Рішення від 11.06.2013 по справі 1904/2663/2012

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1904/2663/2012 Головуючий у 1-й інстанції Козяр Л.В.

Провадження № 22-ц/789/779/13 Доповідач - Ткач О.І.

Категорія - 57

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2013 р. Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі:

головуючого - Ткач О.І.

суддів - Гірського Б. О.,

у відсутність сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районої державної адміністрації на рішення Гусятинського районного суду від 13 травня 2013 року у цивільній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування завданої шкоди,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Гусятинського районного суду від 13 травня 2013 року відмовлено в позові Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення 40440 (сорок тисяч чотириста сорок) гривень 75 копійок незаконно вилучених коштів:

- стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації на користь держбюджету Гусятинського району (одержувач: УДКУ у Гусятинському районі, код ЄДРПОУ суду 02886568, банк одержувача: ГУДКу в Тернопільській області, МФО 838012, р/р 31216206700116, код класифікації доходів бюджету: 22030001, код отримувача коштів (код за ЄДРПОУ): 37373001) судовий збір в розмірі 404 (чотириста чотири) гривні 41 копійку судового збору.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити їх позовні вимоги, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та неповного з'ясування обставин справи.

Зокрема, апелянт вказує що відповідачі, як працівники Гримайлівської селищної ради порушили вимоги щодо надання достовірних даних для призначення та виплати допомоги внаслідок чого було незаконно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу, яку вони просять відшкодувати. Крім цього, апелянт заперечує стосовно стягнення із них судових витрат, оскільки Законом України "Про судовий збір" Управління праці та соціального захисту населення звільнено від сплати судового збору.

Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та межах позовних вимог, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, у відсутність сторін, які просять справу розглянути у їх відсутність, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що апеляційну скаргу слід частково задовольнити.

В листопаді 2012 року Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації звернулось до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування шкоди. В обґрунтування свої позовних вимог посилається на те, що проведеною позаплановою ревізією встановлено, що головою Гримайлівської селищної ради ОСОБА_1 було надано недостовірну інформацію, щодо місця проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та їх матері ОСОБА_5, а ОСОБА_2, як уповноваженою особою селищної ради, незаконно оформлено документи для нарахування допомоги ОСОБА_5, оскільки остання особисто не зверталась із заявою, бо у вказаний період часу перебувала за межами України. а тому вказані витрати підлягають відшкодуванню.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено те, що саме дії відповідачів: ОСОБА_1- з надання довідки про склад сім'ї згідно записів господарської книги; ОСОБА_2, як уповноваженої особи селищної ради з прийняття необхідних документів для призначення соціальної допомоги ОСОБА_5, послужили підставою призначення допомоги особі, яка особисто не зверталась із заявою, оскільки перебувала і перебуває за межами України.

Висновок суду першої інстанції в цілому є підставним.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" - "Документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги самостійно..."

Згідно п. 38 Положення про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми - "Одноразова допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання одного із батьків."

Порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в тому числі державна допомога сім'ям з дітьми встановлена Інструкцією, яка затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 345 від 19.09.2006 року.

Так, згідно пункту 2.1. вказаної інструкції-" Приймання заяви та документів для надання усіх видів соціальної допомоги здійснюється спеціалістом з прийому безпосередньо від заявника, його опікуна або іншої особи за відповідним дорученням, завіреним у встановленому порядку, у тому числі лікарем лікарняної установи, де перебуває заявник.

За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 18 років тощо) не може особисто зібрати необхідні документи, збір зазначених документів на отримання соціальної допомоги покладається на Управління.

У сільській місцевості заяви з необхідними документами для призначення соціальної допомоги приймаються уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних і сільських рад, і передаються до відповідних органів праці та соціального захисту населення.

Прийняття документів включає:

перевірку правильності заповнення заяви та, у разі потреби, надання допомоги в її заповненні;

перевірку правильності оформлення та повноти документів, що підтверджують право заявника на відповідні види допомоги;

видачу заявникові повідомлення (відривного талона) про прийняття заяви та документів.

Під час приймання заяви та документів спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з пред'явленими паспортами (документами, які засвідчують особу) зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) громадян та членів їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, свідоцтвами про народження неповнолітніх дітей та іншими документами, які передбачені відповідними нормативними актами для призначення допомоги."

При цьому, в силу пункту -"1.3. Кожний спеціаліст Управління, задіяний в процесі надання соціальної допомоги, відповідає за правильність оформлення і ведення справ, зберігання документів, які були прийняті ним до розгляду щодо надання соціальної допомоги."

Згідно до ч. 3 ст. 43 Положення про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми - "У сільській місцевості прийняття заяв з необхідними документами для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми і передачу їх відповідним органам праці та соціального захисту населення здійснюють особи, уповноважені виконавчими комітетами сільських і селищних рад."

Судом першої інстанції встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Рим Республіки Італія народився ОСОБА_3, а ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4, батьками яких є ОСОБА_6 та ОСОБА_5, що підтверджуються витягами з реєстрів актів про народження (а.с. 6, 12).

З матеріалів справи та акту ревізії Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції від 20.03.2012 року (а.с. 16-28) вбачається, що ОСОБА_2 не є уповноваженою особою Гримайлівської селищної ради з оформлення документів на призначення соціальної допомоги сім'ям з дітьми і не наділена повноваженнями щодо прийняття заяв для її призначення.

Працівником управління прийнято заяву ОСОБА_5 за №624 від 12.03.2007, яка не підписана заявницею, оскільки перебувала за кордоном, та призначено одноразову допомогу на сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та допомогу по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку. Розмір виплат в загальному становить 12262,04 грн.( а.с.21)

Аналогічно і у випадку призначення одноразової допомоги при народженні дочки ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2 та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: працівник позивача прийняла пакер документів від неуповноваженої особи ОСОБА_2- чим порушила вимоги Закону та нормативних актів. Розмір виплат в загальному становить 28178,71 грн.(а.с.25)

Згідно, п. 3.6 вищевказаної Інструкції - "Повнота поданих документів, правильність їх оформлення перевіряється головним спеціалістом з прийому або іншим працівником відділу (управління, сектору), на якого відповідно до посадових обов'язків покладено функції контролю за правильністю прийняття заяви на призначення допомоги."

Таким чином, збитки державі спричинено працівниками позивача із-за неналежного виконання покладених на них обо'язків Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Положенням про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, Інструкцією, яка затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 345 від 19.09.2006 року, оскільки ОСОБА_5 не подана особисто жодна заява головному спеціалісту управління праці прийому документів

Таким чином, з аналізу зібраних у справі доказів та норм чинного законодавства вбачається, що відповідачі не несуть відповідальності за нарахування соціальної допомоги ОСОБА_5, оскільки ОСОБА_2 не була наділеною повноваженнями з оформлення документів на призначення державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми. Відповідно обов'язок щодо прийняття документів, їх належного оформлення та перевірки їх достовірності підпадає під компетенцію головного спеціаліста з прийому, а відтак ОСОБА_2 не відноситься до посадових осіб, винних в порушенні законодавства про державну допомогу сім'ям з дітьми, а тому не несе відповідальності.

Що стосується вимог до ОСОБА_1, то в цій частині суд першої інстанції вірно визначив, що довідка про склад сім'ї видана на основі даних господарської книги і не є єдиною та самостійною підставою для призначення допомоги, адже їй передують дії працівників управління з прийняття особисто від заявника заяви та перевірки додатків до неї.

Суд апеляційної інстанції приходить до висновку про підставність доводів апеляційної скарги стосовно незаконності судового рішення в частині стягнення із Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації судового збору в розмірі 404,41 грн.

Так, згідно п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населення- за подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 88 ЦПК України "- Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України."

Враховуючи те, що сторона позивача звільнена від сплати судового збору, а їх позовні вимоги відхилено, рішення в цій частині слід скасувати.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 309 ЦПК України, суд апеляційної інстанції -

ВиР І Ш И В ИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації - задовольнити частково.

Скасувати рішення Гусятинського районного суду від 13 травня 2013 року в частині стягнення із Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації судового збору в розмірі 404 грн. 41 коп.

В решті рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів.

Головуючий - підпис

Судді - два підписи

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду Тернопільської області О.І. Ткач