№ 3-4776/13
(№760/13116/13-п)
21. 06. 2013 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Бобровник О. В., за участю прокурора Роговенко Н. В., представника Київської регіональної митниці Романенко Г. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської регіональної митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності пані ОСОБА_1, Генеральний поштмейстер та Генеральний менеджер Поштової адміністрації Гонконгу (ОСОБА_1, АДРЕСА_2
за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -
Відносно пані ОСОБА_1 11. 06. 2013 року складено протокол про порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, яке полягає в тому, що
25.02.12 р. в зоні митною контролю па території ДОПП «УКРПОШТА» (м. Київ. вул. Петрозаводська 2), під час митного огляду міжнародного поштового відправлення (проста бандероль), яке пересилалось з Гонконгу на ім'я ОСОБА_2 АДРЕСА_1 виявлено: пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB - кабелем -2 шт. В процесі митною контролю було відібрано зразки товару відповідно до акту взяття проб і зразків товарів бн від 29.02.2012 р. та поміщено в 1 поліетиленовий пакет під митним забезпеченням №1*100/377.
01.03.12 зразки направлено на дослідження до Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи листом № 14/5-28/3264.
07.03.12 отримано Висновок спеціаліста Центральною митною управління лабораторних досліджень та експертної роботи від 06.03.12 № 12.3-389. Згідно зазначеною висновку наданий на дослідження пристрої, у вш.тяді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB кабелем -2 шт. за конструктивним виконанням та призначенням мають ознаки товарів, зазначених в постанові KMУ № 86 від 28.01.04 р. розділі 5, частині 3 (додаток 1) "Технічні засоби та пристрої для зняття інформації з каналів зв'язку та інші технічні засоби негласного одержання інформації", а саме технічних засобів негласного одержання інформації закамуфльовані під звичайні побутові та інші предмети.
18.12.12 р. на адресу Управління Служби безпеки України у м. Києві направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 298, за ознаками ст. ст. 201, 359 КК України.
19.12.12 р. Управлінням Служби безпеки України у м. Києві розпочато кримінальне провадження №22012100000000049 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України.
В ході проведення огляду місця події 15.01.13 року - зони митного контролю відділу митного оформлення № 1 митного поста «Київ-спеціалізований» Київської регіональної митниці (територія ДОПП «Укрпошта») за адресою: м. Київ. вул. Петрозаводська 2, пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB кабелем -2 шт., вилучені співробітниками Управління Служби безпеки України у м. Києві.
Згідно висновку експерта Українського НДІ СТ та СЕ СБ України № 231/3 від 11.02.13 р. надані на дослідження електронні технічні пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB кабелем -2 шт. відноситься до спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації і знаходиться в робочому стані.
13.05.13 р. Київською регіональною митницею, листом від 11. 02. 13 р. №52\12-1457 отримано матеріали провадження та постанову слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Київській області старшого лейтенанта юстиції Вовнюка О. І., про закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22012100000000049 від 19.12.12 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 201 КК України.
Предмети правопорушення - пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB - кабелем -2 шт., вилучені і передані на відповідальне зберігання на склад митниці за адресою: м. Київ, бул. І. Лепсе 8-а.
Вартість предметів правопорушення становить 2 грн. (умовно).
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської регіональної митниці, думку прокурора, суд дійшов наступних висновків.
11. 06. 2013 року старшим інспектором відділу боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Київської регіональної митниці Чунихіним М. Л. було складено протокол про порушення митних правил №0486/10000/13 щодо порушення митних правил передбачених ст. 473 МК України.
Диспозиція ст. 473 МК України передбачає вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, що тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Відповідно до п. 2 «Положення про порядок розроблення, виготовлення, реалізації та придбання спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку, інших засобів негласного отримання інформації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1450 від 27.10.2001 року замовниками розроблення та придбання спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку, інших засобів негласного отримання інформації можуть бути центральні органи виконавчої влади, розвідувальні органи, підрозділи яких провадять оперативно-розшукову діяльність, міжнародні правоохоронні організації, спеціальні служби та правоохоронні органи іноземних держав.
Постановою Верховної Ради України № 2471-XII від 17.06.1992 року затверджено Перелік видів майна, що не може перебувати у власності громадян, громадських об'єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України, відповідно до п. 7 якого у власності громадян не можуть перебувати спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації.
Відповідно до ст. 15 Всесвітньої поштової конвенції до пересилання у всіх категоріях кореспонденції заборонені предмети ввезення або обіг яких заборонено в країні призначення.
Згідно з п. 2 ст. 235 Митного кодексу України забороняється переміщеним пересилання в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також тварів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питані, надання послуг поштового зв'язку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 473 Митного кодексу України, а саме пересилання у міжнародних поштових відправлення товарів, заборонених до такого пересилання.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 3 МК України (в редакції від 13.03.2012 року № 4495-VI чинний з 01.06.2012 року) норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.
Між тим, застосування норм статей Митного кодексу України (в редакції 2012 року) можливе за правопорушення, вчинені після 01.06.2012 року, або за правопорушення, вчинене до 01.06.2012 року, коли санкція статті за Митним кодексом України (в редакції 2012 року) пом'якшує відповідальність.
Крім того, згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягаю закриттю якщо на момент розгляду справи закінчились строки накладення адміністративного стягнення.
За правилами ч.2 ст.467 МК України (2012 року), що діє під час провадження в справі, адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладені не пізніше, ніж через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - три місяці з дня його виявлення.
Так, до Солом'янського районного суду м. Києва 19. 06. 2013 року надійшли матеріали адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1, який вчинив правопорушення 25. 02. 2012 року.
Вбачається, що на день розгляду справи 21. 06. 2013 року строк притягнення особи правопорушника до адміністративної відповідальності сплинув.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 473 МК України у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП, речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують. Вилучені орден, медаль, нагрудний знак до почесного звання СРСР, почесного звання Української РСР, Почесної Грамоти і Грамоти Президії Верховної Ради Української РСР, почесного звання України, відзнаки Президента України, нагородна зброя, після розгляду справи підлягають поверненню їх законному володільцеві, а якщо він невідомий, надсилаються відповідно до Адміністрації Президента України. Вилучені самогон та інші міцні спиртні напої домашнього вироблення, апарати для їх вироблення після розгляду справи підлягають знищенню працівниками міліції.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що безпосередні предмети порушення митних правил - пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB - кабелем - 2 шт., на підставі ч. 1 ст. 265 КУпАП підлягають знищенню.
Керуючись ст. ст. 8, 247, 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 3, 467, 473, 487, 527 Митного кодексу України, суд, -
Визнати винною пані ОСОБА_1 у порушенні митних правил за ст. 473 МК України.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності пані ОСОБА_1 за ст. 473 МК України - закрити в зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Безпосередні предмети порушення митних правил згідно протоколу про порушення митних правил №0486/10000/13 від 11. 06. 2013 року, а саме: пристрої, у вигляді брелоків з вмонтованими відеокамерою у комплекті з USB - кабелем - 2 шт., які зберігаються на складі Київської регіональної митниці за адресою: Київ, бул. Івана Лепсе 8-а - знищити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора. Апеляційна скарга чи протест прокурора подаються до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: