Постанова від 06.06.2013 по справі 826/7028/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06 червня 2013 року 11:06 № 826/7028/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Коваленко С.П.,

представника відповідача - Дубаневич О.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Трудовий колектив «Уманьхліб» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним рішень, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що прийнята відповідачем постанова №406-ЦД-1-Е від 11.04.2013р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження №985-ЦД-1-Е про усунення законодавства про цінні папери є протиправними, таким, що не відповідають вимогам чинного законодавства та порушують права та інтереси позивача.

У позовній заяві позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №406-ЦД-1-Е про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.04.2013р.; визнати протиправним та скасувати розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №985-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.04.2013р.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив із посиланням на правомірність прийнятих рішень.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 27 лютого 2013 року Уповноваженою особою Комісії у відношенні позивача винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів за ознакою порушення ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» вимог ч.2 та ч.4 ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства».

12 березня 2013 року відповідачем складено Акт №442-ЦД-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено факт порушення ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» вимог ч.2, ч.4 ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства», а саме: «Трудовий колектив «Уманьхліб» не надало протягом 10 робочих днів акціонеру Кисілю І.А. на його письмові запити отримання інформації та копій документів від 24.12.12р. вх..№358, від 24.12.12 вх.№359 та від 24.12.12. вх..№360 копії відповідних документів, перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.

З матеріалів справи вбачається, що розгляд справи призначено на 11 квітня 2013 року. Позивач про розгляд справи, час, дату та місце був повідомлений належним чином, представник Позивача - Коваленко Сергій Петрович був присутній на розгляді справи.

Відповідачем на підставі акту від 12.03.203р. №442-ЦД-1-Е, за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.04.2013р., якою за ненадання акціонеру на його письмовий запит інформації про діяльність емітента, накладено на ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб» штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

На підставі постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.04.2013р., відповідачем прийнято розпорядження №985-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11.04.2013р., відповідно до якого позивачу надано термін до 15.05.2013р. для усунення порушень законодавства про цінні папери та до 15.05.2013р. позивача зобов'язано письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження.

З матеріалів справи вбачається, ОСОБА_3 являється акціонером ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб», у власності якого знаходиться 128 800 простих іменних акцій ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб», відповідно до виписки про стан рахунку у цінних паперах від 24.12.2012р.

Судом встановлено, що Кисілем І.А. подано до ЗАТ «Трудовий колектив «Уманьхліб», письмові запити щодо отримання інформації та копій документів від 24.12.12. вх..№358, від 24.12.12 вх.№359 та від 24.12.12. вх..№360 копії відповідних документів, перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.

У відповідь на вказані запити, позивачем листами від 07.03.2013р., від 08.03.20013р. та від 09.03.2013р. повідомлено, про залишення, вище зазначених запитів, без розгляду та роз'яснено, що запити будуть розглянуті по суті, після оформлення їх у відповідності до вимог Положення про порядок ознайомлення акціонерів з інформацією у закритому акціонерному товаристві «Трудовий колектив «Уманьхліб», а саме: підпис заяви (запиту) акціонера або уповноваженого представника має бути засвідчений однією з таких організацій: нотаріусом, сільською (селищною) радою, військовою заятиною, закладом за місцем ув'язнення особи.

Організаційно-правова діяльність Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюється комплексом нормативних документів, основними з яких є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні від 30.10.1996 року зі змінами та доповненнями.

Відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України, що здійснює державне регулювання на ринку цінних паперів шляхом здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - Комісія), її центральний апарат і територіальні органи.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні (далі по тексту - Закон) Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення в установленому порядку.

Одним із основних завдань Комісії, згідно ст. 7 Закону, є здійснення державного регулювання та контролю за випуском та обігом цінних паперів, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Питання притягнення до відповідальності за порушення законодавства на ринку цінних паперів регулюється Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та «Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.12 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.12 за № 1855/22167, далі Правила №1470.

Відповідно до п.5 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб санкції, зокрема: у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій.

Питання винесення розпоряджень про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та «Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» затверджених рішенням НКЦПФР від 16.10.12 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.12 за № 1855/22167.

Відповідно до п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» - надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Необхідно зазначити, що відповідно до п. 1, п. 2 розділу Правил №1470 - Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено без порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у випадках, передбачених рішенням Комісії, яке оприлюднюється відповідно до законодавства.

Пунктом 3 р. ХІV Правил №1470 визначено перелік осіб, які мають право виносити розпорядження про усунення порушень, а саме: Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, уповноважені Комісією посадові особи.

Відповідно до ч.2 ст.78 Закону України «Про Акціонерні товариства», встановлено, що протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства та печаткою товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За надання копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою.

Відповідно до ч.4 ст.78 Закону України «Про Акціонерні товариства», на вимогу акціонера або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку акціонерне товариство надає перелік афілійованих осіб та відомості про належні їм акції товариства.

У відповідності до ст. 5 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

З викладеного, суд робить висновок, що вимоги акціонера щодо отримання інформації є законними та такими, що відповідають приписам чинного законодавства.

Щодо вимоги Позивача про необхідність нотаріального посвідчення підпису акціонера на запиті про надання інформації суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» визначено, що підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.

З матеріалів справи вбачається, що запити акціонера містили паспортні дані акціонера та як додаток, виписку про стан рахунку у цінних паперах від 24.12.2012р, яка надається виключно власнику цінних паперів та підтверджує право власності на цінні папери та статус фізичної особи як акціонера.

Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність вимоги позивача щодо нотаріального посвідчення підпису акціонера на запиті про надання інформації, оскільки дана вимога не передбачена діючим законодавством. Окрім того до суду не надано доказів щодо затвердження вказаного «Положення про порядок ознайомлення акціонерів з інформацією у закритому акціонерному товаристві «Трудовий колектив «Уманьхліб», на яке посилається відповідач у своїх відповідях.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, при прийнятті оскаржуваних рішень, діяв в межах повноважень, наданих чинних законодавством України.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає позовні вимоги безпідставними.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Закритому акціонерному товариству «Трудовий колектив «Уманьхліб» - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 12.06.13 р.

Суддя Аблов Є.В.