Постанова від 21.06.2013 по справі 2а-8187/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2013 року № 2а-8187/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря - Капустинської Н.М.

за участю представників відповідачів Проців Г.М.,Гнатів О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом МКВКП Територіальний центр соціально-трудової реабілітації до Управління пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області про скасування акту від 31.07.2012 р №29 та рішення №1288 від 03.08.2012 р з вимогою Ю-49, та рішення №1287, 416,1286 від 03.08.2012 р, -

ВСТАНОВИВ:

21 вересня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області про скасування акту перевірки від 31.07.2012 №29 та рішення №1288 від 03.08.2012 на суму 13161,16грн. з вимогою №Ю 49 від 31.07.2012 на суму 8423,73грн., рішення №1287 від 03.08.2012 на суму 170,00грн., рішення №416 від 03.08.2013 на суму 216,75грн., та рішення №1286 від 03.08.2012 на суму 881,20грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач покликається на те, що Управлінням пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області неправомірно донараховано позивачу страхові внески на суму 8423грн. 73 коп. та незаконно прийняті рішення про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

Представник позивача у судове засідання не з"явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи на 04 липня 2013 року у зв"язку з тим, що цього дня розглядається позовна заява МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" до Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області у судді Сакалоша В.М. Суд важає таке клопотання безпідставним та необгрунтованим.

Неявка у судове засідання представника позивача без поважних причин, всупереч визначеному ч.2 ст. 49 КАС України обов'язку добросовісно користуватися належними процесуальними правами, також унеможливлює розгляд адміністративної справи судом в межах строку визначеного ч.1 ст. 122 КАС України та здійснення передбачених ч.1 ст.2 КАС України завдань адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, оскільки представником позивача в судовому засіданні було надано пояснення по справі.

Представники відповідача Проців Г.М. та Гнатів О.С. проти задоволення клопотання заперечили, так як у судді Сакалоша В.М. знаходиться на розгляді позовна заява МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" про скасування вимог Управління №Ю-5 від 13.05.2013 на суму 8719,65грн. та №Ю-32 від 05.04.2013 на суму 343,62грн., а це різні позовні вимоги (копії ухвал Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/3935/13-а від 04 червня 2013 року про відкриття провадження в адміністративній справі та ухвали про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду долучено до матеріалів справи №2-а-8187/12/1370).

Отже, враховуючи зазначені вище підстави, судом було прийнято рішення про продовження розгляду справи у відсутності представника позивача.

Представник позивача в судових засіданнях, у яких була присутня, позов підтримала з підстав, зазначених у позові та усних поясненнях, просила позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили повністю, з підстав викладених у письмових запереченнях та наданих усних поясненнях.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановивши наступні фактичні обставини справи вважає, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне:

Відповідно до наказу начальника Управління Пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області від 20 червня 2012 року №70 МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" повідомлене про проведення планової перевірки повідомленням від 21 червня 2012 року №3663/04-09.

Підстава для проведення перевірки: план проведення перевірок платників на ІІІ квартал 2012 року.

Перевірка проводилась з 11 липня 2012 року по 31 липня 2012 року, журнал реєстрації перевірок суб'єкта господарювання не надано. 9 липня 2001 року МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" зареєстроване Миколаївською районною державною адміністрацією. Свідоцтво про державну реєстрацію №462598.

Управлінням було проведено планову перевірку МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду про що складено акт від 30.07.2012 №29, у висновку якого вказано:

- п.1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 -VI (надалі Закон №2464 -VI ) - за квітень 2012 року зменшено нарахування та утримання єдиного внеску із сум заробітної плати у розмірі 37,06% на суму 103,77 грн., у розмірі 3,6% на суму 10,08 грн. та збільшено нарахування та утримання єдиного внеску із сум винагород за виконані роботи (надані послуги) за цивільно-правовими договорами за тарифом 34,7% в розмірі 97,16 грн. , за тарифом 2,6% в сумі 7,28грн.;

- ч. 8 ст. 9 ЗУ № 2464 платники, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" проведено виплату заробітної плати за січень -квітень, серпень, грудень 2011 року та січень, червень 2012 року в повному обсязі без сплати внесків в сумі 2167,52грн.

Перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків по МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" встановлено порушення :

- за період з 02 липня 2009 року по 30 липня 2010 року платником занижена нарахована заробітна плата, на яку нараховуються та утримуються страхові внески на суму 3,00грн., в тому числі :за серпень 2009 року - занижено на 50,00 грн.; за вересень 2009 року - завищено на 47,00 грн.;

- п.6 ч. 2 ст. 17 ЗУ № 1058 та п.4 ст.4 ЗУ№400, а саме: виявлено розбіжність між сумами утриманих страхових внесків згідно розрахунково-платіжної відомості з нарахування заробітної плати ( без номерів, дат та підписів) та страховими внесками відображеними у Розрахунках за червень 2009 року (занижено на 297,12грн.), за серпень 2009 року (занижено на 17,60грн.) за вересень 2009 року (завищено на 16,54грн.), та Звіту про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за січень 2010 року (занижено на 8121,55грн.).

Усього за період, що підлягав перевірці донараховано страхових внесків на загальну суму 8423,73 грн.

Крім того порушено ч. 6 ст. 20 ЗУ № 1058, а саме при отриманні коштів готівкою в рахунок оплати праці МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" не сплачувало авансові платежі за жовтень-грудень 2009 року та січень-грудень 2010 року в сумі 1762,39грн.

Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу по МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" встановлено порушення:

-в частині достовірності даних персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 року встановлено порушення відповідно до п.11. ч.2 ст.17 та ч.6 ст.21 ЗУ № 1058, неподання відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку на ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

- відповідно до абз.3 п.1 ст.26 ЗУ № 2464, подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі за 2012 рік по: ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_2).

Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні зауважила, що ОСОБА_5 призначено та виплачується пенсія ( пенсійна справа №138292) із врахуванням заробітної плати нарахованої у 2004-2007 роках, тому сторнування заробітної плати нарахованої ОСОБА_5 за період з 2005 року по 2009 рік в сумі 26155грн. 00коп. згідно акту перевірки №29 від 31.07.2012 (стор. 13 акту) є неможливим.

Як встановлено судом, рішення про сторнування заробітної плати приймалося зборами засновників позивача, а повноваження засновників встановлені Статутом Малого колективного виробничо - комерційного підприємства "Територіального центру по соціальній реабілітації інвалідів". Згідно п.4.1 Статуту позивача до компетенції зборів засновників не входить прийняття рішення щодо сторнування нарахованої заробітної плати працівникам за попередні періоди, що встановлено постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2010 у справі №2а-3169/10/1370.

Судом встановлено, що в акті перевірки №39 від 03.07.2009 вказано суму сторнування 21743,00грн. за період з 01.01.2006 по 28.02.2009, який оскаржений позивачем до Львівського окружного адміністративного суду, справа №2а-3168/10/1370, в задоволенні позову відмовлено, позивачем подано апеляційну скаргу.

З акту перевірки №29 від 31.07.2012 вбачається, знову факт сторнування зарплати ОСОБА_5 за період з 2005 року по 2009 рік в сумі 26155,00грн., тобто подвійне сторнування заробітної плати. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2012 року у справі №30467/10/9104 апеляційну скаргу МКВКП "Територіальний центр соціально - трудової реабілітації" залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 липня 2010 року у справі №2а-3168/10/1370 - без змін.

Також судом у справі №2а-3169/10/1370 встановлено, що пред"явлені бухгалтерські документи ведуться не у встановленому порядку - факт невиплати заробітної плати встановити неможливо.

Листом Миколаївського районного центру зайнятості №1026/04 від 15.04.2010 повідомлено відповідача про те, що позивачем при подачі звітності за 2 квартал 2009 року сторновано внесків на застрахованих осіб на суму 13,79грн., а листом Миколаївської районної виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №191 від 12.03.2010 повідомлено відповідача про те, що сторнування заробітної плати позивачем за період з 01.01.2004 по 31.12.2009 не проводилося.

У зв»язку з неподанням відомостей про застраховану особу за 2009 рік, Управлінням пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області було прийнято Рішенням №1287 від 03.08.2012 про застосування фінансової санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до територіальних органів Пенсійного фонду України на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону №1058 в сумі 170 грн.00коп.

Тому донарахування страхових внесків у сумі 8423 грн.73 коп. є наслідком незаконного сторнування заробітної плати ОСОБА_5. На вказану суму донарахованих страхових внесків було виставлено вимогу про сплату боргу №Ю 49 від 31.07.2012.

Таким чином Рішенням №1288 від 03.08.2012 було застосовано органом Пенсійного фонду України до страхувальника фінансову санкцію на п.4 ч.9 ст.106 Закону №1058 у сумі 13161 грн. 16 коп. за донараховану суму своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків.

При отриманні коштів готівкою в рахунок оплати праці МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" необхідно було сплачувати авансові платежі за жовтень-грудень 2009 року та січень-грудень 2010 року в сумі 1762,39грн.

Однак МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" порушено ч. 6 ст. 20 ЗУ № 1058, тому Управлінням пенсійного фонду України у Миколаївському районі Львівської області було прийнято Рішення №1286 від 03.08.2012 про стягнення суми штрафу у розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів із страхових внесків на підставі п.7 ч.9 ст.106 Закону №1058 у сумі 881 грн. 20 коп.

МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" продовжував отримувати заробітну плату за січень - квітень, серпень, грудень 2011 року та січень, червень 2012 року по відомостях на виплату грошей ( без дати) з підписами працівників про отримання, завіреною підписами бухгалтера та керівника, про що було зроблено записи у видатковій стороні (без зазначення номеру кореспондуючого рахунку) в касовій книзі в повному обсязі без сплати внесків в сумі 2167,52грн. А відповідно до ч. 8 ст. 9 ЗУ № 2464 платники, зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Як наслідок, Управлінням пенсійного фонду України в Миколаївському районі Львівської області було прийнято Рішення №416 від 03.08.2012 про застосовання фінансової санкції за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) у розмірі 10% на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону №2464 у сумі 216 грн. 75 коп.

Пунктом 1 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та п. 4.2 Інструкції, передбачено, що для підприємств всеукраїнських громадських організацій інвалідів, де кількість інвалідів становить не менше 50 відсотків від загальної чисельності працюючих, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються за ставкою 4 відсотки від суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Відповідно до поданих Центром документів, не вбачається статусу Центру, як всеукраїнської громадської організації інвалідів, тому підстав для сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 4 % немає.

Відповідно до "Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду Країни 05.11.2009 № 26-1зареєстрованого в Мін'юсті 24.11.2009 №1136/17152), чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених ним Порядком.

Облік застрахованих осіб та персоніфікований облік відомостей про суми заробітної плати (доходу) та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди до 1 січня 2010 року ведеться із застосуванням постанови правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 року №7-6 "Про порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування" зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.05.2004 за № 1000/9599.

Відповідно до п. 5 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.

Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виключно з цим законом регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, визначається коло осіб, які підлягають державному пенсійному страхуванню, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до ст. ст. 14, 15, 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" МКВКП Територіальний центр зайнятості по Соціально-трудовій реабілітації є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в установлені строки та в повному обсязі.

Згідно із ч. 6 ст. 18 Закону законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Представником позивача не заперечено факту, що ОСОБА_5. нарахування страхових внесків проводилося за ставкою 4%, проте довідки МСЕК про встановлення інвалідності суду не надано.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Що стосується тверджень представника позивача про те, що ним не виплачувалася заробітна плата, а тому у нього немає обов'язку нараховувати та сплачувати внески до пенсійного фонду, Суд зазначає, що відповідно до частини 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п.п. 5.1.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованої в Мін'юсті України 16.0.2004 року за № 64/8663 страхові внески нараховуються на суми, зазначені в ч. 1 та ч. 2 ст. 19 Закону, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, з огляду на що, в задоволенні адміністративного позову МКВКП „Територіальний центр по соціально-трудовій реабілітації" слід відмовити.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати позивачеві, якому відмовлено в позові не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 27 червня 2013 року.

Суддя Гулкевич І.З.