Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
іменем України
"11" червня 2013 р. Справа № 806/319/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Хаюка С.М.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
представника позивача Стеценка О.Л.,
представника відповідача Рудківської Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" квітня 2013 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" до Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень ,
В січні 2013 р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення Коростишівської МДПІ Житомирської області Державної податкової служби від № 0000762340 від 27.09.2012 р., яким зменшено суму від'ємного значення з ПДВ за червень 2012 р. на 4908270,00 грн., № 0000772340 від 27.09.2012 р., яким збільшено суму бюджетного відшкодування за червень 2012 р. у розмірі 1198558,00 грн., № 0000922340 від 12.11.2012 р., яким зменшено суму від'ємного значення з ПДВ за червень 2012 р. на суму 1198558,00 грн. Позов обґрунтований тим, що формування від'ємного значення з податку на додану вартість позивачем було дотримано вимоги ПК України. Вказує на те, що висновки, викладені в акті перевірки про порушення позивачем п. 200.3, абз. б) п. 200.4, п. 200.1, п. 200.4, п. 200.6 , абз. а) п. 200.14 ст. 200 ПК України зроблені на підставі припущень, без обґрунтування порушення та посилання на первинні документи бухгалтерського обліку.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 02.04.2013 р. позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Коростишівської МДПІ № 0000762340 від 27.09.2012 р., № 0000772340 від 27.09.2012 р., № 0000922340 від 12.11.2012 р.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував. Просив відмовити в задоволенні. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що посадовими особами Коростишівської МДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ "Коростишівземінвест" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість за червень 2012 року, про що складено акт від 07.09.2012 року №103/01-13/22/35904775.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ "Коростишівземінвест" п. 200.3, абз. б) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010 року (із змінами та доповненнями), що призвело до завищення від'ємного значення у сумі 4908270 грн., а також порушення п. 200.1, п. 200.4, п. 200.6 , абз. а) п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим товариством занижено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2012 року на 1198558 грн. та від'ємного значення у сумі 1198558 грн.
Зокрема, в акті зазначено, що на порушення вимог підпункту 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України ТОВ "Коростишівземінвест" у травні 2012 року фактично сплачено залишок від'ємного значення, який не брав участі у розрахунках бюджетного відшкодування у сумі 1198558 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у червні 2012 року на 1198558 грн.
Відповідач вважає, що підприємство мало право заявити суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, частину залишку від'ємного значення, фактично сплачену отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг, яка не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування за червень 2012 року в сумі 1198558 грн., але своїм правом не скористалось.
27.09.2012 р. Коростишівською МДПІ винесені податкові повідомлення-рішення:
- № 0000762340 від 27.09.2012 року щодо зменшення суми від'ємного значення з ПДВ за червень 2012 року на 4908270,00 грн.;
- № 0000772340 від 27.09.2012 року, яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі з ПДВ за червень 2012 року у розмірі 1198558 грн.
Внаслідок адміністративного оскарження вказаних повідомлень - рішень 12.11.2012 р. Коростишівською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000922340 яким зменшено суми від'ємного значення з ПДВ за червень 2012 року на 1198558,00 грн.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п. 50.1 ст. 50 ПК України , у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.3 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 ст. 200 ПК України передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
При дослідженні податкових декларацій встановлено, що з показників декларації за квітень 2011 року перейшло від'ємне значення в розмірі 1364505,00 грн., з урахуванням уточнення, яке було сформоване в квітні 2011 року та було відображено в додатку 2 до декларації за травень 2011 року, як від'ємне значення, що виникло у травні 2011 року, та в подальших додатках 2 до декларації відображалося, як від'ємне значення сформоване в травні 2011 року. При цьому позивач, вірно визначивши суму від'ємного значення, зазначив періоди їх виникнення: від'ємне значення в розмірі 703281,00 грн. замість березня зазначив в квітні, від'ємне значення в розмірі 1364505,00 грн. замість квітня зазначив в травні, від'ємне значення в розмірі 611575,00 грн., яке в подальшому було уточнене до 600666,00 грн., замість травня зазначив в червні. Проте, зважаючи на те, що дані показники зазначаються лише в додатку 2 до декларації та зміна місяців не впливає на загальну суму від'ємного значення, то це не призвело до заниження чи завищення загальної суми від'ємного значення (5599621,00 грн.), яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно декларації за червень 2011 року - з травня 2011 року перейшло від'ємне значення в розмірі 611575,00 грн., з урахуванням уточнення, яке було сформоване в травні 2011 року та було відображено в додатку 2 до декларації за червень 2011 року, як від'ємне значення, що виникло у червні 2011 року, та в подальших додатках 2 до декларації відображалося, як від'ємне значення сформоване в червні 2011 року.
З декларації за липень вбачається, що з червня 2011 року перейшло від'ємне значення в розмірі 1006107,00 грн. з урахуванням уточнення, яке було сформоване в червні 2011 року та було відображено в додатку 2 до декларації за липень 2011 року, як від'ємне значення, що виникло у липні 2011 року, та в подальших додатках 2 до декларації відображалося, як від'ємне значення сформоване в липні 2011 року.
В серпні 2011 року в позивача виникло позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту в розмірі 1529506,00 грн., дана сума була зменшена до 0,00 грн. за рахунок від'ємного значення за липень в розмірі 373397,00 грн. та частини від'ємного значення попередніх періодів, який з 7073841,00 грн. зменшився до 5917732,00 грн. з подальшим коригуванням.
Вищезазначене спростовує твердження відповідача, що товариство за результатами виникнення позитивного значення не зменшило від'ємне значення за серпень 2011 року та як наслідок завищило в серпні 2011 року від'ємне значення в розмірі 1394871,00 грн.
Крім того, в подальшому позивач здійснював коригування позитивного значення в сторону зменшення, при цьому як вбачається з показників, товариство не збільшувало від'ємне значення в серпні 2011 року, проте, відкоригувало дані показники та задекларувало від'ємне значення за серпень 2011 року в розмірі 174540,00 грн. Отже, в результаті того, що сума зменшеного від'ємного значення в розмірі 1574506,00 грн., за результатами коригувань була зменшена до 1394871,00 грн. різниця в розмірі 174540,00 грн. і становить від'ємне значення за серпень 2011 року. Тому твердження відповідача, що сума від'ємного значення за серпень 2011 року становить 0,00 грн. є безпідставним та необґрунтованим.
Щодо твердження відповідача, що позивач за результатами виникнення позитивного значення не зменшив від'ємне значення за листопад 2011 року та як наслідок завищив в листопаді 2011 року від'ємне значення в розмірі 2101589,00 грн., то вони спростовуються наступним.
З показників декларації за листопад 2011 року вбачається, що за вказаний період в позивача виникло позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту в розмірі 2104614,00 грн., дана сума була зменшена до 0,00 грн. за рахунок від'ємного значення за жовтень в розмірі 823274,00 грн. та частини від'ємного значення попередніх періодів, який з 6156537,00 грн. зменшився до 4875197,00 грн. Крім того, позивач в подальшому здійснював коригування позитивного значення в сторону зменшення та збільшив у листопаді від'ємне значення на суму 3025,00 грн. У зв'язку з тим, що після коригування в листопаді виникло від'ємне значення, позивач декларував його, як від'ємне значення листопада 2011року, а тому доводи відповідача, що сума від'ємного значення за листопад 2011 року становить 0,00 грн. є безпідставними.
Також, встановленими судом обставинами справи, спростовуються твердження відповідача щодо завищення позивачем в грудні 2011 року від'ємного значення в розмірі 264270,00 грн., з огляду на те що в грудні 2011 року у позивача виникло позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту в розмірі 289897 грн., який був зменшений до 0,00 грн. за рахунок частини від'ємного значення попередніх періодів, який з 4875197,00 грн. зменшено до 4585300,00 грн. з подальшими коригуваннями. Також, шляхом коригувань, позивач збільшив у грудні від'ємне значення на суму 25628,00 грн., та в подальшому зазначену суму задекларував, як від'ємне значення грудня 2011 року. Тому твердження відповідача, що сума від'ємного значення за грудень 2011 року становить 0,00 грн. є хибним.
Отже, дотримуючись вимог п. 50.1 ст. 50 ПК України позивач подав декларацію за червень 2012 року з новими розрахунками від'ємного значення попередніх періодів в розмірі 6179907,00 грн. В додатку 2 до декларації за червень 2012 року позивач здійснив арифметичну помилку, а саме від'ємне значення за квітень зазначив, як 771869,00 грн., а повинен був 793061,00 грн. ( різниця 21192,00 грн.), а в січні 2012 року зазначив суму в розмірі 37985,00 грн., хоча повинен був зазначити 16793,00 грн. Отже, позивач здійснив помилку при розшифровці від'ємного значення по періодах, яка не вплинула на загальну суму.
Крім того, колегія суддів зазначає, що акт перевірки не містить інформацію про наявність порушення з посиланням на первинні документи та без викладу обставин встановлених порушень. Також відсутні обґрунтування порушень п. 200.3, абз.б) п. 200.4 ст. 200 ПК України.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність формування від'ємного значення попередніх періодів в розмірі 6179907,00 грн. та протиправністю податкового повідомлення-рішення № 0000762340 від 27.09.2012 року, яким зменшено суму від'ємного значення з ПДВ за червень 2012 року на 4908270,00 грн.
Підпунктом 14.1.18. п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно п. 200.6 ст. 200 ПК України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Отже, платнику в т.ч. позивачу надано право включення від'ємного значення попередніх періодів в складі сум бюджетного відшкодування або ж включене до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Судами підтверджено правомірність формування від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 6179907,00 грн. задекларовано рядком 22 відповідно в декларації з ПДВ за червень 2012 року та в рядку 24 зазначено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду в сумі 6179907,00 грн. (а.с. 55).
В акті перевірки зазначено, що залишок від'ємного значення за червень 2012 року (р.22) Декларації по ПДВ становить 1198558 грн., який сплачений постачальникам підприємства у попередніх до червня періодах на підставі платіжних доручень. На підставі цього податковий орган робить висновок, що підприємство мало право заявити суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, частину залишку від'ємного значення, фактично сплачену отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг, яка не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування за червень 2012 року в сумі 1198558 грн., але своїм правом не скористалось (ст. 17 акту).
Проте з вищеописаних положень ПК України встановлено, що прийняття рішення платником податку щодо отримання такого бюджетного відшкодування є його правом, а не обов'язком.
Судом встановлено, що позивач не приймав рішення про отримання бюджетного відшкодування за лютий, березень та травень 2012 року, що підтверджується деклараціями з ПДВ за відповідні періоди.
Крім того, відповідно до абз. а) п.200.14 ст. 200 ПК України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
Оскільки позивач не заявляв в лютому, березні та травні 2012 року бюджетне відшкодування, то відповідач не мав законних підстав збільшувати за ці періоди бюджетне відшкодування.
З урахування викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність збільшення товариству суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1198558,00 грн. та зменшення розміру від'ємного значення ПДВ за червень 2012 року на цю ж суму та вважає, що податкові повідомлення-рішення № 0000772340 від 27.09.2012 р., № 0000922340 від 12.11.2012 р. підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Таким чином ухвалене по справі судове рішення є законними і обґрунтованими, а зазначена позиція податкового органу є помилковою. Відповідно, судове рішення першої інстанції скасуванню не підлягає, як таке, що прийняте за вичерпних юридичних висновків при правильному застосуванні норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Коростишівської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "02" квітня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко С.М.Хаюк
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" червня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Коростишівземінвест" вул.К.Лібкнехта,4, м.Коростишів, Житомирська область,12500
3- відповідачу Коростишівська міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби вул.Шевченка, 1, м.Коростишів, Житомирська область,12500