Постанова від 27.01.2011 по справі 2а-14820/10/15/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 січня 2011 р. Справа №2а-14820/10/15/0170

(12:35год.) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Налбандян Р.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АРК

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення

за участю представників:

від позивача - не з'явився ;

від відповідача -не з'явився

Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з адміністративним позовом Державна податкова інспекція в м. Ялта АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з сумі 1294,61грн. з єдиного податку та пені у сумі 7,78 грн.

Ухвалами від 16.11.10 р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні 27.01.11 р. представник позивача не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією. У зв'язку з поверненням до суду судової повістки зазначенням на конверті причини повернення "за закінченням терміну зберігання", що суд розцінює як відмову від отримання судової повістки, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Алушті АР Крим являється суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Ялта АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Відповідно до частини 1 статті 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 Кодексу, якою передбачено, що така реєстрація здійснюється у порядку, визначеному законом. Згідно з п. 2 частини 2 статті 55 ГК України громадяни України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані як підприємці визнаються суб'єктами господарювання.

ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1) 20.06.2006 року зареєстрований виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим, як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом із ЄДР (12).

Судом встановлено, що відповідно до довідки про взяття на облік платника податків ДПІ в м. Ялта АР Крим від 15.06.2010 року № 5607/9/29-0 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 взятий на облік у якості платника податків 20.06.2006 року за № 214600000000 (а.с.9).

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 являвся фізичною особою підприємцем, був зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням підприємницької діяльності, у тому числі стосовно належної сплати податків.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва"-суб'єкти малого підприємництва -фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

З урахуванням положень зазначеного Указу, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 до ДПІ в м. Ялта АР Крим 15.06.2009 року подано заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Як вбачається із заяви відповідача на право застосування спрощеної системи оподаткування від 15.06.2009р., він здійснював підприємницьку діяльність у сфері торгівля харчовими товаровими.

Судом встановлено, що відповідачем в заяві про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15.06.2009 року зазначено, що він перебуває у трудових правовідносинах з ОСОБА_2.

Абзац 2 статті 2 Указу "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць, а відповідно абз.4 цієї же статті у разі коли платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або за участю у підприємницькій діяльності членів його сім'ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 відсотків за кожну особу.

Рішенням Ялтинської міської ради АР Крим затверджені ставки єдиного податку для фізичних осіб -підприємців по видам діяльності, зокрема, при здійсненні діяльності у сфері торгівлі харчовими товарами, чим відповідно до заяви займався відповідач, ставка податку становить 200,00 грн. на місяць.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, громадянин підприємець зобов'язаний своєчасно надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом.

Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" випливає що, фізичні особи -підприємці сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

За 6 місяців 2009 року плата по єдиному податку за відповідачем складає 1600,00грн., судом встановлено, що відповідачем заборгованість була частково сплачена, на суму 305,39 гривень, тому сума боргу була зменшена і становить 1302,39 гривень (1600,00грн. - 305,39грн. + 7,78грн.) однак у встановлені законодавством строки сума заборгованості зі сплати єдиного податку відповідачем не погашена у повному обсязі, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Судом встановлено, що 24.06.2009 року ДПІ в м. Ялта АР Крим була складена перша податкова вимога № 1/2029 на суму податкового боргу ОСОБА_1 в розмірі 294,61 гривень.

Податкова вимога № 1/2029 була надіслані на адресу відповідача, але кореспонденція поверталась.

Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.

Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений "Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 та "Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року.

Посадовими особами податкових органів був складений акт № 2172/24-0 від 10.11.2009 року про неможливість вручення ОСОБА_1 першої податкової вимоги, у зв'язку з поверненням поштової кореспонденції, тому рішення було розміщено на дошці оголошень 10.11.2009 року. При цьому день розміщення рішення вважається днем його вручення.

Судом встановлено, що 22.12.2009 року ДПІ в м. Ялта АР Крим була складена друга податкова вимога № 2/3344 на суму податкового боргу ОСОБА_1 в розмірі 1294,61 гривень (1294,61 гривень- за основним платежем; 7,78 гривень - пеня) .

Податкова вимога № 2/3344 була надіслані на адресу відповідача, але кореспонденція поверталась.

Посадовими особами податкових органів був складений акт №2468/24-0 від 31.12.2009 року про неможливість вручення ОСОБА_1 другої податкової вимоги, у зв'язку з поверненням поштової кореспонденції, тому рішення було розміщено на дошці оголошень 31.12.2009 року. При цьому день розміщення рішення вважається днем його вручення.

Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Суд встановив, що станом на день розгляду справи податкова заборгованість ОСОБА_1 складає 1294,61 гривень не сплачена, цей факт підтверджується даними особового рахунку,а також розрахунком суми заборгованості.

За таких обставин, заборгованість відповідача зі сплати єдиного податку з урахуванням часткової сплати, у сумі 1294,61 грн. підлягає стягненню і вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню, оскільки є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи.

Стосовно стягнення з відповідача заборгованості зі сплати пені в розмірі 7,78 грн., суд зазначає наступне.

Як вбачається із розрахунку суми позову та облікової картки відповідача, загальна сума заборгованості, яка на думку позивача підлягає стягненню з відповідача, становить 1302,39 грн. (1294,61грн. заборгованість зі сплати єдиного податку; 7,78 грн. пеня).

Відповідно до преамбули Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими"(далі Закон 2181) в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Пунктом 1.4 ст.1 Закону №2181 визначено, що пеня - це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону №2181 нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Позивачем як суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів самостійного нарахування відповідачем суми належного до сплати єдиного податку або нарахування такої суми відповідачу контролюючим органом.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення суми пені задоволенню не підлягають, оскільки податковим органом не наведено законодавчих підстав нарахування пені на суму заборгованості по сплаті єдиного податку.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості підлягають частковому задоволенню у сумі 1294,61 грн.

У повному обсязі постанову складено 27.01.11 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з фізичної особи-підприємця Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( 98637, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, рр НОМЕР_2 «Банк Національний Кредит», МФО 320702 або іншого рахунку) заборгованість з єдиного податку у сумі 1294,61грн. та перерахувати до місцевого бюджету м.Ялта (код платежу -16050200, р/р 34210379700039 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, код ЄДРПОУ 34740850).

Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Тоскіна Г.Л.