Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
Від "26" червня 2013 р. Справа № 906/668/13
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Давидюка В.К.
за участю представників сторін:
від позивача: Ковтун М.К. - дов. №59 від 27.05.13р.
Ковтун В.М. - директор товариства
від відповідача: Поліщук О.Г. - дов. №26/2 від 02.01.13р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Лакма-Полісся" (м.Житомир)
до Житомирської міської ради (м.Житомир)
про внесення змін до Договору оренди землі від 17 березня 2008р.
В судовому засіданні 18.06.13р. оголошувалась перерва до 25.06.13р., а 25.06.13р. - до 26.06.13р. на підставі ст. 77 ГПК України.
Позивач звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом до відповідача про внесення змін до договору оренди землі від 17.03.08р. площею 120 м. кв. по вул. Домбровського, 44-а в м. Житомирі, а саме: п. 5 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 3831,53 грн. в рік".
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві. Просили суд задовольнити позов.
Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечував з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
17.03.08р. між сторонами був укладений договір оренди землі (а.с.8-10), відповідно до умов якого відповідач (орендодавець) на основі рішення 22 сесії Житомирської міської ради 5 скликання від 06.02.08р. №552 передав, а позивач (орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання за адресою: м. Житомир, вул. Домбровського, 44-А (п.1 договору).
Згідно п. 2 зазначеного договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0120 га, в тому числі під будівлями та спорудами - 0,0075 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,0045 га.
Відповідно до п.10 договору, земельна ділянка передається в оренду для роздрібної торгівлі та комерційних послуг.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 82287,44 грн. (п.3 договору).
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 8228,74 грн. в рік (п. 5 договору).
Пунктом 4 договору визначено, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. У разі відсутності письмових заперечень з боку орендодавця на протязі одного місяця після закінчення строку договору, договір вважається пролонгованим на термін, зазначений у цьому договорі на цих же умовах з врахуванням орендної плати відповідно до діючого законодавства та "Положення про порядок встановлення розмірів та справляння орендної плати за земельні ділянки в м. Житомирі, які перебувають у державній або комунальній власності".
З метою продовження договору оренди на новий термін, позивач листом №7 від 09.01.13р. звернувся до відповідача про продовження дії договору оренди землі від 17.03.08р. (а.с.13).
У своїй відповіді на звернення позивача відповідач повідомив, що для продовження дії договору необхідно повідомити орендодавця за місяць до спливу строку договору оренди (а.с.14).
20.02.13р. позивач вдруге повідомив відповідача про намір продовжити дію договору оренди та надав проект додаткової угоди (а.с.15-16).
В обгрунтування позову позивач зазначає, що відповідач не прийняв належних заходів до продовження дії договору оренди землі від 17.03.08р. і не надав відповіді на проект додаткової угоди про зміни та доповнення до договору оренди.
Тому, позивач вказує, що оскільки відповідачем не було надано заперечень на проект додаткової угоди щодо поновлення дії договору оренди, вказаний договір є поновленим на новий термін.
Разом з тим, з метою розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку по вул. Домбровського, 44-а в м. Житомирі, позивач замовив розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунок орендної плати у Житомирській регіональній філії ДП "Центр ДЗК "Житомирський міськрайонний виробничий відділ".
Згідно даного розрахунку, загальнорічна орендна плата за зазначену вище земельну ділянку складає 3831,53 грн. (а.с.22), про що позивач повідомив відповідача листом №49 від 22.04.13р. (а.с.23-24).
Крім того, позивач зазначає, що проект відведення земельної ділянки по вул. Домбровського, 44-а в м. Житомирі був розроблений 09.03.04р. і до цього часу межі та цільове призначення земельної ділянки не змінювалось.
На підставі вищевикладеного, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просить внести зміни до зазначеного договору оренди землі від 17.03.08р., а саме: п. 5 викласти в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 3831,53 грн. в рік".
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
У силу приписів ч.2 ст.792 ЦК України щодо найму (оренди) земельної ділянки як специфічного виду майна регулюються спеціальним законом.
Відтак, до відносин оренди земельної ділянки підлягають пріоритетному застосуванню норми Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі".
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений ст.ст.124-126 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України "Про оренду землі". Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав, посвідчується договором оренди землі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до ч.ч.1,2,4 ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Позивач вважає, що договір оренди землі є поновленим, оскільки відсутні заперечення відповідача щодо поновлення дії договору.
Механізм продовження договору оренди землі на новий строк чітко визначений статтею ст.33 Закону України "Про оренду землі", змістом якої (в редакції станом на момент закінчення дії договору оренди - 17.03.13р.) передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), у к л а д а є з орендарем д о д а т к о в у у г о д у про п о н о в л е н н я договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У ц ь о м у випадку у к л а д а н н я д о д а т к о в о ї у г о д и про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в о б о в ' я з к о в о м у п о р я д к у.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Положення ст.33 Закону України "Про оренду землі" свідчать, що нею не передбачено автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки у разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню. Тобто, пролонгація договору оренди землі, що належать до державної чи комунальної власності, не була автоматичним наслідком закінчення первісного договору оренди, відсутності заперечень щодо його поновлення. Вказана норма права не передбачає зміну відповідного рішення (розпорядження) органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, яке є підставою для надання в оренду земельної ділянки щодо встановлених в такому рішенні (розпорядженні) строків оренди. Відтак, якщо за законом такий договір підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватись за волевиявленням сторін. Таке волевиявлення має бути оформлене органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування шляхом укладення додаткової угоди.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від його імені права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають і державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
За змістом ст.16 Закону України "Про оренду землі" сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
Таким чином, згідно з вимогами чинного законодавства необхідною умовою продовження дії договору оренди землі є наявність додаткової угоди.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження укладення такої додаткової угоди і таку угоду в передбачені законодавством строки сторони не укладали, про що не заперечували представники сторін в засіданні суду.
Таким чином, спірний договір оренди землі від 17.03.08р. станом на день звернення з позовом до суду припинив свою дію та не був пролонгований, як того вимагає закон, шляхом укладення додаткової угоди. .
Як суд зазначав вище, ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відмова, а також н а я в н е з в о л і к а н н я в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
Однак позивач не скористався своїм правом та не оскаржував у судовому порядку наявне зволікання відповідача в укладенні додаткової угоди.
Разом з тим, позивач просить суд внести зміни до договору оренди, який закінчив свою дію і не був продовжений.
Тому, враховуючи предмет та підстави заявленого позову, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Крім того, слід зазначити, що суд не приймає до уваги доводи відповідача про наявність рішення відповідача про поновлення позивачеві договору оренди землі від 17.03.08р., оскільки таке рішення прийнято лише 30.05.13р., тобто після звернення з позовом до суду, і як зазначалося вище, поновлення договору оренди відбувається лише шляхом укладення додаткової угоди.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач не довід обгрунтованість своїх позовних вимог.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Судові витрати у відповідності до ст. 49 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
1. В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання: 27/06/2013.
Суддя Давидюк В.К.
Віддрукувати:
1 - в справу
2,3 - сторонам - на вимогу