Ухвала від 21.02.2012 по справі 2а-14208/11/0170/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

УХВАЛА
ОКРЕМА УХВАЛА

21 лютого 2012 р.Справа № 2а-14208/11/0170/15

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Кисельовій А.Є., за участю

від позивача - Нехаєнко О.С.;

від відповідача 1 - Бабаян А.Ю.

від відповідача 2 - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

Малого приватного підприємства "Маркет"

до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим, Державного реєстратора Виконавчого комітету Керченської міської ради про визнання протиправним дій та рішення,

Обставини справи: Мале приватне підприємство "Маркет" (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим, (далі - відповідач 1), Державного реєстратора Виконавчого комітету Керченської міської ради (далі - відповідач 2) про визнання дій державного реєстратора про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців про відсутність МПП «Маркет» за місцем знаходження; визнання дії Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість і прийняття рішення № 37/29-02 - неправомірними; визнання рішення № 37/29-02 від 24.10.2011 року недійсним з моменту прийняття.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2011 відкрите провадження в адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2011 року вжити заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення № 37/29-02 від 24.10.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Малого приватного підприємства "Маркет" до набрання законної сили судовим рішення по справі.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим позов задоволено частково скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим № 37/29-02 про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість МПП «Маркет».

При розгляді адміністративної справи судом встановлене наступне.

Проведення процедури реєстрації та анулювання реєстрації платників податку на додану вартість визначено розділом V Податкового Кодексу України та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.10р. №978, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за № 1400/18695.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач був внесений до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України та зареєстрований платником податку на додану вартість.

Рішенням Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим № 37/29-02від 24.10.2011 року анульовано реєстрацію МПП «Маркет» платником податку на додану вартість на підставі п.п. "ж" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, відповідно до якого реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Аналогічне положення викладене в розділі V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.10р. № 978.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-IV ( зі змінами та доповненнями) (далі -Закон № 755).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців представляє собою засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно ч.ч. 1,5 ст. 16 Закону № 755 Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Єдиний державний реєстр створюється і ведеться спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації, який є його розпорядником та адміністратором.

Відповідно до приписів ст. 18 Закону відомості про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вносить до Єдиного державного реєстру державний реєстратор.

Відповідно до абз. 2 ч. 12 ст. 19 №755 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Частиною 14 ст. 19 Закону №755 передбачено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Таким чином, з аналізу наведених норм вбачається, що анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у відповідності до "п.п. "ж"п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України відбувається у випадку, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, тобто дані Державного реєстратора.

Відповідно до п.п. 5.1 та п.п. 5.2 п. 5 розділу V Положення податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).

Як вбачається з п.п. 5.3 п. 5 розділу V Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Судом встановлено, що згідно повідомлення за ф.№18-ОПП від 19.10.2011 №36/29-0. державним реєстратором на адресу позивача направлено повідомлення вих. №688/05:2-8 від 20.10.2011 р. про необхідність надання до 20.11.2011 року підтвердження реєстраційних відомостей про юридичну особу.

Вказане повідомлення було повернуто реєстратору з відміткою «не зареєстровано» 21.10.2011, про що свідчить штемпель пошти на поштовому конверті.

21.10.2011 року державним реєстратором внесений запис №11411430011001593 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

В той же час судом встановлене, що внесення відповідачем 2 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність МПП «Маркет» за юридичною адресою, та, як результат цього, прийняття відповідачем 1 спірного рішення, було наслідком повернення 21.10.2011р. Державному реєстратору виконавчого комітету Керченської міської ради поштового відправлення, яке було здійснено працівниками Центру поштового зв'язку № 6 КД УДППЗ "Укрпошта" з порушенням норм діючого законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що повідомлення державного реєстратора про необхідність надання реєстраційних даних було спрямовано рекомендованою кореспонденцією.

Правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку, а також регулювання відносин між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв'язку і користувачами їх послуг визначені Законом України "Про поштовий зв'язок"від 04.10.2001р.N 2759-III (далі -Закон)

Статтею З Закону передбачено, що основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку є, зокрема, захист інтересів користувачів у сфері надання послуг поштового зв'язку; забезпечення надання послуг поштового зв'язку встановленого рівня якості.

Статтею 1 Закону визначено, що послуги поштового зв'язку - продукт діяльності оператора поштового зв'язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, банківських операцій, спрямований на задоволення потреб користувачів; користувачі послуг поштового зв'язку (користувачі) - фізичні та юридичні особи, які користуються послугами поштового зв'язку.

Відповідно до ст. 19 Закону користувачі мають рівні права на користування послугами поштового зв'язку на всій території України. Користувачі мають право на одержання поштових відправлень на свою домашню, службову адресу, до запитання чи з використанням абонементних скриньок.

Послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості (ч.2 ст. 13 Закону)

Правила надання послуг поштового зв'язку затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі -Правила).

Згідно із пунктом 2 Правил рекомендоване поштове відправлення - реєстрований лист, поштова картка, бандероль, секограма, дрібний пакет, мішок "M", які приймаються для пересилання без оцінки відправником вартості його вкладення.

Адресат внутрішнього поштового відправлення (посилки, листа чи бандеролі з оголошеною цінністю), поштового переказу повідомляється про надходження адресованого йому поштового відправлення, поштового переказу за телефоном, номер якого зазначається відправником на поштовому відправленні, бланку поштового переказу, або за відповідним повідомленням (п.21 Правил)

Рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, повідомлення про надходження електронних поштових переказів, які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень (крім зазначених в абзаці четвертому пункту 93 цих Правил), поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату, а у разі його відсутності - повнолітньому члену сім'ї за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу, а також документа, що посвідчує родинні зв'язки з адресатом (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо), чи рішення органу опіки і піклування про призначення їх опікунами чи піклувальниками (п.99 Правил).

У разі відсутності адресата або повнолітніх членів його сім'ї до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу (ч.2 п.99 Правил).

Згідно п.102 Правил рекомендовані поштові відправлення, рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, не вручені адресатам під час доставки додому вручаються в об'єкті поштового зв'язку.

У разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод (п.116 Правил).

Поштові відправлення, поштові перекази повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику у разі його письмової заяви, письмової відмови адресата від одержання чи закінчення встановленого строку зберігання. Поштові відправлення, поштові перекази повертаються також у разі неможливості вручити їх через неправильно зазначену адресу або її відсутність (змита, відірвана чи пошкоджена в інший спосіб) та з інших причин, які не дають змоги оператору поштового зв'язку виконати обов'язки щодо пересилання поштових відправлень, поштових переказів. (п. 117 Правил).

Неврученні одержувачам або відправникам поштові відправлення, поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку протягом строку, визначеного цими Правилами. Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення вважаються такими, що не вручені, поштові перекази - не виплачені. Неврученні поштові відправлення зберігаються об'єктом поштового зв'язку до закінчення шестимісячного строку з дня прийняття їх для пересилання, невиплачені поштові перекази - протягом трьох років з дня прийняття їх для пересилання. Протягом зазначеного строку відправник/адресат може звернутися до оператора поштового зв'язку щодо одержання такого поштового відправлення, коштів за таким поштовим переказом. .(п.119 Правил).

Судом встановлене, що повідомлення Державного реєстратора Виконавчого комітету Керченської міської ради вих. №688/05:2-8 від 20.10.2011 р. було отримано Центром поштового зв'язку № 6 КД УДППЗ "Укрпошта" 20.10.2011р., а вже 21.10.2011р., тобто на наступний день, повернуто відправнику у зв'язку з тим, що організація не зареєстрована, що не відповідає фактичним обставинам справи.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач протягом вересня - жовтня 2011 року отримував кореспонденцію за адресою реєстрації, про що свідчить лист Центру поштового зв'язку №6 КД УДППЗ "Укрпошта" вих. № 192 від 04.11.2011 року. Вказану кореспонденцію отримував представник МПП «Маркет» за довіреністю.

А відтак позивач є користувачем послуг оператора поштового зв'язку у розумінні норм Правил надання послуг поштового зв'язку. У зв'язку з чим, вказані обставини спростовують зазначення працівника Центру поштового зв'язку №6 КД УДППЗ "Укрпошта" на конверті відомостей про відсутність МПП «Маркет» як одержувача поштової кореспонденції.

Сукупність зазначених обставин дозволяє дійти до висновку, що Центр поштового зв'язку № 6 КД УДППЗ "Укрпошта", що не є суб'єктом владних повноважень та учасником адміністративних правовідносин, при відсутності підстав повернув кореспонденцію з відміткою «не зареєстровано», не вжив усіх необхідних заходів для вручення належним чином повідомлення Державного реєстратора Виконавчого комітету Керченської міської ради про підтвердження реєстраційних відомостей про юридичну особу (№688/05:2-8 від 20.10.2011 р.) МПП «Маркет», без дотримання вимог Правил надання послуг поштового зв'язку в стислий термін, на наступний день після отримання, повернув вказане повідомлення державному реєстратору, що позбавило позивача можливості надати своєчасно відповідні відомості до державного реєстратора та мало наслідком прийняття ДПІ в м. Керчі АР Крим спірного рішення про анулювання реєстрації платника податків.

Частиною 1 статті 166 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію зв'язку, затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку України від 2 серпня 2007 р. N 875 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 серпня 2007 р. за N 964/14231, державний нагляд за дотриманням законодавства у сферах телекомунікацій, користування радіочастотним ресурсом України та поштового зв'язку, а також запобігання правопорушенням у відповідних сферах здійснює Державна інспекція зв'язку (ДІЗ) у межах своїх повноважень (п. 2.1 Положення). Основним завданням ДІЗ, зокрема, є здійснення державного нагляду за дотриманням операторами поштового зв'язку, їх відокремленими підрозділами - законодавства у сфері поштового зв'язку, додержання ліцензійних умов, стандартів, інших нормативних актів у сфері поштового зв'язку (п.п. 4.2.3 п. 4.2 Положення).

Під час розгляду справи встановлені порушення закону з боку працівників Центру поштового зв'язку № 6 КД УДППЗ "Укрпошта", які потребують усунення та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.Національній комісії з питань регулювання зв'язку України вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

2.Про прийняті заходи повідомити суд не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Ухвалу направити для належного реагування. Національної комісії з питань регулювання зв'язку України (03179, м.Київ, просп. Перемоги, 15-й км).

Окрема ухвала може бути оскаржена особою, інтересів якої вона стосується.

Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.