Справа № 521/7581/13-п
Провадження №3/521/3523/13
06 червня 2013 року
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
судді Граніна В.Л., при секретарі Шкребтієнко Г.М.
за участю, представника прокуратури Болгар А.В. та представника Південної митниці - Ткаченко О.В., розглянувши матеріали про порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України стосовно притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_3, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1, працюючого директором ТОВ «Белста» (Одеська обл., м. Б.-Дністровський, вул. Леона Попова, 3).
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшли протоколи №0425/50000/13 та №0426/50000/13 від 17.04.2013 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_3 за ознаками скоєння правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
З вищезазначених протоколів про порушення митних правил складених співробітниками оперативного відділу СБК та ПМП Південної митниці вбачається наступне.
На підставі загального плану проведення митницями у VI кварталі 2012 року документальних планових виїзних перевірок підприємств, розділу XI Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495- VI, наказу Південної митниці від 27.12.2012 №1064 «Про проведення планової виїзної документальної перевірки» (зі змінами), робочою групою Південної митниці було проведено планову виїзну документальну перевірку стану дотримання ТОВ «Белста», код ЄДРПОУ 33578900, законодавства України з питань державної митної справи за період з 01.01.2010 по 31.10.2012.
За результатами перевірки правильності визначення митної вартості товарів встановлено наступне.
У відповідності до норм частини 1 статті 3 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI при здійсненні митного контролю та митного оформлення" товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
Правильність визначення митної вартості товарів перевірялась відповідно до розділу XI Митного кодексу України від 11.07.2002 №92-IV, Порядку декларування митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, та подання відомостей для її підтвердження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 №1766, Порядку здійснення контролю за правильністю визначення митної вартості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008 №339 та відповідно до розділу III Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI.
На запит робочої групи від 16.01.2013 №14/0035 Товариством, серед іншого, були надані завірені копії всіх зовнішньоекономічних договорів з додатками та доповненнями до них.
Відповідно до протоколу №0425/50000/13 вбачається, що при опрацюванні наданих документів робочою групою були виявлені додаткові угоди до договорів, які не подавалися при проведенні митного оформлення товарів, а саме доповнення №2 від 20.12.2011 до контракту №5/1 від 15.11.2011, що стосується митного оформлення товару за МД від 23.12.201 І №500080001/2011/002871.
Відповідно до контракту №5/1 від 15.11.2011 продавцем Товару виступає турецька компанія «Armak Makina ve Yedek Parca San.Tic», покупцем відповідно - TOB «Белста». Пунктом 2 даного контракту передбачено розрахунок за товар у вигляді 100% передплати.
Згідно з доповненням №2 від 20.12.2011 до контракту №5/1 від 15.11.2011 оплата покупцем за товар здійснюється шляхом передплати у розмірі 25% від вартості товару та оплати 75% вартості товару після відвантаження товару.
Робочою групою було встановлено, що на підставі контракту №5/1 від 15.11.2011 Товариством було здійснено митне оформлення товару «машина Armak для ламінування тканини «Film», модель OAR-02011-Ішт.» за МД від 23.12.2011 №500080001/2011/002871, заявлена фактурна вартість складає 79 893,00 грн., для підтвердження якої до МД додано платіжне доручення в іноземній валюті філії ПАТ «Промінвестбанк» №18 від 13.12.2011 на суму 10 000 доларів США. Відповідно до виявленого робочою групою доповнення №2 від 20.12.2011 до контракту №5/1 від 15.11.2011 сума, перерахована відповідно до вказаного вище банківського документу, складає 25% ціни, що фактично підлягає сплаті за цей товар.
Таким чином, відповідно до виявлених документів фактична ціна товару №1 «машина Armak для ламінування тканини «Film», модель OAR-02011-ішт.» за МД від 23.12.2011 №500080001/2011 /002871 складає 40 000 доларів США, що на дату митного оформлення МД становить 319 572,00 грн. за одиницю.
Відповідно до пункту 4 статті 58 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 495-VI та статті 259 Митного кодексу України від 11.07.2002 №92-lV митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Визначення податкових зобов'язань, належних до сплати при митному оформленні товарів за вищевказаними МД, здійснювалося за ставками ввізного мита, затвердженими Законом України від 05.04.2001 № 2371-III «Про Митний тариф України», відповідно до вимог Митного кодексу України від 11.07.2002 №92-IV та Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, Закону України від 05.02.1992 № 2097-ХП «Про Єдиний митний тариф», Порядку справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 23.01.2006 № 30.
За МД від 23.12.2011 №500080001/2011/002871: товар №1: код товару згідно УКТЗЕД 8451301000, встановлена за результатами перевірки митна вартість становить 320822,00 грн., заявлена за МД митна вартість 81143,00 грн. Курс НБУ на день прийняття МД до митного оформлення становить дол. США -7,9893 грн. Ставка ввізного мита на вказаний товар згідно закону України «Про Митний тариф України» встановлена на рівні 0%. Сплачено за товаром №1 вказаної МД митних платежів на суму 16228,60 грн. (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн., ПДВ - 16228,60 грн.), підлягає сплаті до Держбюджету з урахуванням зміни митної вартості товару 64164,40 грн. (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн., ІІДВ -64164,40 грн).
Сума податкового зобов'язання, визначена в результаті перевірки, за товаром №1 зазначеної МД, становить 47 935,80 грн. (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн., ПДВ - 47935,80 грн.).
Відповідно до протоколу №0425/50000/13 вбачається, що при опрацюванні наданих документів робочою групою були виявлені додаткові угоди до договорів, які не подавалися при проведенні митного оформлення товарів, а саме доповнення №2 від 20.12.2011 р. до контракту №4/1 від 15.11.2011, що стосується митного оформлення товару за МД від 23.12.2011 №500080001/2011/002872.
Відповідно до контракту №4/1 від 15.11.2011 продавцем товару виступає турецька компанія «Eser Makina Sanayii Ismail Pekgonul», покупцем відповідно -TOB «Белста». Пунктом 2 даного контракту передбачено розрахунок за товар у вигляді 100% передплати.
Згідно з доповненням до контракту №4/1 від 15.11.2011, оплата покупцем за товар здійснюється шляхом передплати у розмірі 20% від вартості товару та плати 80% вартості товару після відвантаження товару.
Робочою групою було встановлено, що на підставі контракту №4/1 від 15.11.2011 було здійснено митне оформлення товару «обладнання для виробництва взуття: прес Eser, модель Е 1600-50» у кількості трьох штук за МД від 23.12.2011 № 500080001/2011/002872, заявлена фактурна вартість 116 244,32 грн. за три одиниці, для підтвердження якої до МД додано платіжне доручення в іноземній валюті філії ПАТ «Промінвестбанк» №17 від 13.12.2011 на суму 14 550 дол. США. Відповідно до виявленого робочою групою доповнення №2 від 20.12.2011 до контракту №4/1 від 15.11.2011 сума, перерахована відповідно до вказаного вище банківського документу, складає 20% ціни, що фактично підлягає сплаті за цей товар.
Таким чином, відповідно до виявлених документів фактична ціна товару №1 «обладнання для виробництва взуття: прес Eser, модель Е 1600-50» за МД від 23.12.2011 №500080001/2011/002872 складає 24 250,00 дол. США за одиницю товару, що на дату митного оформлення МД становить 193 740,53 грн., відповідно - 72 750,00 дол. США за три одиниці товару, що на дату митного оформлення МД становить 581 221,58 грн.
Відповідно до пункту 4 статті 58 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 495-VI та статті 259 Митного кодексу України від 11.07.2002 №92-lV митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Визначення податкових зобов'язань, належних до сплати при митному оформленні товарів за вищевказаними МД, здійснювалося за ставками ввізного мита, затвердженими Законом України від 05.04.2001 № 2371-III «Про Митний тариф України», відповідно до вимог Митного кодексу України від 11.07.2002 №92-IV та Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, Закону України від 05.02.1992 № 2097-ХП «Про Єдиний митний тариф», Порядку справляння митними органами ввізного (вивізного) та особливих видів мита під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 23.01.2006 № 30.
За МД від 21.12.2011 №500080001/2011/002872: товар №1: код товару згідно УКТЗЕД 8453200000, встановлена за результатами перевірки митна вартість становить 584971,60 грн., заявлена за МД митна вартість 119994,32 грн. Курс НБУ на день прийняття МД до митного оформлення становить 1 дол. США - 7.9893 грн. Ставка ввізного мита на вказаний товар "згідно закону України «Про Митний тариф України» встановлена на рівні 0%. Сплачено за товаром №1
вказаної МД митних платежів на суму 23998,86 грн. (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн., ПДВ - 23 998,86 грн.) підлягає сплаті до Держбюджету з урахуванням зміни митної вартості товару 116 994,32 (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн. ПДВ -116 994,32 грн.)
Сума податкового зобов'язання, визначена в результаті перевірки, за товаром №1 зазначеної МД, становить 92 995,46 грн. (у т.ч. ввізне мито - 0,00 грн., ПДВ - 92 995,46 грн.).
Відповідно до облікової картки №50008/1/10/00590 суб'єкта ЗЕД в Південній митниці, директором ТОВ «Белста» є громадянин України ОСОБА_3, який як керівник організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства.
Таким чином, органи митної служби вважають, що директор ТОВ «Белста» ОСОБА_3 в порушення вимог статей 49, 58, 257 МК України, здійснив дії спрямовані на переміщення через митний кордон України шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів - документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості таких товарів, що призвело до порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Викладені вище обставини встановлені при провадженні по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколом про ПМП №0425/50000/13, №0426/50000/13 від 17.04.2013 року; доповідними та службовими записками співробітників митниці; та іншими матеріалами справи в своєї сукупності.
06.06.2013 року постановою Малиновського районного суду м. Одеси справи за вказаними протоколами на підставі ст. 36 КУпАП, об'єднанні в одне провадження, оскільки протоколи Південною митницею складені у відношенні однієї особи - ОСОБА_3, який на думку співробітників митниці скоїв однорідні адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_3, участі не приймав.
Представник Південної митниці та прокурор у судовому засіданні вважали, що гр. ОСОБА_3 винний, у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України, з накладення стягнення відповідно до санкції статті.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про порушення митних правил у відношенні гр. ОСОБА_3 підлягає поверненню органу, який її порушив для проведення додаткової перевірки, виходячи з наступного.
У відповідності до ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, в порушення вимог ст. 494 МК України протоколи про адміністративне порушення складено без присутності особи, яка притягається к адміністративній відповідальності, а даних про відмову підписати, чи одержати примірник протоколів в справі немає, як і немає даних про підтвердження отримання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності протоколів про порушення митних правил. Посадові особи, які складають протокол, зобов'язані забезпечити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, можливість скористатись правами, що їй гарантовані законом (ст.498 МК) в тому числі і право користуватись при розгляді справи допомогою адвоката і при необхідності перекладача і які повинні бути їй роз'яснені. Цього посадовою особою, яка складала протоколу зроблено не було.
Також, в матеріалах справи немає жодного підпису гр. ОСОБА_3, тому суд не може прийняти рішення по справі без пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, в матеріалах справи відсутні дані про місце реєстрації (місце проживання) гр. ОСОБА_3 станом на теперішній час, так як місце реєстрації особи, яка притягується до адміністративної відповідальності взято митними органами з облікової картки суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності за 2010 рік. Тому у суду виникли сумніви взагалі про існування такої особи.
Відповідно до вимог статті 527 МК України, по справі про порушення митних правил, в разі неповноти проведеного провадження по справі, яке не може бути усунуте при розгляді справи, або при наявності інших обставин, які перешкоджають розгляду адміністративної справи по суті, суд виносить постанову про проведення додаткової перевірки.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає, що справа про порушення митних правил у відношенні гр. ОСОБА_3 підлягає направленню в Південну митницю для проведення додаткової перевірки, під час якої необхідно:
1.Встановити місце реєстрації (проживання) гр. ОСОБА_3 та відібрати від нього пояснення відносно складених протоколів про порушення митних правил.
Враховуючи викладене вирішити питання щодо притягнення гр. ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за статтею 483 МК України без виконання працівниками митниці вищезазначених вимог на даний час неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. 527, МК України, СУД, -
Матеріали адміністративної справи №521/7581/13-п порушеної у відношенні ОСОБА_3 за фактом порушення митних правил за статтею ст.483 ч.1 МК України - повернути до Південної митниці для проведення додаткової перевірки на протязі одного місяцю з дня набрання чинності цієї постанови.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Суддя