Постанова від 27.05.2013 по справі 815/482/13-а

Справа № 815/482/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2013 року

11год.23хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Аракелян М.М.

За участю секретаря - Малени В.І.

За участю сторін:

Від позивача: Блонський О.Ю. - за довіреністю

Від відповідача: Масін В.В. - за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ПАТ «Одесагаз» до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправними дій

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява ПАТ «Одесагаз» (з урахуванням уточнень адміністративного позову), в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету щодо визначення ПАТ «Одесагаз» на ринку реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в територіальних межах Одеської області протягом 2011р. - січень-лютий 2012р. таким, що займало монопольне становище з часткою 99,6%, а саме: невірне застосування норм та положень Методики визначення монопольного підприємців на ринку; визначено з порушеннями без дослідження обставин та становища на ринку фактичні данні на підставі яких територіальне відділення антимонопольного комітету України встановило порушення конкурентного законодавства з боку ПАТ «Одесагаз» у галузі реалізації скрапленого газу; не враховані дійсні правовідносини і стосунки суб'єктів ринку реалізації скрапленого газу на території Одеської області; використання недостовірної інформації при визначенні монопольного становища позивача; не було проведено порівняльного аналізу якості послуг, які надає позивач та інші продавці скрапленого газу; уповноваженими особами територіального відділення вивчення ринку скрапленого газу в Одеської області проведено не повно, через те наслідки та висновки зроблено хибно; не доведено, що дії позивача можуть привести до отримання неправомірних переваг у конкуренції; не доведено у діях позивача складу правопорушення; не доведено відчутного впливу діянь позивача на умови конкуренції на ринку скрапленого газу; не встановлено та не наведено усі кваліфікуючі ознаки, які характеризують вчинення правопорушення; не надавалися обов'язкові для розгляду рекомендації ПАТ «Одесагаз» щодо припинення дій або бездіяльності, які містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, та усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на наступне. Позапланова перевірка ПАТ «Одесагаз» була призначена безпідставно та є повторною щодо даних періоду, що перевірявся. Складене за результатами перевірки подання з попередніми висновками від 23.08.2012р. є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсності та суперечить вимогам діючого законодавства України. Дії відповідача щодо проведення перевірки та висловлені у поданні від 23.08.2012р. висновки негативно впливають на господарську діяльність підприємства. ПАТ «Одесагаз» на ринку скрапленого газу не є монополістом у Одеській області

Відповідач з адміністративним позовом не погоджується та вважає його таким, що не підлягає задоволенню, посилаючись на те, що висновки подання з попередніми висновками №223-Пд від 23.08.2012р. є думкою спеціаліста стосовно зібраних та досліджених доказів та такі висновки не порушують прав позивача, оскільки самі по собі, без прийнятого при розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції рішення, не створюють для ПАТ «Одесагаз» будь-яких обов'язків.

В судовому засіданні представники сторін підтримали викладені позиції по суті спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що у період з 23.03.2012р. по 20.04.2012р. відповідно до наказу Голови Одеського обласного територіального відділення АМК України від 22.03.2012р. №25 та службового доручення від 22.03.2012р. №6 комісією Одеського обласного територіального відділення АМК України проведена позапланова перевірка дотримання законодавства про захист економічної конкуренції ПАТ «Одесагаз» під час провадження діяльності з реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення за період 01.11.2011р. - 01.03.2012р.

За результатами вказаної перевірки позивача комісією складено акт позапланової перевірки дотримання законодавства про захист економічної конкуренції ПАТ «Одесагаз» №07-А від 23.04.2012р., яким встановлені ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Розпорядженням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 04.05.12р. №54-р відкрито провадження по справі за ознаками порушення ПАТ «Одесагаз» законодавства про захист економічної конкуренції.

За результатами розгляду справи головним спеціалістом 1 ВДР Одеського обласного територіального відділення АМК України Марущак Т.Ю. на ім'я голови Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення АМК України складено подання з попередніми висновками № 223-Пд від 23.08.2012р. за результатами розгляду справи № 50-01/2012 відносно ПАТ «Одесагаз», в якому запропоновано, зокрема, визнати відповідно до п.2 ст.12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» ПАТ «Одесагаз» на ринку реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в територіальних межах Одеської області протягом 2011р. - січень-лютий 2012р. таким, що займало монопольне становище з часткою 99,6%.

Обґрунтовуючи позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними, позивач наголошує на безпідставності проведення перевірки та необґрунтованості викладеної у поданні із попередніми висновками інформації.

Суд не вбачає із наявних матеріалів ознак протиправності дій відповідача з огляду наступного.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» 26 листопада 1993 року №3659-XII у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження, зокрема, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; 4) перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Згідно зі ст.12 Закону для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства. Повноваження територіального відділення Антимонопольного комітету України не можуть виходити за межі повноважень Антимонопольного комітету України, визначених законом.

Статтею 14 вказаного Закону передбачено, що адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має, зокрема, такі повноваження як розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій;

Відповідно до п.1 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України № 32-р від 23.02.2001р. (надалі - Положення), Територіальне відділення Антимонопольного комітету України є органом у системі органів Антимонопольного комітету України, утвореним для реалізації завдань, покладених на Комітет Законом України "Про Антимонопольний комітет України", іншими актами законодавства про захист економічної конкуренції та Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".

Згідно з п.2 Положення основним завданням відділення є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до п.3 Положення у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції та захисту конкуренції у сфері державних закупівель відділення має такі повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; вносити до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування обов'язкові для розгляду подання щодо анулювання ліцензій, припинення операцій, пов'язаних із зовнішньоекономічною діяльністю суб'єктів господарювання, у разі порушення ними законодавства про захист економічної конкуренції; надавати обов'язкові для розгляду рекомендації органам влади, органам місцевого самоврядування, органам адміністративно-господарського управління та контролю, суб'єктам господарювання, об'єднанням щодо припинення дій або бездіяльності, які містять ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, та усунення причин виникнення цих порушень і умов, що їм сприяють.

Згідно з п.5 Положення відділення не має права втручатися в господарську діяльність суб'єктів господарювання за винятком випадків, передбачених цим Положенням та іншими актами законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до п.11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України діяльність щодо виявлення, попередження та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції здійснюється територіальним відділенням з додержанням процесуальних засад, визначених законодавчими актами України, а також Правил розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що затверджуються Комітетом. Розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, заяв і справ про надання дозволу на узгоджені дії здійснюється адміністративними колегіями територіального відділення Антимонопольного комітету України відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції та Регламенту про адміністративні колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України. Забезпечення розгляду заяв і справ адміністративною колегією територіального відділення здійснюється головою територіального відділення Комітету відповідно до його повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про захист економічної конкуренції» від 11 січня 2001 року №2210-III розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.

Згідно зі ст.36 вказаного Закону органи Антимонопольного комітету України розпочинають розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за: заявами суб'єктів господарювання, громадян, об'єднань, установ, організацій про порушення їх прав внаслідок дій чи бездіяльності, визначених цим Законом як порушення законодавства про захист економічної конкуренції; поданнями органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України.

Як вбачається з матеріалів справи, перевірка позивача була проведена у зв'язку із отриманням відповідачем скарг споживачів скрапленого газу.

Отже твердження про безпідставність проведення перевірки є помилковими. Будь-яких інших доводів в підтвердження відсутності підстав для проведення перевірки позивач не наводить.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання органу влади, органу місцевого самоврядування, органу адміністративно-господарського управління та контролю скасувати або змінити прийняте ним рішення чи розірвати угоди, визнані антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу; блокування цінних паперів; усунення наслідків порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема усунення чи пом'якшення негативного впливу узгоджених дій, концентрації суб'єктів господарювання на конкуренцію; скасування дозволу на узгоджені дії у разі вчинення дій, заборонених згідно із статтею 19 цього Закону; оприлюднення відповідачем за власні кошти офіційної інформації Антимонопольного комітету України чи його територіального відділення стосовно рішення, прийнятого у справі про порушення, в тому числі опублікування рішень у повному обсязі (за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), у строк і спосіб, визначені цим рішенням або законодавством; закриття провадження у справі.

Відповідно до п.29 Правил розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства України, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 квітня 1994р. N 5 (в редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998р. N 169-р), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 липня 1998р. за N 471/2911 (надалі - Правила) розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства України при доведенні вчинення порушення залежно від обставин у справі може бути прийнято одне чи декілька рішень або виділено в окремі провадження матеріали, що потребують додаткового дослідження.

Згідно з п.33 Правил у рішенні вказуються результати розгляду справи по суті, наводяться мотиви рішення, зазначаються дії, які сторони повинні виконати або від яких утриматися, та строк виконання рішення.

З наведених вище приписів законодавства вбачається, що кінцевою стадією розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції є прийняття органом АМК відповідного рішення, яке є обов'язковим для суб'єкта господарювання.

Так, відповідачем у справі щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції ПАТ «Одесагаз» прийняте рішення від 22.12.2011р. №113-рш. Будь-яких посилань або тверджень щодо його протиправності позивачем не наводиться, в межах даної справи вказане рішення не оскаржується.

При цьому позиція позивача будується на твердженнях про безпідставність та необґрунтованість висновків, викладених у поданні з попередніми висновками від 23.08.012р.

Відповідно до п.23 Правил за результатами збирання та аналізу доказів у справі складається подання з попередніми висновками, яке вноситься на розгляд органів Комітету, яким підвідомча справа.

При цьому, подання з попередніми висновкам по справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції - це думка спеціаліста, який збирає та аналізує докази по даній справі, та воно не створює жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав сторони у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в даному випадку - ПАТ «Одесагаз». Розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції завершується прийняттям відповідного рішення, яке в межах даної справи не оскаржується.

Убачається, що у розумінні норм Закону України «Про захист економічної конкуренції» та норм Правил (розділи VII, VIII) подання з попередніми висновками є доказом у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, який оцінюється в ході розгляду справи та при прийнятті рішення згідно ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Складання цього подання необов'язково тягне прийняття рішення проти відповідача у такій справі (ПАТ «Одесагаз»), справу може бути закрито з підстав, встановлених ст.49 Закону, зокрема у зв'язку із не доведенням вчинення порушення.

Таким чином, фактично ПАТ «Одесагаз» розуміє під діями відповідача, що оскаржуються як протиправні, факти та міркування, викладені спеціалістом відповідача у поданні з попередніми висновками, остаточне судження щодо обґрунтованості та правильності яких висловлюється при прийнятті рішення відповідно до ст.48 Закону.

В ході розгляду справи судом не встановлено будь-яких порушень відповідачем вимог наведених норм законодавства при розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції на етапі до і під час складання подання із попередніми висновками.

Уточнені позовні вимоги ПАТ «Одесагаз» (а.с.184) та їх обґрунтування суд вважає фактичними запереченнями, наведенням доказів, наданням пояснень стосовно розгляду по суті справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, які можуть бути подані органу АМКУ, що розглядає справу, в порядку реалізації прав сторони (відповідача) в ній згідно із ст.40 Закону України «Про захист економічної конкуренції» до прийняття в ній рішення.

При цьому, мотиви незгоди позивача із попередніми висновками подання від 23.08.2012р. по суті питання, що було предметом перевірки, не можуть досліджуватись адміністративним судом в межах даної адміністративної справи, оскільки це є компетенцією суду, у разі ініціювання спору на предмет оскарження рішення органу АМК України, прийнятого на підставі та відповідно до ст.48 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Виходячи з викладеного, судом не встановлена наявність порушень, які б слугували підставою для визнання протиправними дій відповідача, а отже у задоволенні позовних вимог ПАТ «Одесагаз» слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ПАТ «Одесагаз» до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправними дій відмовити.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 27.05.2013р.

Суддя /підпис/ М.М. Аракелян

З оригіналом згідно:

Суддя М.М. Аракелян

У задоволенні адміністративного позову ПАТ «Одесагаз» до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправними дій відмовити.

Повний текст постанови складено 27 травня 2013 року.