8.1.5
Іменем України
27 червня 2013 року Справа № 812/5134/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Яковлева Д.О.,
при секретарі: Житній Ю.С.,
в присутності сторін: від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську справу за адміністративним позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 373372,74 грн., -
03 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 373372,74 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» є юридичною особою, має самостійний баланс та розрахункові рахунки. Станом на 31.05.2013 відповідач має податкову заборгованість по платі за надра у загальному розмірі 373372,74 грн., яка утворилась у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань визначених платником самостійно у податкових розрахунках:
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 26.04.2013 вх. №9024188744, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 8020,35 грн.;
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 26.04.2013 вх. №9024185420, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 66546,09 грн.;
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 26.04.2013 вх. №9024190709, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 89680,50 грн.;
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 26.04.2013 вх. №9024190716, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 164573,37 грн.;
- з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 26.04.2013 вх. №9024190729, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 44552,43 грн.
У зв'язку з чим позивач просив стягнути податковий борг Державного підприємства «Первомайськвугілля» у загальному розмірі 373372,74 грн., з рахунків у банках обслуговуючих відповідача.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надав суду клопотання в якому просив суд розглянути справу без участі представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надав суду заяву в якій просив суд розглянути справу без участі представника відповідача, в раніше поданому відзиві на адміністративний позов позовні вимоги визнав у повному обсязі та просив встановити у судовому рішенні спосіб, строк і порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення, починаючи з липня 2013 року по червень 2018 року відповідно до графіку.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Первомайської міської ради 03.03.2003 та перебуває на обліку в органах державної податкової служби як платник податків з 18.04.2003 за №873 (а.с.5,6,7).
У відповідності зі ст. 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.39 п. 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п.п. 14.1.265 п. 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 п. 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п. 14.1.175 п. 14.1).
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Пунктом 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п. 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2).
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 262 Податкового кодексу України плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Підпунктом 263.11.1. п. 263.11 ст. 263 Податкового кодексу України передбачено, що платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
- за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Згідно п. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;
- за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
На виконання п. 54.1 ст. 54 та п. 263.11 ст.263 Податкового кодексу України Державне підприємство «Первомайськвугілля» подало до податкового органу:
- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 23.04.2013 вх. №9024188744, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 8020,35 грн. (а.с.8-9);
- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 23.04.2013 вх. №9024185420, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 66546,09 грн. (а.с.10-11);
- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 23.04.2013 вх. №9024190709, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 89680,50 грн. (а.с.12-13);
- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 23.04.2013 вх. №9024190716, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 164573,37 грн. (а.с.14-15);
- податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 23.04.2013 вх. №9024190729, в якому самостійно визначило податкове зобов'язання за звітний період у розмірі 44552,43 грн. (а.с.16-17).
В порушення вимог п. 57.1 ст. 57 та с. 263.12 ст. 263 Податкового кодексу України Державне підприємство «Первомайськвугілля» протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин зазначену у поданих ним розрахунках, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг у загальному розмірі 373372,74 грн.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вищезазначених положень Податкового кодексу України Первомайською об'єднаною державною податковою інспекцією Луганської області відповідачу була сформована та надіслана податкова вимога форми «Ю» від 05 липня 2012 року №10/1, яка була отримана відповідачем 05.07.2012, про що свідчить підпис заступника головного бухгалтера на корінці податкової вимоги (а.с.18).
Даних про оскарження відповідачем податкової вимоги судом не встановлено, а тому вона є узгодженою та чинною на час розгляду справи.
Також судом встановлено, що 30 березня 2011 року у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна внесено зміни до реєстраційного запису 2027-1080, щодо зміни об'єкта - невизначене майно, усе нерухоме майно, активи платника податків згідно з актом опису від 25.03.2011 №3/24-32320594 (а.с.19).
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Таким чином, законодавець встановив, що саме органи податкової служби здійснюють за платника податку погашення податкового боргу шляхом стягнення грошових коштів з рахунків банку, які обслуговують платника.
Відповідно до відзиву представника ДП «Первомайськвугілля», відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі, а саме в сумі 373372,74 грн. (а.с.26-28).
Частинами 1, 2 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими ст.ст. 112, 113 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного у суда не має підстав для неприйняття визнання адміністративного позову, так як дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Внаслідок того, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» станом на дату розгляду справи податковий борг у загальному розмірі 373372,74 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення податкового боргу Державного підприємства «Первомайськвугілля» у загальному розмірі 373372,74 грн., з рахунків у банках обслуговуючих відповідача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Щодо клопотання представника відповідача про встановлення у судовому рішенні способу, строку і порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення, починаючи з липня 2013 року по червень 2018 року відповідно до графіку, суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Підставою для визначення способу та порядку виконання рішення суду можуть бути конкретні обставини, що можуть ускладнити виконання рішення або зробити його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Заявником суду не надано доказів наявності обставин, що можуть ускладнити виконання рішення або зробити його неможливим.
Посилання на складне фінансове становище є винятковою обставиною.
Також суд зазначає, що підставою для визначення способу та порядку сплати грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок визначення способу та порядку виконання рішення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Оскільки відповідачем не надано достатніх доказів наявності обставин, що можуть ускладнити виконання рішення суду по даній справі та складне фінансове становище підприємства не є винятковою обставиною, крім того не надано жодного доказу зміни політики управління виробництвом чи збутом ДП «Первомайськвугілля», суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про визначення способу та порядку виконання рішення суду.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу в сумі 373372,74 грн. задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Державне підприємств «Первомайськвугілля» (код за ЄДРПОУ 32320594) податковий борг у загальному розмірі 373372,74 грн. (триста сімдесят три тисячі триста сімдесят дві гривні 74 копійки) в доход Державного бюджету України на р/р 33110366700054, МФО 804013,отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.Луганськ ОКПО 37736894, код бюджетної класифікації (БК) 13030100.
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про встановлення у судовому рішенні способу, строку і порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення, починаючи з липня 2013 року по червень 2018 року відповідно до графіку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Д.О. Яковлев