04 червня 2013 рокум. Ужгород№ 807/1517/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Луцович М.М.
при секретарі судового засідання Симканич Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача - Сабо О.В.,
прокурор - Камінська О.В.,
відповідач - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за уточненою позовною заявою Хустського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -
Хустський міжрайонний прокурор Закарпатської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 4572,42 грн.
04.06.2013 року під час судового засідання представник позивача подала суду заяву про зменшення позовних вимог відповідно до якої остаточно просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_2 заборгованість в розмірі 72,42 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ФОП ОСОБА_2, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до ст..4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (надалі Закон України № 2464-VI). На день розгляду справи за ФОП ОСОБА_2 рахується несплачена заборгованість із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 72,42 грн. За наведених обставин просить суд задовольнити позовні вимоги.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області позов підтримав з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився повторно, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання.
Заслухавши прокурора, представника позивача, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що уточнений адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідач є страхувальником з 1 січня 2011 року, який сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України № 2464-VI.
Відповідно п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - єдиний внесок є консолідованим страховим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі.
Відповідно до п.п. 3 п.1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.
Відповідно до абз. 3 п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно п.12 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно ч.2 ст.9 цього Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат доходу, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Так, ФОП ОСОБА_2 здійснюючи підприємницьку діяльність подала до Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області звіт, згідно з додатком 5 таблиці 2 «Про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування» які підлягають сплаті за 2012 рік ФОП ОСОБА_2, самостійно задекларувала суму 4572,42 грн. (а.с.7), з урахуванням часткової сплати заборгованість відповідача становить 72,42 грн.
Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 1 Закону України № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 6 частини 2 пункту 1 Закону України № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
З огляду на вищевказане суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають до задоволення.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Уточнений позов Хустського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,90413, код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області заборгованість в сумі 72,42грн. (сімдесят дві грн. 42 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 КАС України десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Луцович