Справа № 2-а-236\2009
16 березня 2009 року Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Петушкова С. А. ,
при секретарі - Безкоровайній А. І. ,
з участю представника відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Олександрії адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання дій неправомірними, та стягнення щорічної разової допомоги до Дня Перемоги, -
Позивач просить визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради щодо неповної виплати йому щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги неправомірними, та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради на його користь не донараховану суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3017 грн., за 2008 р., поновити йому строк звернення до суду за захистом свого права за 2007 рік, та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради на його користь не донараховану суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 2570 грн., за 2007 р. Свої вимоги мотивує наступним. Позивач перебуває на обліку в Олександрійському управлінні праці та соціального захисту населення, як інвалід 3-ї групи, та особа, що має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни. У зв'язку з цим він має право на пільги, встановлені чинним законодавством України в тому числі ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у вигляді щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, однак, йому виплатили допомогу в меншому розмірі. Про порушення свого права він дізнався в грудні 2008 року, довідку про проведені виплати він отримав у січні 2009 року, таким чином, прпустив строк для звернення до суду із поважних причин.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю, пояснив, що розміри щорічної допомоги нараховувалися відповідно до ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , та встановлені виходячи із розміру видатків ЗУ про державний бюджет України на 2007 рік, тому просить відмовити в позові. Крім того, позивач пропустив строк звернення до суду, що є також підставою для відмови у позові.
Судом встановлено наступне. Позивач перебуває на обліку в Олександрійському управлінні праці та соціального захисту населення, як інвалід 3-ї групи, та особа, що має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни. У зв'язку з цим він має право на пільги, встановлені чинним законодавством України в тому числі ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у вигляді щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Відповідач є бюджетною установою, виплати на які претендує позивач проводяться з Державного бюджету. Згідно до ст. 95 Конституції України, що виключно ЗУ про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно із п. 2 ст. 4 БК, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, БК, та ЗУ про Державний бюджет України. Згідно ч. 2 ст. 51 БК України, відповідно до затвердженого розпису, розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Відповідно до ч. 5 ст. 51 БК, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. П. 20 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», було визначено, що розмір виплат, передбачених ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначається КМУ. Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі 10-р\п\2008, п. 2 вказані норми були визнані неконституційними, таким чином поновлено дію ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у її первинному вигляді. Дане рішення Конституційного Суду України, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
У відповідності зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності , відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Згідно ст. 17 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ. Отже вказаними нормами ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», КМУ, надано право лише визначати порядок надання роз'яснень порядку застосування цього закону . При цьому ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не уповноважено КМУ змінювати конкретні суми компенсацій і допомоги, у тому числі змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений законом. Враховуючи викладене, позов в частині вимог за 2008 рік підлягає задоволенню.
Щодо вимог за 2007 рік, то суд не знаходить підстав для поновлення строку для звернення позивача до суду за захистом порушеного права, так як він керується при зверненні до суду загальновідомими законодавчими актами, мав можливість дізнатися про порушення свого права із них, та із рішень Конституційного Суду України у справах № 7р\п2007 та 10 р\п\2008, які офіційно опубліковані. Ст. ст. 99, 100 КАС, встановлено річний строк на звернення до суду за захистом своїх прав. Позивач звернувся до суду в січні 2009 року. Таким чином, він пропустив строк для звернення за захистом своїх прав за 2007 рік, представник відповідача наполягає на застосуванні строку позовної давності, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог за вказаний період. Витрати по справі слід віднести на рахунок держави, оскільки обидві сторони звільнені від судових витрат.
Керуючись ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік, та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, ст. ст. 13, 17 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 87-90, 99-100, 158-163, 167 КАС, суд, -
Дії управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради щодо неповного нарахування та неповної виплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги, за 2008 рік, в розмірі меншому ніж передбачено ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - визнати неправомірними, та поновити його право, зобов,язавши управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до Дня Перемоги, за 2008 рік, в розмірі передбаченому ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», врахувавши при цьому не донараховану суму 3017 грн.
В задоволенні вимог про визнання незаконними дій управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Перемоги, за 2007 рік, ОСОБА_2 - відмовити.
Витрати по справі - 3, 40 грн. судового збору - віднести на рахунок держави.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду, або апеляційна скарга на неї, до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області може бути подано протягом десяти днів з дня її виготовлення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, через Олександрійський міськрайонний суд.
Головуючий: