Справа № 819/1119/13-a
"06" червня 2013 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
за участю:
представника позивача Коваленко О.І.
представника відповідача Бадулін Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Підволочиської селищної ради про зобов'язання виконати п. п. 2, 4 Вимог № 19-08-12-15/20 від 03.01.2013 року,
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області ( надалі позивач, ДФІ в Тернопільській області) звернулася до адміністративного суду з адміністративним позовом до Підволочиської селищної ради ( надалі відповідач ) про зобов'язання виконати в повному обсязі вимоги від 03.01.2013 № 19-08-12-15/20, а саме: пункт 2 вимог: стягнути з суб'єктів господарювання в дохід селищного бюджету плату за землю на загальну суму 56602,72 грн.; пункт 3 вимог: стягнути з КП «Милосердя» в дохід селищного бюджету кошти в сумі 14000 грн.; пункт 4 вимог: стягнути в дохід селищного бюджету з ПП «Рембудсервіс Підволочиськ» кошти в сумі 6811,57 грн. та з TOB «Хутір» кошти в сумі 10850,62 грн.
29.05.2013 року представником позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на адресу суду подано заяву про зміну позовних вимог, а саме про зобов'язання Підволочиську селищну раду виконати в повному обсязі пункт 2 вимог № 19-08-12-15/20 від 03.01.2013 року: стягнути з суб'єктів господарювання в дохід селищного бюджету плату за землю на загальну суму 56602,72 грн.; пункт 4 вимог № 19-08-12-15/20 від 03.01.2013 року: стягнути в дохід селищного бюджету з ПП «Рембудсервіс Підволочиськ» кошти в сумі 6811,57 грн. та з TOB «Хутір» кошти в сумі 10850,62 грн., оскільки пункт 3 вимог № 19-08-12-15/20 від 03.01.2013 року виконано відповідачем добровільно в ході судового розгляду.
Представник позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та пояснив, що під час проведення ревізії відповідача створено комісію для обстеження земель, що знаходяться на території селища на предмет їх фактичного використання, якою проведено обстеження земельних ділянок в межах смт. Підволочиськ та встановлено, що дев'ятьма суб'єктами господарювання, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, без укладання договорів оренди чи тимчасових угод про відшкодування збитків від недоотриманих селищним бюджетом коштів за фактичне землекористування, безоплатно використовуються землі площею 4,3537 га під господарськими будівлями та будівельними майданчиками, що є порушенням п. 1 ст. 96 та ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України, внаслідок чого Підволочиським селищним бюджетом протягом 2011-2012 років недоотримано коштів на загальну суму 56602,72 грн. Також під час ревізії проведено зустрічну звірку в ПП "Рембудсервіс Підволочиська", в ході якої встановлено завищення ПП "Рембудсервіс Підволочиська" вартості виконаних на замовлення Відповідача ремонтно-будівельних робіт на суму 6811,57 грн.
Представник відповідача Підволочиської селищної ради в судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволені позовних вимог, пояснив, що у відповідності до Податкового кодексу України (далі ПК України ) статті 287.6 «При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно», який визначається згідно цього ж кодексу і має не перевищувати 1 проценту від нормативно-грошової оцінки, відповідно до статті 274.1 ПК України. З метою нарахування ставки орендної плати , яка повинна складати , згідно ПК України статті 288.5 «Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: 288.5.1. не може бути меншою:для земель сільськогосподарського призначення - земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом». В даному випадку підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку .згідно статті 288.1 ПК України, є договір оренди на цю земельну ділянку, а нарахування недоотриманих сум селищним бюджетом за фактичне використання земельних ділянок в розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки є безпідставним так як перечить статті 288.1 ПК України «Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки», статті 288.5 «Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди». І поснив, що Підволочиською селищною радою було направлено клопотання в прокуратуру Підволочиського району, щодо прийняття мір з метою відшкодування збитків завданих суб'єктами господарювання на території Підволочиської селищної ради, які використовують земельні ділянки без правовстановлюючих документів, тому на даний момент відкрито кримінальне провадження щодо цих суб'єктів господарювання.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.
Відповідно до п. 1.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на IV квартал 2012 року, проведено ревізію Підволочиського селищного бюджету за період з 01.11.2009 по 01.10.2012., за результатами якої складено Акт ревізії Підволочиського селищного бюджету від 28.12.2012 № 08-22/25 за період з 01.11.2009 по 01.10.2012.
Під час проведення ревізії, з ініціативи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, розпорядженням Підволочиського селищного голови від 26.11.2012 № 111, створено комісію для обстеження земель, що знаходяться на території селища на предмет їх фактичного використання.
На виконання вказаного розпорядження, комісією проведено обстеження земельних ділянок в межах смт. Підволочиськ та встановлено, що дев'ятьма суб'єктами господарювання, яким надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, без укладання договорів оренди чи тимчасових угод про відшкодування збитків від недоотриманих селищним бюджетом коштів за фактичне землекористування, безоплатно використовуються землі площею 4,3537 га під господарськими будівлями та будівельними майданчиками, що є порушенням п. 1 ст. 96 та ч. 1 ст. 206 Земельного кодексу України, в частині того, що землекористувачі зобов'язані сплачувати плату за користування землею, надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України, річна сума орендної плати не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку.
Відповідно до п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, тобто розмір орендної плати повинен становити не менше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Таким чином, судом встановлено, що внаслідок безоплатного використання земельних ділянок, Підволочиським селищним бюджетом протягом 2011-2012 років недоотримано коштів на загальну суму 58341,22 грн., чим завдано йому збитки на вказану суму.
В ході ревізії забезпечено усунення порушення на загальну суму 1738,50 грн., шляхом перерахування до селищного бюджету коштів користувачем земельною ділянкою ОСОБА_4
Щодо видатків на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт судом встановлено наступне.
Під час ревізії проведено зустрічну звірку в ПП "Рембудсервіс Підволочиська", в ході якої перевірено акти виконаних ремонтно-будівельних робіт ф.КБ-2в на загальну суму 190474,90 грн. та проведено контрольні обміри, чим встановлено завищення ПП "Рембудсервіс Підволочиська" вартості виконаних на замовлення Відповідача ремонтно-будівельних робіт на суму 6811,57 грн.
Завищення вартості робіт виникло з наступних причин:
- фактичні обсяги виконаних робіт не відповідають об'ємам врахованих в актах ф.КБ-2в„ чим порушено п.3.3.9 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 N 174 (із змінами, далі - ДБН Д. 1.1-1-2000);
- не враховано коефіцієнти Н38 і Н39, які враховують зменшення загальновиробничих витрат для підрядних організацій без вищестоящих організацій, чим порушено п.4.2 ДБН Д. 1.1 -1 -2000;
- неправильно застосовано усереднені показники при розрахунку прибутку і адміністративних витрат, чим порушено п.3.1.18.2 і п. 3.1.18.4 ДБН Д. 1.1-1-2000.
Проведеною під час зустрічної звірки перевіркою наданих TOB "Хутір" актів форми КБ-2в на загальну суму 176038,87 грн. та контрольними обмірами встановлено завищення вартості виконаних на замовлення Відповідача ремонтно-будівельних робіт на суму 10850,62 грн.
Завищення вартості робіт виникло з наступних причин:
- завищено обсяги виконаних робіт з улаштування підстилаючої (цементно-піщаного шару) основи в 10 разів, чим порушено п.3.3.9 ДБН Д. 1.1 -1 -2000
- не враховано коефіцієнти Н38 і Н39, які враховують зменшення загальновиробничих витрат для підрядних організацій без вищестоящих організацій, чим порушено п.4.2 ДБН Д. 1.1-1-2000.
На підставі пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939), Відповідачу були пред'явлені вимоги від 03.01.2013 № 19-08-12-15/20, яким
Відповідача було зобов'язано, зокрема:
- пункт 2 вимог: стягнути з суб'єктів господарювання в доход селищного бюджету плату за землю на загальну суму 56602,72 грн.;
- пункт 4 вимог: стягнути в доход селищного бюджету з ПП «Рембудсервіс Підволочиськ» кошти в сумі 6811,57 грн. та з TOB «Хутір» кошти в сумі 10850,62 грн.
Термін виконання вимог встановлено до 15.02.2013, однак у даний термін п. п. 2, 4 Вимог № 19-08-12-15 20 від 03.01.2013 року виконані не були в повній мірі.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що Вимоги № 19-08-12-15 20 від 03.01.2013 року Підволочиською селищною радою оскаржені у встановленому законом порядку не були.
Відповідно до абзацу третього пункту 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 N 550 (із змінами), територіальні органи Державної фінансової інспекції мають право на звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Оскільки судом встановлено, що відповідачем п.2, 4 Вимог № 19-08-12-15 20 віл '3.01.2013 року не виконані у встановлений строк в добровільному порядку, суд приходить до висновку, що позов Державної фінансової інспекції в Тернопільській області є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
керуючись, ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Підволочиську селищну раду виконати п. п. 2, 4 Вимог № 19-08-12-15 20 від 03.01.2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10.06.2013 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.