Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"19" червня 2013 р. Справа № 806/2187/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянська О.В. ,
за участю представника позивача Ясинецької Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" квітня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" до Державної податкової інспекції у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" звернулось до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби №0002201500 від 22.02.2013 року про накладання на Товариство з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" штрафу у розмірі 22355,75 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29.04.2013 року в задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" відмовлено за безпідставністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог. Зазначив, що перевірка, на підставі якої прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, проведена з порушенням норм Податкового кодексу України, а тому висновки акту вказаної перевірки на підставі якого винесено спірне податкове-повідомлення рішення є неправомірним, а податкове повідомлення-рішення №0002201500 від 22.02.2013 року підлягає скасуванню. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та прийняв незаконне рішення.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що Державною податковою інспекцією у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" з питання своєчасності орендної плати за землю юридичних осіб за квітень - грудень 2010 року та 2011 року, про що складено акт №138/1502/33671472 від 08.02.2013 року.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Олвіта-Буд" п. 287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-IV, а саме товариством несвоєчасно сплачено суму податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб за квітень, травень, червень, липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2010 року та 2011 року.
За наслідками перевірки, податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.02.2013 року №0002201500, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 22355,75 грн. за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання по орендній платі за землю.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з правомірності проведення перевірки податковим органом та винесення податкового повідомлення-рішення про застосування штрафу.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ "Олвіта-Буд" подало до Державної податкової інспекції у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби, декларації по орендній платі з юридичних осіб №388 від 26.01.2010 року та №1189 від 31.01.2011 року, згідно яких визначило суму грошового зобов'язання, що підлягає сплаті за землю (а.с.9).
Згідно п. 14.1. та п.п. 14.1.42. ст. 14 Податкового кодексу України, власники земельних ділянок та землекористувачі обчислюють суму сплати за землю з урахуванням даних державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.
Відповідно до ст. 285 та п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців); платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Нормами п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України, передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб Товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ "Олвіта-Буд" у визначені законодавством строки не сплачено.
Відповідно до п.126.1. ст.126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що нарахування податковим органом штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб у сумі 22355,75 грн., є правомірним та не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Щодо неправомірності дії податкового органу при здійсненні камеральної перевірки.
Згідно п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п. 75.1.1. ст.75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Нормами п. 75.1.2. ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Пунктом 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Перевіркою перевірялось питання своєчасності сплати орендної плати за землю.
Статтею 286 Податкового кодексу України визначено порядок обчислення плати за землю, а тому посилання позивача на проведення камеральної перевірки за межами передбаченого строку проведення таких перевірок, є безпідставним.
Посилання позивача на порушення строків проведення податковим органом камеральної перевірки згідно листа ДПА України від 21.06.2011 року №17197/7/15-0617, то воно є безпідставним, так як зазначений лист лише надає примірну форму акту камеральних перевірок.
Колегія суддів погоджуєтья з висновком суду першої інстанції, що камеральна перевірка проведена податковим органом згідно вимог Податкового кодексу України, а податкове повідомлення-рішення №0002201500 від 22.02.2013 року, прийняте за результатами акту вказаної перевірки, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 22355,75 грн. - є правомірним.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" квітня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Олвіта-Буд" вул.Садова,11,с.Оліївка,Житомирський район, Житомирська область,12402
3- відповідачу Державна податкова інспекція у Житомирському районі Житомирської області Державної податкової служби пл.Перемоги, 2,м.Житомир,10014