Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
іменем України
"11" червня 2013 р. Справа № 0670/8064/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Охрімчук І.Г.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Селянсько-фермерського господарства "Едельвейс" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" листопада 2011 р. у справі за позовом Селянсько-фермерського господарства "Едельвейс" до Головного управління агропромислового розвитку Житомирської облдержадмінстрації, Конкурсної комісії з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів Житомирської ОДА про визнання протиправним рішення ,
У серпні 2011 року позивач звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати рішення комісії головного управління агропромислового розвитку Житомирської облдержадміністрації з питань надання державної підтримки підприємства агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів (протокол № 5 від 13.07.2011 року) протиправним, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Селянсько-фермерське господарство "Едельвейс", є сільськогосподарським підприємством агропромислового комплексу та займається сільськогосподарським виробництвом. 29.03.2011 року Позивач уклав кредитний договір із ПАТ "Райффазен Банк Аваль" та отримав короткостроковий кредит. За користування вказаним кредитом була визначена процентна ставка в розмірі 17% річних, що становить 219020,51 грн. Відповідно до вимог постанови КМ України № 794 від 11.08.2010 року Позивач надав Відповідачу весь необхідний перелік документів для отримання права на компенсацію вказаної відсоткової ставки за залученим кредитом. Рішенням Конкурсної комісії з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів Житомирської ОДА (протокол № 5 від 13.07.2011 року) Позивачу було відмовлено в наданні такої державної підтримки.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2011 року в задоволенні позову Селянсько-фермерського господарства "Едельвейс" до Головного управління агропромислового розвитку Житомирської облдержадміністрації, Конкурсної комісії Житомирської ОДА з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції покликався на те, що оскаржуване рішення винесено в межах повноважень, у спосіб визначений законом та з урахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Селянсько-фермерське господарство "Едельвейс", є сільськогосподарським підприємством агропромислового комплексу та займається сільськогосподарським виробництвом. 29.03.2011 року Позивач уклав кредитний договір із ПАТ "Райффазен Банк Аваль" та отримав короткостроковий кредит. За користування вказаним кредитом була визначена процентна ставка в розмірі 17% річних, що становить 219020,51грн. Відповідно до вимог постанови КМ України №794 від 11.08.2010 року Позивач надав весь необхідний перелік документів для отримання права на компенсацію вказаної відсоткової ставки за залученим кредитом.
Конкурсна комісія з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів Житомирської ОДА, відмовила Позивачу в наданні права на отримання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів. Вказане рішення мотивоване встановленням КРУ в Житомирській області, як контролюючим органом, факту незаконного одержання Позивачем бюджетних коштів по програмі "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" та їх неповернення до бюджету.
Вказану інформацію на засіданні даної Конкурсної комісії оприлюднив начальник відділу інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів КРУ в Житомирські області із посилкою на відповідний акт перевірки від 07.07.2009року № 06-07-09/051 і зазначив, що Позивач всупереч вимог постанови КМ України від 26.03.2008року "Про затвердження Порядку використання у 2008році коштів, передбачених у державному бюджеті для селекції в рослинництві" за отримані бюджетні кошти в сумі 14250,00грн. придбав насіння сої не у виробника насіння і садового матеріалу, включеного у Державний реєстр виробників садового матеріалу, а в іншого поставщика. Наявність вказаного факту підтверджується листом КРУ в Житомирській області від 05.08.2011 року щодо надання інформації відносно суб'єктів господарювання, відносно яких встановлені факти незаконного тримання коштів із державного бюджету. Вказаний лист також досліджений в судовому засіданні.
Так, за приписами п.5. Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 794 (далі Порядок) компенсація не надається позичальникам, яких визнано банкрутами, стосовно яких порушено справу про банкрутство, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більш як шість місяців заборгованість перед державним (місцевим) бюджетом та Пенсійним фондом України.
Нарахування компенсації здійснюється за фактом отримання позичальником оплачених за рахунок кредитних коштів товарів, робіт і послуг за наявності відповідних підтвердних документів.
У разі встановлення контролюючими органами факту незаконного одержання бюджетних коштів припиняється надання позичальнику будь-якої державної підтримки протягом поточного та наступного бюджетних періодів, а кошти у сумі, що незаконно одержані повертаються до державного бюджету.
Згідно ч. 2, 5 ст. 2 "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" передбачено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.
Відповідно до п. 35 Порядку проведення інспектування державною контрольною ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок. На першому титульному аркуші акта ревізії, який оформляється на бланку контролюючого органу, зазначається назва документа (акт), дата і номер, місце складення (назва міста, села чи селища) та номер примірника.
Виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції контролюючого органу, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність доводів позивача щодо неналежного оформлення КРУ в Житомирській області встановленого факту незаконного отримання Позивачем коштів із державного бюджету та їх неповернення.
Крім того, апеляційним судом встановлено, Селянсько-фермерське господарство "Едельвейс" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій контрольно-ревізійного управління в Житомирській області, правонаступником якого є Державна фінансова інспекція в Житомирській області, щодо включення СФГ "Едельвейс" до переліку підприємств, що позбавляються права на отримання державної фінансової підтримки та зобов'язання відповідача направити на адресу конкурсної комісії Головного управління АПР Житомирської ОДА з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів Житомирської ОДА лист-повідомлення про помилкове включення СФГ "Едельвейс" до переліку підприємств, що позбавляються права на отримання державної фінансової підтримки впродовж відповідних періодів.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 червня 2012 року в задоволенні позову відмовлено. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2013 року зазначену постанову залишено без змін, рішення набрало законної сили.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення Конкурсної комісії з питань визначення переліку підприємств агропромислового комплексу для отримання права для надання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів Житомирської ОДА від 13.07.2011 року в частині відмови Селянсько-фермерському господарству "Едельвейс" в наданні права на отримання державної підтримки через механізм здешевлення кредитів винесено в межах повноважень, у спосіб визначений законом та з урахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду без змін.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Селянсько-фермерського господарства "Едельвейс" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" листопада 2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук
судді: І.Г. Охрімчук С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Селянсько-фермерське господарство "Едельвейс" вул.Чкалова 12,с.Стрижівка,Любарський район,Житомирська область,13131
3- відповідачу Головне управління агропромислового розвитку Житомирської аблдержадмінстрації майдан С.П.Корольова 3,кв.14,м.Житомир,10014