Справа № 121/2834/13-а
2-а/121/214/13
17 червня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кайро І.А., при секретарі Реммер М.О., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Коринтелі Н.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим у якій просить визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим в зв'язку з відмовою у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідок Апеляційного суду Луганської області починаючі з 01 січня 2012 року; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2012 року на підставі довідок Апеляційного суду Луганської області з розрахунку 90% заробітної плати працюючого судді Апеляційного суду Луганської області; зобов'язати відповідача виплатити їй недовиплачену суму щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня 2012 року
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 є суддею Апеляційного суду Луганської області у відставці, зі стажем роботи на посаді судді 29 років 8 місяців 16 днів. З 2008 року її особова справи з Управління Пенсійного фонду України в м. Луганськ передана до Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК, з причин зміни місця її проживання. З 01 січня 2012 року заробітна плата судді Апеляційного суду Луганської області, від якої відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначається її грошове утримання, постійно змінювалась, у зв'язку з чим, вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її грошового утримання, однак відповідач своїм листом від 06 лютого 2013 року відмовив їй у здійсненні перерахунку. Зазначеним рішенням відповідач порушив її права, у зв'язку з чим його дії по відмові у здійсненні перерахунку повинні бути визнані протиправними та зобов'язано Управління пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок грошового утримання та виплатити недовиплачену суму коштів.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав мотивуючи тим, що фактично не зверталася до Управління пенсійного фонду в м. Ялта з заявою про перерахування пенсії, оскільки оригіналів довідок про заробітну плату вона не надавала. Як на відповідне звернення особи їй була надана відповідь на підставі Закону України «Про звернення громадян». Крім того, перераховувати довічне грошове утримання можливо лише суддям Конституційного суду України.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши надані докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Судом встановлено, що Указом Президента України № 10 від 13 жовтня 1995 року ОСОБА_1 звільнена з посади судді Луганського облсуду (нині Апеляційний суд Луганської області) у відставку, що підтверджено копією трудової книжки на ім'я позивача (а.с.13-15).
В даний час ОСОБА_1 є суддею у відставці, що підтверджено копією посвідчення НОМЕР_1 (а.с.12).
З 01 листопада 2008 року ОСОБА_1 отримує щомісячне довічне грошове утримання як суддя у відставці в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК за її заявою від 17 листопада 2008 оку та документів пенсійної справи. При нарахування утримання використовувався розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за вих. № 36 від 27 січня 2007 року виданого Апеляційним судом Луганської області.
29 січня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим з заявою про здійснення перерахунку її щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2012 року на підставі довідок, виданих Апеляційним судом Луганської області, що підтверджено копією заяви від 29 січня 2013 року до якої були додані п'ять копій довідок від 11 січня 2013 року Апеляційного суду Луганської області (а.с.10).
06 лютого 2013 року за № 13/ф-08 (а.с.11) Управлінням пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим ОСОБА_1 дана відповідь про те, що перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання передбачений лише діючим суддям Конституційного Суду України, яким вона не є.
Суд вважає, що зазначений лист-відповідь не є рішенням Управління пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим про відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, а є лише листом-відповіддю на вказане звернення ОСОБА_1
Таким чином, Управління пенсійного фонду в м. Ялта Автономної Республіки Крим рішень про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не виносив.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За для захисту прав позивача в даному судовому провадженні, суд виходить за межі позовних вимог і розглядає позовні вимоги щодо нездійснення Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці по заяві від 29 січня 2013 року як бездіяльність.
Суд вважає зазначену бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК щодо нездійснення перерахунку зазначеного грошового утримання за період з 01 січня 2012 року (дата зміни грошового утримання діючого судді) по 29 січня 2013 року (дата звернення ОСОБА_1 із заявою) -протиправною.
Так, відповідно до частини першої статті 126 Конституції України, Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканність суддів. До таких конституційних гарантій віднесено обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів (частина перша статті 130 Конституції України).
За змістом пункту 8 частини четвертої статті 47, статей 136-138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" належне матеріальне та соціальне забезпечення судді, в тому числі і щомісячне довічне грошове утримання, є елементами статусу судді та однією з основоположних гарантій незалежності судді.
Згідно з ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» (в редакції Закону від 15.12.1992 № 2862-XII, чинній на момент звільнення позивача з посади судді), судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" . Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
В силу ч. 1 статті 37 і статті 37-1 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 4 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
Визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією належного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь-які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає, в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя.
Таким чином, до судді апеляційного суду у відставці застосовуються такі ж гарантії виплати щомісячного довічного грошового утримання передбачені ч. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», оскільки вони мають такій же статус судді, як і судді Конституційного Суду України.
Враховуючи те, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці і розмір пенсії колишнього державного службовця залежать від суми грошового утримання діючого судді (заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та виходячи з принципу єдності статусу суддів, у разі підвищення розміру грошового утримання діючого судді має здійснюватись перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Крім того, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання передбачений на рівні підзаконного нормативно-правового регулювання. Так, згідно з пунктами 3 і 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 384/2011, пунктами 2.1 і 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 р. № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 р. № 5-5), серед основних завдань і функцій Пенсійного фонду України та його органів на місцях є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Додатком № 2 до Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р. № 3-1, встановлена форма довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, в якій зазначаються відомості про заробітну плату судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Таким чином, оскільки по дійсний час перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 відповідачем здійснено не було, то з урахуванням вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, підлягає визнанню протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК щодо нездійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання діючого судді Апеляційного суду Луганської області за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2013 року.
При цьому не підлягають задоволенню позовні вимоги по визнання протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК щодо нездійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання діючого судді Апеляційного суду Луганської області за період з 01 червня 2013 року та на майбутнє, оскільки відповідачем ще не допущено порушення прав ОСОБА_1 які підлягали б захисту.
Також, Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта АРК підлягає зобов'язанню здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання діючого судді Апеляційного суду Луганської області за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2013 року з урахуванням довідок «про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці» Апеляційного суду Луганської області №№ 14, 15, 16, 17, 18 від 11 січня 2013 року та виплатити недовиплачену суму щомісячного грошового утримання.
При цьому, не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 та виплатити суму недовиплаченого утримання за період з 01 червня 2013 року та на майбутнє, оскільки порушення прав позивача ще не було.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 71, 159-163 КАС України, ст.ст. 47, 136-138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», Положення про Пенсійний фонд України, Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, суд,
позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим щодо нездійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання діючого судді Апеляційного суду Луганської області за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2013 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ялта Автономної Республіки Крим здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у зв'язку зі зміною розміру грошового утримання діючого судді Апеляційного суду Луганської області за період з 01 січня 2012 року по 01 червня 2013 року з урахуванням довідок «про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці» Апеляційного суду Луганської області №№ 14, 15, 16, 17, 18 від 11 січня 2013 року та виплатити недовиплачену суму щомісячного грошового утримання.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Ялтинський міський суд АРК в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: