Постанова від 05.06.2013 по справі 823/1388/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2013 року Справа № 823/1388/13-а

16 год. 26 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Холода Р.В.,

при секретарі судового засідання - Гоголевій Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Шевчук Н.В. за посвідченням,

представника відповідача - Щербака Ю.І. за довіреністю,

представника третьої особи - ОСОБА_3 за довіреністю,

третьої особи - ОСОБА_4 особисто,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кам'янського району Черкаської області до Кам'янської міської ради Черкаської області, треті особи - ОСОБА_6, ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Кам'янського району Черкаської області звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Кам'янської міської ради Черкаської області від 21.02.2013р. №30-11/VI «Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення норм Земельного кодексу України, рішенням Кам'янської міської ради Черкаської області від 21.02.2013р. №30-11/VI ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в користування терміном на 49 років земельної ділянки орієнтованою площею 150 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечував та зазначив, що рішення Кам'янської міської ради Черкаської області від 21.02.2013р. №30-11/VI винесено на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Ухвалою суду до участі у справі залучено третіх осіб на стороні позивача - ОСОБА_6 та на стороні відповідача - ОСОБА_4, оскільки рішення у справі може вплинути на їхні права.

Представник третьої особи ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги прокурора Кам'янського району та пояснив, що при прийнятті спірного рішення, ОСОБА_4 отримала дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в користування терміном на 49 років земельної ділянки по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі без дозволу власників квартир вказаного будинку.

ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечувала та зазначила, що вона виконала всі вимоги, які передбачені чинним законодавством України для отримання дозволу на реконструкцію квартири НОМЕР_1 під об'єкт торгівлі. Вказавши, що вона отримала згоду мешканців шести квартир будинку АДРЕСА_1, які не заперечують проти реконструкції квартири НОМЕР_1 за вказаною адресою.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

21 лютого 2013 року Кам'янська міська рада, розглянувши заяву від 19 лютого 2013 року, вирішила надати ОСОБА_4 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в користування терміном на 49 років земельної ділянки орієнтованою площею 150 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, про що було винесено рішення №30-11/VI.

Прокуратурою Кам'янського району Черкаської області проведена перевірка щодо законності прийнятого рішення Кам'янською міською радою від 21 лютого 2013 року №30-11/VI «Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою», про що винесена постанова про проведення перевірки від 20 березня 2013 року №168/24вих13.

20 березня 2013 року за результатами вказаної перевірки прокурором Кам'янського району Черкаської області до Кам'янської міської ради внесено подання №(28)764вих.13 з вимогою скасувати незаконне рішення Кам'янської міської ради №30-11/VI від 21.02.2013р. «Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою».

Згідно листа відповіді Кам'янської міської ради від 29 березня 2013 року №293/02-14, який надійшов до прокуратури Кам'янського району 02 квітня 2013 року встановлено, що подання прокурора від 20 березня 2013 року Кам'янською міською радою відхилено.

Відповідно до ст.21 Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991року №1789-XII, при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право вносити подання.

Згідно зі ст.23 Закон України «Про прокуратуру» відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів. У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо: визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій. Для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.

Як вже встановлено судом, Кам'янська міська рада рішенням від 21 лютого 2013 року №30-11/VI надала ОСОБА_4 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в користування терміном на 49 років земельної ділянки орієнтованою площею 150 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Також судом встановлено, що під час прийняття оскаржуваного рішення від 21 лютого 2013 року №30-11/VI на засіданні сесії Кам'янської міської ради виступив ОСОБА_6, який зазначив, що є власником квартири в будинку по АДРЕСА_1 та категорично заперечує проти реконструкції квартири НОМЕР_1 під об'єкт торгівлі, у зв'язку з тим, що будинок старий та може зруйнуватись.

21 лютого 2013 року на адресу Кам'янської міської ради надійшла скарга за вх.№123 від ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що є мешканцями будинку по АДРЕСА_1, відповідно якої останні не погоджуються на переплануванням, переобладнанням чи реконструкцією квартири АДРЕСА_1.

Листом Кам'янської міської ради від 05 березня 2013 року №183/02-19 ОСОБА_4 повідомлено, що для отримання дозволу на реконструкію квартири НОМЕР_1 під об'єкт торгівлі їй необхідно отримати письмову згоду від громадян співвласників квартир будинку по АДРЕСА_1.

Крім того, судом встановлено, що згідно довідки КП «Кам'янка-житло» від 22.05.2013р. №84 встановлено, що будинок АДРЕСА_1 є двоповерховим восьмиквартирним будинком, в якому приватизовані всі квартири.

Суд зазначає, що правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, його подальше використання і утримання визначається Законом України, від 19.06.1992р., №2482-XII «Про приватизацію державного житлового фонду».

Частина 2 ст.10 Закону № 2482-XII визначає, що власники квартир багатоквартирних будинків та жилої площі в гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Рішенням Конституційного Суду України від 02.03.2004р. №4-рп/2004 положенням пункту 2 статті 10 Закону № 2482-XII дано офіційне тлумачення.

Зокрема у вказаному рішенні Конституційного Суду України зазначено, що:

- власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир;

- питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на надбудову поверхів, улаштування мансард у багатоквартирних будинках, на вчинення інших дій стосовно допоміжних приміщень (оренда тощо) вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності.

Відповідно до ч.2 ст.355 Цивільного кодексу України майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

Частина 1 ст.358 Цивільного кодексу України визначає, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їх згодою.

Частина 2 ст.369 Цивільного кодексу України визначає, що розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.

Тобто за загальним правилами, які встановлені ст.358 та 369 Цивільного кодексу України розпорядження майном, що є у спільній власності (як частковій так і сумісній) здійснюється лише за згодою співвласників.

Згідно зі статтями 18 - 21 Земельного кодексу України земельний фонд України відповідно до цільового призначення поділяється на дев'ять категорій, кожна з яких має свій правовий режим залежно від характеру землекористування, системи державних органів, що здійснюють функції державного управління землями та обсягом компетенції цих органів у галузі управління використання земельних ділянок.

Цільове призначення земель - це встановлені законодавством порядок, умови та межі використання земель для конкретних цілей відповідно до їх категорій.

Цільове призначення конкретної земельної ділянки залежить від категорії земель, з яких її виділено, від планування та зонування території і є встановленою компетентним органом при наданні земельної ділянки межею її використання для конкретного призначення відповідно до затверджених планів розвитку території, зонування земель, а також правового режиму відповідної категорії земель.

До категорії земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (п. «б» ч. 1 ст. 19, статті 38, 39 Земельного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками (частини 2, 3 ст. 42 Земельного кодексу України).

При цьому прибудинковою територією вважають встановлену за проектом поділу території мікрорайону (кварталу) та проектом забудови земельну ділянку багатоквартирної несадибної житлової забудови, необхідну для розміщення та обслуговування жилого будинку й господарських і технічних будівель та споруд біля нього, тобто територію під жилим будинком, проїзди й тротуари, озеленені ділянки та ігрові майданчики, майданчики для відпочинку, занять спортом, тимчасового зберігання автомобілів жителів будинку, для господарських потреб та інші території, пов'язані з утриманням і експлуатацією будинку.

З аналізу цільового призначення земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, та норм ст. 42 Земельного кодексу України випливає, що в разі приватизації громадянами квартир у такому будинку земельна ділянка як така, що входить до житлового комплексу, може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування лише об'єднанню співвласників будинку, створеному відповідно до Закону від 29 листопада 2001р. №2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002р. №1521 «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно довідки КП «Кам'янка - житло» від 13 березня 2013 року №37, наданої до матеріалів справи встановлено, що двоповерховий восьмиквартирний будинок по АДРЕСА_1 знаходиться на балансі КП «Кам'янка - житло», власниками квартир об'єднання співвласників будинку не створювалось.

У такому разі земельна ділянка на яку ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою орієнтованою площею 150 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі належить співвласникам жилого будинку на праві спільної сумісної власності, яка разом із загальним майном і неподільною часткою житлового комплексу є майном співвласників, які визначають порядок його використання.

Нормами земельного законодавства не передбачено можливості передачі у власність або у користування окремим співвласникам багатоквартирних будинків земельної ділянки (на якій розташований багатоквартирний жилий будинок) або її частини.

Дана правова позиція підтверджена ухвалою Верховного Суду України від 05 березня 2008 року.

Відповідно до частини 2 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Статтею 2442 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Суд звертає увагу, що оскільки нормами земельного законодавства України не передбачено можливості передачі у власність або у користування окремим співвласникам багатоквартирних будинків земельної ділянки (на якій розташований багатоквартирний жилий будинок) або її частини, а отже рішення прийняте Кам'янською міською радою від 21.02.2013 року №30-11/VI, яким ОСОБА_4 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в користування терміном на 49 років земельної ділянки орієнтованою площею 150 кв.м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 14, 160-163, 167, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кам'янської міської ради Черкаської області від 21.02.2013р. №30-11/VI «Про надання дозволу гр. ОСОБА_4 на виготовлення проекту землеустрою».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Холод

Повний текст постанови виготовлено 10.06.2013р.