"06" червня 2013 р. м. Київ К/9991/70447/11
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Калашнікової О.В.,
Леонтович К.Г
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області на постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 26 травня 2009 року та постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 жовтня 2009 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області,
про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У січні 2008 року ОСОБА_2 звернулася із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області (далі-Управління) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9.07.2007 року до 31.12.2007 року.
26 травня 2009 року постановою Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області позов задоволено.
Визнано бездіяльність Управління з виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9.07.2007 року до 31.12.2007 року на підставі нормативно правового акту Кабінету Міністрів України протиправною; стягнуто з Управління на користь ОСОБА_2 недоотриману нею в 2007 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 1896,42 грн.
8 жовтня 2009 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду змінено постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 26 травня 2009 року, а саме: абзац 4 даної постанови після слів: «трирічного віку у розмірі 1896,42 грн.» доповнено словами «за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року».
Управління звернулось із касаційною скаргою про скасування постанови Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області та постанови Донецького апеляційного адміністративного суду і прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Частиною 1 ст. 14 зазначеного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій і вбачається із матеріалів адміністративної справи ОСОБА_2 має дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 1.04.2007 року по 11.03.2008 рік знаходиться на обліку Управління, як особа, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв'язку з чим звернулася до Управління з заявою про виплату їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому, колегія суддів зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.
За пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 11.07.2007 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року та № 13 від 1101.2007 року) передбачено, що на виконання статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до ст. 56 Закону України № 489-V від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України № 489-V від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 09.07.2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України № 2811-XII від 21.11.1992 року «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Судами попередніх інстанцій було обґрунтовано зазначено, що ОСОБА_2 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9.07.2007 року до 31.12.2007 року у розмірі 1896,42 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам у справі дано вірно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 26 травня 2009 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: