-тя категорія складності (а.с.24-29).

Як вбачається з матеріалів справи, 01.04.2013 року прокуратурою м. Львова начальнику Інспекції ДАБК у Львівській області Сірківу М.М. внесено подання №37-2472-вих13 про усунення порушень вимог містобудівного законодавства (а.с.41-46) згідно якого вимагає скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ЛВ 143130030612 від 03.01.2013 року та провести перевірку щодо додержання вимог містобудівного законодавства за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 141. Про результати розгляду подання та вжиті заходи повідомити прокуратуру м. Львова в строк до 15.04.2013 року.

За результатами розгляду вказаного подання, Інспекцією ДАБК у Львівській області прийнято наказ від 01.04.2013 року №59-ОД, яким скасовано реєстрацію Декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ЛВ 143130030612 від 03.01.2013 року «Реконструкція нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на АДРЕСА_1» (а.с.23), про що листом від 08.04.2013 року вих.№7/13-6-1985 повідомлено Першого заступника прокурора м. Львова (а.с.39).

10.04.2013 року на підставі вищезазначеного наказу інспекції ДАБК у Львівській області №59-ОД від 01.04.2013 року, з метою виконання повноважень передбачених ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», начальником Інспекції ДАБК у Львівській області видано наказ №334/7-пз «Про перевірку на АДРЕСА_1» (а.с.22) згідно якого наказано головному державному інспектору Р.М.Федіву: в термін з 10.04.2013 року до 12.04.2013 року провести перевірку щодо експлуатації закладу громадського харчування на АДРЕСА_1; в процесі перевірки встановити дотримання вимог містобудівного законодавства при виконанні будівельних робіт на об'єкті, зазначеного в п.1.1 наказу; вжити заходи згідно з вимогами чинного законодавства при виявлених порушеннях будівельних норм, стандартів і правил; письмову інформацію та підготовлені матеріали за результатами проведеної перевірки надати до інспекції в 2-х денний термін після завершення перевірки; про терміни проведення перевірки інформувати заявників; письмову інформацію та підготовлені матеріали за результатами проведеної перевірки надати начальнику управління Федорович В.І. до 16.04.2013 року.

10.04.2013 року начальником Інспекції ДАБК у Львівській області видано направлення на здійснення позапланової перевірки (а.с.8) згідно якого головний державний інспектор Р.М.Федів направляється для здійснення позапланової перевірки на додержання вимог містобудівного законодавства щодо експлуатації закладу громадського харчування на АДРЕСА_1 на підставі наказу інспекції ДАБК у Львівській області №334/7-пз від 10.04.2013 року. Строк дії направлення з 10.04.2013 року по 12.04.2013 року.

Згідно матеріалів справи, 12.04.2013 року головним державним інспектором відділу державного контролю за будівництвом об'єктів №1 Федів Р.М. у присутності ФОП ОСОБА_7 (орендар нежитлових приміщень на АДРЕСА_1) було проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил за результатами якої складено Акт №7/04-з (а.с.9). За результатами перевірки встановлено, що Інспекцією ДАБК у Львівській області 17.05.2010 року на підставі наказу інспекції від 14.05.2010 року №538/С видано сертифікат відповідності, який засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та готовності його до експлуатації на заклад громадського харчування по АДРЕСА_1. 07.02.2013 року Львівським окружним адміністративним судом прийнято постанову про скасування наказу інспекції від 14.05.2010 року №538/С та сертифікату від 17.05.2010 року №ЛВ000533, яка оскаржена МПП «МПМ». На даний час дане питання є предметом розгляду в суді. Також Інспекцією ДАБК у Львівській області винесено наказ №59-ОД від 01.04.2013 року «Про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації №ЛВ 143130030612 від 03.01.2013 року», яким скасовано реєстрацію декларації про готовність до експлуатації - Реконструкція нежитлових приміщень під заклад громадського харчування на АДРЕСА_1. Під час обстеження (огляду) об'єкта встановлено, що об'єкт перевірки - нежитлове приміщення (заклад громадського харчування на АДРЕСА_1) експлуатується, про що здійснено фотофіксацію (а.с.9).

Листом від 12.04.2013 року №7/13-6-2132 Першому заступнику прокурора м. Львова (а.с.38) Інспекція ДАБК у Львівській області повідомила, що за результатами позапланової перевірки, в результаті якої встановлено, що нежитлові приміщення (заклад громадського харчування) на АДРЕСА_1 експлуатуються, про що складено акт №7/04-з. За результатами перевірки видано припис №7/04-з від 12.04.2013 року, яким зобов'язано МПП «МПМ» зупинити з дня отримання даного припису експлуатацію нежитлових приміщень на АДРЕСА_1 у яких функціонує заклад громадського харчування.

У судовому засіданні 11.06.2013 року було допитано свідка ОСОБА_7, який є директором МПП «МПМ» та орендує нежитлові приміщення на АДРЕСА_1. Такий у судовому засіданні пояснив, що інспектор, який проводив перевірку зазначив, що причиною проведення перевірки є скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації, однак окрім направлення на перевірку жодного іншого документа не пред'являв.

Відтак, згідно вищенаведеного, судом встановлено, що в даному випадку підстава для проведеної відповідачем позапланової перевірки - перевірка достовірності даних, наведених у вищевказаній декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка передбачена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, що було здійснено відповідачем за результатами розгляду подання №37-2472-вих13 від 01.04.2013 року про усунення порушень вимог містобудівного законодавства на підставі наказу№334/7-пз «Про перевірку на АДРЕСА_1» від 10.04.2013 року (а.с.22).

Аналіз викладених законодавчих норм та обставин справи свідчить про те, що відповідач, реалізуючи повноваження по проведенню вищевказаної позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 553.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що при фактичному проведенні перевірки, діями контролюючого органу, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача у сфері публічно-правових відносин будуть відповідні приписи та рішення суб'єкта владних повноважень.

З урахуванням наведеного, оскільки уповноважений Інспекцією ДАБК у Львівській області працівник був законодавчо наділений повноваженнями на проведення позапланової перевірки на додержання вимог містобудівного законодавства щодо експлуатації закладу громадського харчування на АДРЕСА_1 на підставі направлення на здійснення позапланової перевірки від 10.04.2013 року із складенням Акту №7/04з від 12.04.2013 року, позовна вимога стосовно встановлення відсутності компетенції (повноважень) у відповідача здійснювати позапланові перевірки в даному випадку суд також не знаходить підстав для їх задоволення.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо тощо.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що позивачем не спростовані доводи відповідача про правомірність проведеної перевірки, а тому позовні вимоги МПП «МПМ» є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Відповідно до п. 4 ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст. ст. 7-14, 17, 18, 49, 51, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 26 червня 2013 року

Суддя Костецький Н.В.