29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"05" червня 2013 р.Справа № 924/419/13
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Волочиського району
до Відкритого акціонерного товариства Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство смт. Меджибіж Летичівського району
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008року, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ "Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008 року за № 040875000016, виклавши його в наступній редакції:
- п. 5 Договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7млн.215тис. 170грн. (сім мільйонів двісті п'ятнадцять тисяч сто сімдесят гривень)";
- п.9 Договору викласти у наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівні на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25грн. за 1кв.м.";
-п.10 Договору викласти у наступній редакції: "Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 54тис. 113грн. 78коп. (п'ятдесят чотири тисячі сто тринадцять гривень сімдесят вісім копійок).
Представники сторін:
позивач Кондратюк В.М. - селищний голова
відповідач Челак І.Є. - представник за довіреністю від 01.09.11р.
за участю Андрущенко О.Ю. - прокурора відділу облпрокуратури м. Хмельницького
Рішення приймається 05.06.2013року, оскільки в засіданні оголошувалась перерва.
Суть спору:
Прокурор Волочиського району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Волочиського району до Відкритого акціонерного товариства Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство смт. Меджибіж Летичівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008року, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ "Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008 року за № 040875000016, виклавши його в наступній редакції:
- п. 5 Договору викласти у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7млн.215тис. 170грн. (сім мільйонів двісті п'ятнадцять тисяч сто сімдесят гривень)";
- п.9 Договору викласти у наступній редакції: "Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівні на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25грн. за 1кв.м.";
- п.10 Договору викласти у наступній редакції: "Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 54тис. 113грн. 78коп. (п'ятдесят чотири тисячі сто тринадцять гривень сімдесят вісім копійок).
Підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки прокурор, з посиланням на ст. ст. 274.1., 276.4. 288.5. Податкового кодексу України, ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", вказує на рішення сесії Наркевицької селищної ради від 12.03.2013р. №24, яким встановлено новий мінімальний розмір орендної плати за земельну ділянку водного фонду в межах с. Юхимівці - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що потягнуло за собою необхідність зміни орендної плати за договором від 17.05.2008р. Стверджує, що позивач звертався до відповідача 13.02.2013р. з пропозицією привести договір оренди землі у відповідність до вимог нових ставок орендної плати та врегулювати вказане питання у добровільному порядку. Однак, відповідачем пропозиції позивача не враховано.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом нехтуючи ст. 19 Конституції України, в порушення ст. 30 Закону України „Про оренду землі" та ст. 188 Господарського кодексу України, всупереч умовам договору оренди землі водного фонду від 17.05.2008р.
В обгрунтування своїх заперечень зауважує, що ВАТ „Хмельницькрибгосп" 25.03.2013р. отримано рішення Наркевицької селищної ради Волочиського району від 12.03.2013р. №1 та ксерокопії додаткової угоди до договору оренди землі водного фонду від 17.05.2008р., зареєстрованого за №040875000017. Зазначає, що враховуючи вимоги законодавства в частині обов'язкової наявності відповідних повноважень для укладення правочинів, зокрема, ст. 70 та п. 22 ст. 33 Закону України „Про акціонерні товариства", ВАТ „Хмельницькрибгосп" у передбачений законом строк (двадцять днів після одержання) надано ґрунтовну відповідь, згідно якої повідомлено, що питання про вчинення правочинів - укладення додаткових угод до договору оренди землі від 17.05.2008р., зареєстрованого за №040875000016, буде винесено на розгляд найближчих загальних зборів акціонерів товариства та засідання наглядової ради товариства відповідно, про результати проведення яких Наркевицька селищна рада буде повідомлена додатково.
Крім того, представником відповідача в судовому засіданні 08.04.2013р. було заявлено клопотання про припинення провадження у справі з підстав відсутності предмета спору. В обгрунтування зазначеного клопотання, посилаючись на ст. 11 ГПК України, відповідач зазначає, що позивачем не було дотримано порядку внесення змін до договору.
У судовому засіданні представник позивача та представник прокуратури позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони обґрунтовані та підтверджені поданими доказами.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав подані раніше заперечення.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
17.05.2008р. між Наркевицькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством „Хмельницькрибгосп", смт. Меджибіж, Летичівського району (Орендар) укладено договір оренди землі.
Згідно умов вказаного договору Орендодавець своїм рішенням від 23.08.2007р. №138 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб. В оренду передається земельна ділянка водного фонду, загальною площею 21,41га, яка знаходиться на території Наркевицької селищної ради в межах с. Юхимівці (п.п. 1, 2).
Земельна ділянка відноситься до земель водного фонду. Цільове призначення земельної ділянки - землі водогосподарських підприємств (п.п. 15, 16).
В п.п. 9, 10 договору оренди орендну плату встановлено в розмірі 1,5% від вартості ріллі по області за 1 га в рік (розмір орендної плати переглядається раз у три роки). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Наркевицької селищної ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 3450,44 грн.
Згідно п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Пунктом 36 договору оренди землі передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Договір оренди підписаний обома сторонами та зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП „ЦДЗК" 17.05.2008р. за №040875000016.
З наявного в матеріалах справи акту від 17.05.2008р. вбачається, що позивачем відповідачу було передано земельну ділянку, яка розташована на території Наркевицької селищної ради, в межах населеного пункту с. Юхимівці, в користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб.
У розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, станом на 01.01.2008р. сторони визначили, що на площу 21,41га нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по області становить 10743,91 грн.; розмір земельного податку 767,33грн.; розмір орендної плати 3450,44 грн.
Позивач неодноразово повідомляв відповідача про необхідність перегляду орендної плати у зв'язку із внесенням змін до деяких законодавчих актів.
13.02.2013р. позивач повідомив відповідача про необхідність внесення змін до договору оренди землі від 17.05.2008р. за №040875000016 на підставі підпункту 288.5.1., 288.5.2., 288.5.3., пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (фіскальний чек №2317 від 13.02.2013р.).
05.03.2013р. позивач повідомив відповідача про те, що 12.03.2013р. відбудеться 24 сесія селищної ради, де буде винесено питання про внесення змін по договору оренди землі у відповідності до вимог чинного законодавства та просив прийняти участь у роботі сесії селищної ради (фіскальний чек №3152 від 05.03.2013р.).
Рішенням двадцять четвертої сесії Наркевицької селищної ради (6 скликання) №1 від 12.03.2013р. „Про ставку орендної плати за земельну ділянку водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівці ВАТ „Хмельницькрибгосп" вирішено встановити орендну плату за земельну ділянку водного фонду в межах села Юхимівці ВАТ „Хмельницькрибгосп" в трикратному розмірі земельного податку; ВАТ „Хмельницькрибгосп" укласти додаткові угоди з Наркевицькою селищною радою та провести їх реєстрацію у відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Волочиського районного управління юстиції по договорах оренди, зокрема, від 17.05.2008р. за №040875000016.
Нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 12.03.2013р. №08-259/13, наданого відділом Держземагентства у Волочиському районі, становить 7 215 170,00 грн.
Позивачем здійснений перерахунок орендної плати на березень 2013 року, яка становить 54 113,78 грн.
15.03.2013р. відповідачу надіслано додаткову угоду до договору оренди землі від 17.05.2008р. №040875000016 про внесення змін до п.п. 5, 9, 10 договору оренди землі (фіскальний чек №3470 від 15.03.2013р.).
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно зі ст. 23 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. внесено зміни до ч. ч. 4 та 5 ст. 21 Закону України „Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для інших категорії земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю". Річна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки.
Податковим кодексом України, зокрема п. 288.5 ст. 288, встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. При цьому статтею 274.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, встановлення ст. 288 ПК України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Відповідно до п. 14.1.125. ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Ставка орендної плати згідно п.п. 9, 10 укладеного між сторонами договору оренди землі становить 1,5% від вартості ріллі по області за 1 га в рік і складає 3450,44 грн., що не відповідає вимогам Податкового кодексу України, є значно меншою, ніж передбачено нормами чинного законодавства.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ВАТ „Хмельницькрибгосп" від 12.03.2013р. №08-259/13, наданого відділом Держземагентства у Волочиському районі, грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 7 215 170,00 грн. Використання зазначеної оцінки передбачено ст. 289.1 Податкового кодексу України, згідно з якою для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
З метою приведення укладеного договору земельної ділянки у відповідність до вимог Податкового кодексу України, враховуючи зміни розміру земельного податку для відповідної земельної ділянки, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки, Наркевицькою селищною радою було прийнято рішення про встановлення орендної плати за земельну ділянку водного фонду відповідачу в трикратному розмірі земельного податку та вирішено укласти додаткові угоди про внесення змін в договір оренди.
Сторони у договорі (п. 13) передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Відповідно сторони у договорі передбачили можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Тому, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін.
Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 27.12.2010р. №10/58 та від 30.05.2011р. №11/042, які є обов'язковими для всіх судів України згідно із ст. 111-28 ГПК України, а також у п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Пунктом 36 договору оренди землі від 17.05.2008р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони.
Порядок зміни та розірвання господарських договорів визначений ст. 188 ГК України, відповідно до якої зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував того факту, що позивач повідомляв його про внесення змін до договору оренди землі. Тому, посилання відповідача про недотримання порядку внесення змін до договору судом до уваги не приймається, і відповідно в задоволенні клопотання про припинення провадження у справі з підстав відсутності предмета спору необхідно відмовити.
Також, суд звертає увагу, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Верховного Суду України №28/5005/640/2012 від 20.11.2012р.
Посилання відповідача щодо відсутності відповідних повноважень для укладення правочинів, а також те, що питання про укладення додаткових угод до договору оренди землі від 17.05.2008р. буде винесено на розгляд найближчих загальних зборів акціонерів товариства судом до уваги не приймаються з огляду на наступне.
Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
В силу ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Суд враховує, що зміна умов договору зумовлена причинами, які орендодавець не міг уникнути, оскільки зміна розміру земельного податку, який входить в розмір орендної плати, змінювався на законодавчому рівні, і орендар не міг не виконати вимогу закону.
Враховуючи законодавче обумовлення та документальне підтвердження зміни ставки орендної плати в нормативному порядку, вимоги про зміну її розміру та обчислення розміру в договорі є обґрунтованими.
На підставі зазначеного, суд вважає правомірними вимоги щодо внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 17.05.2008р. щодо збільшення розміру орендної плати.
Враховуючи викладене, позовні вимоги Прокурора Волочиського району відповідають положенням чинного законодавства, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Прокурора Волочиського району в інтересах держави в особі Наркевицької селищної ради смт. Наркевичі Волочиського району до Відкритого акціонерного товариства Хмельницьке виробниче сільськогоспорсько-рибоводне підприємство смт. Меджибіж Летичівського району про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008року, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ "Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008 року за № 040875000016, виклавши його в наступній редакції:
- п. 5 Договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7млн.215тис. 170грн. (сім мільйонів двісті п'ятнадцять тисяч сто сімдесят гривень)";
- п.9 Договору викласти у наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівні на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25грн. за 1кв.м.";
- п.10 Договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 54тис. 113грн. 78коп. (п'ятдесят чотири тисячі сто тринадцять гривень сімдесят вісім копійок)" задоволити.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 17.05.2008року, укладеного між Наркевицькою селищною радою та ВАТ "Хмельницькрибгосп", зареєстрованого 17.05.2008 року за № 040875000016, виклавши його в наступній редакції:
- п. 5 Договору викласти у наступній редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7млн.215тис. 170грн. (сім мільйонів двісті п'ятнадцять тисяч сто сімдесят гривень)";
- п.9 Договору викласти у наступній редакції: „Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку трикратного розміру земельного податку земель водного фонду в межах населеного пункту с. Юхимівні на території Наркевицької селищної ради, що становить 0,25грн. за 1кв.м.";
- п.10 Договору викласти у наступній редакції: „Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку з урахуванням індексів інфляції. Загальна сума орендної плати за рік становить 54тис. 113грн. 78коп. (п'ятдесят чотири тисячі сто тринадцять гривень сімдесят вісім копійок)".
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство смт. Меджибіж Летичівського району Хмельницької області, вул. Чкалова, буд.58 (код ЄДРПОУ 00476808) в доход державного бюджету по коду класифікації доходів 22030001, р/р 31218206783002 УДКСУ у м. Хмельницькому, код отримувача 38045529, банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013 судовий збір у розмірі 1 147грн. (одна тисяча сто сорок сім гривень).
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 06.06.2013р.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано 5 примірників:
1 - до справи,
2 - позивачу,
3 - відповідачу,
4 - прокуратурі Волочиського району (м. Волочиськ, вул. Слави, 8),
5 - прокуратурі м. Хмельницького.