Постанова від 04.06.2013 по справі 809/1654/13-а

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" червня 2013 р. Справа № 809/1654/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Озара О.Я.,

прокурора: Ворох А.В.,

представника відповідача: Савчин І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора Городенківського району Івано-Франківської області до Городенківської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення за №333-16/2013 від 16.05.2013 року, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

23.05.2013 року прокурор Городенківського району Івано-Франківської області Хільчук Л.Ф. звернувся з адміністративним позовом до Городенківської районної ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення за №333-16/2013 від 16.05.2013 року щодо встановлення на приміщенні Городенківської районної ради червоно-чорного прапора поряд з Державним Прапором України та зобов'язання зняти прапор з червоно-чорним полотнищем з адміністративної будівлі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог статті 19 Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийнято оскаржуване рішення з перевищенням повноважень наданих законом, оскільки прапор з червоно-чорним полотнищем не належить до державних символів України, а також не належить до власної символіки територіальної громади Городенківського району Івано-Франківської області, використання яких передбачено Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі з мотивів, які викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала повністю.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані докази, судом встановлено наступне.

16.05.2013 року шістнадцятою сесією шостого демократичного скликання Городенківської районної ради Івано-Франківської області прийнято рішення за №333-16/2013 «Про пропозицію ОСОБА_4», яким районна рада вирішила встановити на приміщенні Городенківської районної ради (м.Городенка, вул. Богуна, 11) червоно-чорний прапор поряд з Державним Прапором України.

21.05.2013 року прокуратурою Городенківського району Івано-Франківської області внесено Городенківській районній раді Івано-Франківської області подання з вимогою скасувати рішення за №333-16/2013 щодо встановлення на приміщенні Городенківської районної ради червоно-чорного прапора поряд з Державним Прапором України.

Рішенням Городенківської районної ради Івано-Франківської області від 23.05.2013 року «Про розгляд подання прокурора Горденківського району від 21.05.2013 р. №90-570вих-13 про скасування рішення Городенківської районної ради від 16.05.2013р. №333-16/2013» подання прокурора відхилено.

Вказана обставина стала підставою для звернення прокурора до суду в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру».

Суд вирішуючи заявлений адміністративний позов виходить з такого.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України) .

У відповідності до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Стаття 23 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний Прапор України.

У частині першій статті 20 Конституції України визначено перелік державних символів України. Ними є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.

Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).

Державний Гімн України - національний гімн на музику М.Вербицького із словами, затвердженими законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України (частини друга, третя, четверта, п'ята статті 20 Конституції України).

Державні символи України нерозривно пов'язані за своїм змістом з її державним суверенітетом (абзац перший підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 січня 2003 року № 1-рп/2003). Державні символи є підтвердженням факту існування держави, її суверенітету та спрямовані на зміцнення її авторитету. Держава встановлює порядок використання державних символів та належну систему їх правового захисту, за яких забезпечується повага та гідне ставлення до державних символів.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюється порядок використання і захисту державних символів. Шанування державних символів України є обов'язком усіх її громадян (частина перша статті 65 Конституції України).

Як встановлено судом, оскаржуваним рішенням Городенківської районної ради Івано-Франківської області не вирішувалося питання використання державних символів України.

Стаття 22 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції (частина 1). З урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування сіл, селищ, міст районними, обласними радами може бути затверджена символіка відповідно району, області (частина 2). Зміст, опис та порядок використання символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються відповідною радою згідно з законом (частина 3).

Пунктом 14 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до питань, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної ради віднесено затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки району.

Рішенням двадцять другої сесії четвертого демократичного скликання Городенківською районною радою Івано-Франківської області за №358-22/2005 від 11.11.2005 року «Про герб, прапор і гімн Городенківського району» затверджено герб, прапор і гімн Городенківського району, а також затверджено положення про зміст, опис і порядок застосування символів Городенківського району.

Відповідно до Положення про зміст, опис і порядок застосування символів Городенківського району, затвердженого вищевказаним рішенням відповідача прапором (хоругвою) Городенківського району є прямокутне полотнище зі співвідношенням сторін 2:3. Полотнище прапора ? частина зверху жовтого кольору, ? частина знизу голуба. Зліва біля древка полотнище має трикутник зеленого кольору.

Таким чином, судом встановлено, що оскаржуваним рішенням також не вирішувалося питання використання символіки Городенківського району Івано-Франківської області.

Суд зазначає, що Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачає на будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, підняття іншої символіки, ніж Державний Прапор України та символіки територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей.

Як наслідок, з урахуванням зазначеного судом та передбаченого статтею 19 Конституції України обов'язку відповідача, як органу місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд доходить висновку про протиправність рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області «Про пропозицію ОСОБА_4» за №333-16/2013 від 16.05.2013 року та обґрунтованість заявлених позовних вимог в цій частині.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що визнання представником відповідача заявленого позову не суперечить закону та не порушує прав, свобод або інтересів інших осіб, представник відповідача згідно доручення уповноважена на представництво інтересів відповідача, в тому числі на реалізацію його процесуального права визнати позов, то суд у відповідності до статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України приймає визнання адміністративного позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області «Про пропозицію ОСОБА_4» за №333-16/2013 від 16.05.2013 року.

Зважаючи на те, що оскаржуване рішення Городенківської районної не є нормативно-правовим актом, оскільки не є правоутворювальним актом, не встановлює чи закріплює нові норми права або змінює (доповнює, скасовує) діючі, з метою регулювання суспільних відносин, то у відповідності до частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області «Про пропозицію ОСОБА_4» за №333-16/2013 від 16.05.2013 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Заявлені позовні вимоги про зобов'язання Городенківську районну раду зняти прапор з червоно-чорним полотнищем з адміністративної будівлі Городенківської районної ради до задоволення не підлягають, оскільки як встановлено судом та визнається сторонами у справі прапор з червоно-чорним полотнищем на приміщенні Городенківської районної ради Івано-Франківської області не розміщений.

Оскільки, за наслідками розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині скасування рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області «Про пропозицію ОСОБА_4» за №333-16/2013 від 16.05.2013 року, то заходи забезпечення позову, вжиті в даній справі ухвалою від 24.05.2013 року в частині зупинення дії рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області за №333-16/2013 від 16.05.2013 року «Про пропозицію ОСОБА_4» підлягають скасуванню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення шістнадцятої сесії шостого демократичного скликання Городенківської районної ради Івано-Франківської області за №333-16/2013 від 16.05.2013 року "Про пропозицію ОСОБА_4".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Заходи забезпечення адміністративного позову, вжиті ухвалою від 24.05.2013 року в частині зупинення дії рішення Городенківської районної ради Івано-Франківської області за №333-16/2013 від 16.05.2013 року "Про пропозицію ОСОБА_4" - скасувати.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 07.06.2013 року.