Постанова від 18.03.2011 по справі 2а-16720/10/15/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м.Сімферополь

18 березня 2011 р. (12:44год) Справа №2а-16720/10/15/0170

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульова О.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення 5710,44 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Винятинський М.С., довіреність № 127/10-0 від 30.11.10р.;

від відповідача : ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_3;

Суть спору: До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 5710,44грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що за відповідачем склалася заборгованість з податку на додану вартість у сумі 5710,44грн., яка відповідачем у добровільному порядку не сплачується. Передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000р. заходи стягнення позитивних результатів не дали.

В судовому засіданні 18.03.11р. представник позивача підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі та наполягав на задоволенні позову, відповідач позовні вимоги визнала у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторін, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК від 13.06.2007р. як фізичну особу-підприємця, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с.14) та взята на облік як платник податків у ДПІ в м. Сімферополі АРК, що підтверджується довідкою № 24710 від 19.06.2007р. (а.с.15).

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про систему оподаткування" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.

Враховуючи вищевикладене, відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування".

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках -коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами.

Пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 - ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій декларації.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Судом з'ясовано, що відповідач самостійно задекларував податкові зобов'язання з ПДВ у податкової декларації з ПДВ за місяць 2009р. № 11647 від 19.02.2009р. в розмірі 1963,00грн. (а.с.16-17), частково сплачено на суму 837,17грн., заборгованість складає 1131,83грн.

Також на підставі декларації з ПДВ за 2 місяць 2009р. № 22295 від 19.03.2009р. відповідач самостійно визначена суму податку - 2089,00 грн. (а.с.18-19).

Відповідно до 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п.5.4. ст.5 Закону України № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання , не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Законом України "Про податок на додану вартість" "№168/97-ВР від 03.04.97 р. (із змінами та доповненнями) (далі Закон № 168), зокрема пунктом 6.1. ст. 6 Закону, встановлено, що оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Підпунктом 6.1.1. п. 6.1. ст. 6 Закону передбачено, що податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п 7.3.1. п. 7.3. ст. 7 Закону №168 датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;

або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.

Згідно до п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Судом встановлено, що 09.02.2009р. Державною податкової інспекцією в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку податкової декларації з ПДВ ФОП ОСОБА_1, в ході якої виявлені порушення п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість"№168/97-ВР від 03.04.97 р. (із змінами та доповненнями) - підприємцем не включено до складу податкових зобов'язань суми, які підтверджені податковими накладними (на суму 1198,20 грн.) за листопад 2008 року.

Результати перевірки були відображені в акті № 1093/17-2 від 09.02.09р. (а.с.22).

За порушення п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону №168 відповідача були визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 1318,02 грн. (у тому числі за основним платежем на суму 1198,20грн. та за штрафними санкціями - 119,82 грн.), згідно податкового повідомлення-рішення № 00001531702/0 від 12.02.09 р. (а.с.21).

Відповідачем не отримано дане податкове повідомлення-рішення, про що свідчить акт № 1104/17-236 від 20.03.09р. про неможливість вручення податкового повідомлення рішення, у зв'язку з чим податкове повідомлення - рішення розміщено на дошці податкових повідомлень (а.с.23). Між тим, в судовому засіданні відповідач підтвердив факт отримання зазначеного податкового повідомлення рішення.

Відповідно до п.п.17.1.3. п.п.17.1. ст.17 Закону № 2181 (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

06.05.2009р. Державною податкової інспекцією в м. Сімферополі АР Крим проведено невиїзну документальну перевірку дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_1, в ході якої виявлені порушення п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. - несвоєчасно сплачено податок на додану вартість (кількість днів затримки 83 дні.)

Результати перевірки були відображені в акті №3988/17-2 від 06.05.09р. (а.с.26).

За порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181 до відповідача було застосовано штрафні санкції у сумі 661,59 грн., згідно податкового повідомлення-рішення №0004091702/0 від 06.05.09 р. (а.с.25), отримано відповідачем 07.05.2009р. відповідно до відмітки на корінці податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до 7.8. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.

Судом встановлено, податковий період для відповідача дорівнює одному місяцю, тому він зобов'язане щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, подавати до ДПІ у м. Сімферополі АРК декларації з податку на додану вартість.

07.10.2009р. ДПІ в м.Сімферополі АР Крим проведено перевірку дотримання строків пред'явлення податкової декларації, розрахунку ФОП ОСОБА_1, в ході якої виявлені порушення п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. - не надання декларації з ПДВ за липень та серпень 2009 р.

Результати перевірки були відображені в акті №9716/17-2 від 07.10.09р. (а.с.28).

За порушення п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 до відповідача було застосовано штрафні санкції у сумі 340,00 грн., згідно податкового повідомлення-рішення №0010421702/0 від 14.10.09 р. , отримано відповідачем 14.10.2009р. відповідно до підпису на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.27).

Також 19.11.2009р. ДПІ в м.Сімферополі АР Крим проведено перевірку дотримання строків пред'явлення податкової декларації, розрахунку ФОП ОСОБА_1, в ході якої виявлені порушення п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. - не надання декларації з ПДВ за вересень 2009р.

Результати перевірки були відображені в акті №31/17-2 від 19.11.09р. (а.с.30).

За порушення п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181 до відповідача було застосовано фінансові санкції у сумі 170,00 грн., згідно податкового повідомлення-рішення № 0011841702/0 від 23.11.09 р. , отримано відповідачем 08.12.2009р. відповідно до підпису на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.29).

Згідно довідки о сумах податкового боргу ФОП ОСОБА_1 була нарахована пеня у розмірі 177,82грн.

Таким чином загальна сума заборгованості відповідача, що була визначена у податкових деклараціях, податкових повідомлення-рішеннях складає 5710,44грн., згідно розрахунку суми заборгованості (а.с.5).

Із матеріалів справи вбачається, що ДПІ в м.Сімферополі АР Крим були направлені відповідачу перша податкова вимога № 1/5645 від 05.12.2008р. (а.с.31), яке було розміщено на дошці оголошень 04.09.2009р. (зворотній бік а.с.31) та друга податкова вимога № 2/7512 від 05.10.09р.(а.с.32), яке було розміщено на дошці оголошень 06.11.2009р. (зворотній бік а.с.32 ).

Відповідно до положень абз. 4 п.п.6.2.4. п.6.2. ст.6 Закону України №2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Таким чином, податкові вимоги вважаються врученими відповідачу, а податкове зобов'язання узгодженим.

Пункт 5.4.1. ст. 5 Закону України №2181 встановлює, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З матеріалів справи вбачається, що податковий борг відповідача становить 5710,44 грн., який підлягає сплаті до державного бюджету.

Відповідачем у порядку ч. 1 ст. 71 КАС України не надано доказів сплати заборгованості, оскарження прийнятих позивачем податкових повідомлень-рішень.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 18.03.11р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

У повному обсязі постанову складено 23.03.11 року.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (95000, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1, р/р не відомі) до бюджету заборгованість з податку на додану вартість та пені код платежу 3014010100, р/р 31114029700002 в Державний бюджет м.Сімферополь, ГУ ДКУ в АРК, ЕДРПОУ 34740405, МФО 824026 у сумі 5710,44грн.

Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.