Справа № 752/8610/13-а
Провадження №: 2-а/752/177/13
13 червня 2013 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді Новака А.В., при секретарі Чабанюк Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання відмов протиправними,-
21 травня 2013 року позивач звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про про визнання відмов протиправними.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є ветераном Збройних Сил СРСР та України, ветераном праці України, за наказом Головнокомандуючого військами Протиповітряної оборони Держави у 1980 році був звільнений з військової служби у запас на підставі статті 59 "а" (за віком).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" змінено розмір та запроваджено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у м. Києві щодо проведення перерахунку та виплати надбавку до пенсії у розмірі 90 % посадового окладу відповідно до наказу МО України від 26.03.2013 р. № 145 «Про бюджетну політику МО України на 2013 рік» з 01.01.2013р.
Крім того, просить суд визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у м. Києві щодо проведення перерахунку та виплати винагороди до пенсії у розмірі 20 % від грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 13.03.2013 р. № 161, з 01.04.2013р.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Просить суд в задоволенні позову відмовити повністю.
На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є ветераном Збройних Сил СРСР та України, ветераном праці України, за наказом Головнокомандуючого військами Протиповітряної оборони Держави у 1980 році був звільнений з військової служби у запас на підставі статті 59 "а" (за віком).
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, 09.04.1992 р. усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб».
Законодавець чітко визначив, що перерахунок пенсії здійснюється не у зв'язку із фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Даний порядок визначений Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 ", де в п.1 даного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Моментом виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
У відповідності до п.1 вище вказаного порядку, 07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року.
З цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.
Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294 у межах наданих їм повноважень (пункт 2 та 5 постанови).
Водночас управління зазначає, що нових нормативних актів починаючи з 01.01.2008 року (дати коли вступила в силу Постанова КМУ № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"), які б визначали нові розміри грошового забезпечення КМУ не приймав, а на основі ж зазначеної постанови позивачу вже було проведено перерахунок починаючи з 01.01.2008 року.
Іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено.
При цьому посилання позивача на Наказ Міністерства оборони України №145 від 26.02.2013р. як на підставу для проведення перерахунку є безпосередньо незаконними та не обґрунтованими виходячи з того, що Указом Президента України від 03.10.1992 № 493/92 '"Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Державну реєстрацію, зокрема, нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади здійснює Міністерство юстиції України.
Згідно п. 3 «Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 731 від 28.12.1992р. на державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії.
Наказ Міністерства оборони України на який посилається позивач не пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України, не здійснено офіційне опублікування останнього, оскільки чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій у зв'язку з виданням будь-яким міністерством власних наказів, та як наслідок даний Наказ не породжує підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-XII.
Наказ Міністерства оборони України № 145 від 26.02.2013р. прийнятий на підставі та на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", він являється відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів, та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, так як Наказом Міністерства Оборони України № 145 від 26.02.2013р. визначається бюджетна політика Міністерства оборони України на 2013 р. виходячи з наявного фонду грошового забезпечення та прийнятий цей Наказ (згідно преамбули) з метою організації виконання Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" і забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного та економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового та матеріально-технічного забезпечення, а не для перерахунку пенсії.
Аналогічну позицію висловлює і Верховний Суд України (справа №21-5а13), що премія має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МОУ для грошового забезпечення військовослужбовців у поточному році.
З приводу вимоги позивача щодо проведення перерахунку та виплати винагороди до пенсії у розмірі 20% від грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ № 161 від 13.03.2013 року управління заперечує та зазначає, що ч. 3 ст. 63 цього Закону України "'Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ. 09.04.1992 р. усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно п. 5 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р. для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Додаткові видц грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Зокрема даним Законом та Порядком, не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення як винагорода, та не передбачено його врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії, у зв'язку із чим правові підстави для перерахунку пенсії на підставі Постанови КМУ № 161 від 13.03.2013 року відсутні.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись 158-163, 185-186 КАС України, суд,-
постановив:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання відмов протиправними - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Новак