Справа № 819/1258/13-a
"05" червня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юка П.М. при секретарі Придаткевич Н.В.,
за участю: прокурора - Матієк Л.Г., представника відповідача - Гірняка В.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора міста Тернополя до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування розпорядження, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся прокурор міста Тернополя з позовом до Тернопільської міської ради про визнання незаконним та скасування розпорядження в.о. Тернопільського міського голови від 30 квітня 2013 року №128 "Про вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні".
У судовому засіданні прокурор підтримав позові вимоги в повному обсязі та надала пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача позов не визнав, надавши суду письмові заперечення на позовну заяву. В судовому засіданні посилався на те, що оскаржуване позивачем розпорядження прийняте компетентним органом в межах наданих повноважень, в інтересах територіальної громади міста Тернополя і спрямоване на вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні та увічнення трагічних подій 1939-1945р.р.
Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Таким чином, територіальна громада здійснює місцеве самоврядування в порядку, встановленому законом, безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, які в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, що є обов'язковими до виконання на відповідній території. Конституційне призначення місцевого самоврядування полягає у праві територіальних громад як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ради та їх виконавчі органи) самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
30 квітня 2013 року в.о. Тернопільського міського голови Турським І.В. прийнято розпорядження №128 "Про вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні", яким визначено: "Щорічно 08 травня приспускати Державний прапор України з траурною стрічкою на всіх будівлях, незалежно від форми власності".
Таким чином, оскарженим розпорядженням фактично встановлено порядок використання Державного Прапору України.
Відповідно до ст.20 Конституції України державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України. Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Пунктом четвертим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що порядок використання і захисту державних символів встановлюється виключно законами України.
Єдиним органом законодавчої влади в Україні відповідно до ст.75 Конституції України є парламент - Верховна Рада України.
Таким чином, з аналізу вказаних норм чинного законодавства України вбачається, що порядок використання державних символів України, зокрема Державного Прапору України, може бути встановлено лише законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Частиною 3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з вказаних вище положень чинного законодавства, Тернопільська міська рада та, зокрема, голова Тернопільської ради ні Конституцією ні законами України не наділені повноваженнями щодо встановлення порядку використання Державного Прапору України.
Крім цього, Указом Президента України «Про День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні» від 17.11.2000 р. № 1245/2000 з метою всенародного вшанування пам'яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років, їх подвигу та жертовності, установлено День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні, який відзначається на території всієї України щорічно 22 червня.
Таким чином, на Всеукраїнському рівні, як загальнонаціональний захід, День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни в Україні відзначається щорічно 22 червня. Враховуючи загальноукраїнський характер Дня скорботи, його оголошення в окремому місті в інший день, зокрема 8 травня, не узгоджується з принципом законності, проявом якого є забезпечення однакового правового регулювання суспільних відносин на всій території України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що розпорядження в.о. Тернопільського міського голови Турського І.В. від 30 квітня 2013 року №128 "Про вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні" є протиправним.
З вказаного слідує, що заявлений прокурором міста Тернополя позов підлягає до задоволення, шляхом визнання протиправним та скасування розпорядження в.о. Тернопільського міського голови Турського І.В. від 30 квітня 2013 року №128 "Про вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні".
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження виконуючого обов'язки Тернопільського міського голови від 30 квітня 2013 року №128 "Про вшанування пам'яті загиблих у Другій світовій війні".
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова складена 10 червня 2013 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.